Chaga ehk Must pässik

Mis on Chaga ehk must pässik?

Mis on chaga ehk rahvakeeli kasekäsn?

Chaga seen (ladina keeles Inonotus obliquus) ehk teise nimetusega must pässik on seeneliik, mis kasvab peamiselt kasepuude koorel. Rahvakeeles öeldakse chaga kohta tihti ka kasekäsn, kuid tegelikult on kasekäsn üks teine puuseeneliik - Piptoporus betulinus - mis on hoopis beežide viljakehadega ja esineb samuti peamiselt kasepuudel.

Chaga kuulub pässikute perekonda ja taelikuliste (Hymenochaetaceae) sugukonda. Rahvusvaheliselt tuntud nimetus „chaga” tuleneb pässiku venekeelsest nimetusest „ чага”, mis omakorda väidetavalt pärineb soome-ugri põlisrahvalt Komidelt Uurali mägedest.

Chaga on olnud juba sajandeid kasutusel Venemaal ja teistes Põhja-Euroopa riikides traditsioonilise ravimina üldise tervise tugevdamiseks. Ta on võimas adaptogeen ja toonikum ning usutakse, et chagal on bakterite ja viiruste tegevust pärssiv ning põletikuvastane toime. Samuti tugevadab must pässik immuunsüsteemi ning on äärmiselt tugev antioksüdant.

Chaga seenes on rohkesti erinevaid vitamiine, mineraale ja toitaineid, sealhulgas:

 • B-kompleksi vitamiine
 • D-vitamiini
 • kaaliumi
 • rubiidiumi
 • tseesiumi
 • aminohappeid
 • kiudaineid
 • vaske
 • seleeni
 • tsinki
 • rauda
 • mangaani
 • magneesiumi
 • kaltsiumi
Chaga huvitav sisaldus

Must pässik sisaldab erakordselt suuri koguseid superoksüdismutaasi (SOD), mis on organismile üks võimsamaid antioksüdante, B-grupi vitamiine ja proteiine. Ta tõstab tapjarakkude aktiivsust 300%, tugevdab immuunsüsteemi, võitleb haigustekitajate vastu ja on äärmiselt tugev antioksüdant. Pässik sisaldab rohkelt beetaglükaane – polüsahhariide – mis stimuleerivad immuunsüsteemi tööd ja aitavad kehal nö adapteeruda. Seega on pässik võimas immuunsüsteemi parandaja ja vastupanuvõime tõstja, sisaldades ka suures koguses erinevaid mineraale, adaptogeenseid aineid, betuliinhapet. Must koor sisaldab palju erinevaid antioksüdantide komplekse. Uuringute järgi on must pässik kõikidest muudest raviseentest antioksüdantide poolest kõige rikkaim.

Kust on chaga ehk must pässik pärit?

Chaga kasvab külma kliimaga piirkondades nagu Põhja-Euroopa, Siber, Venemaa, Korea, Põhja-Kanada ja Alaska. Pässiku ajaloolised juured on Siberis ja Venemaal, kus sellega on ravitud mitmeid (ka väga raskeid) haigusi vähemalt 17. sajandist alates. Musta pässiku ajalugu ulatub aga palju varasemasse aega – leiud on koguni 5600 aastat vanad. Pässikut on aastatuhandeid kasutatud ka Aasias.

Kuidas chaga ehk kasekäsn ehk must pässik välja näeb ja kuidas seda korjatakse?

Must Pässik moodustab elavate puude küljes ebamäärase kujuga krobelise ja lõhkise musta käsna, mille läbimõõt on umbes 25–38 sentimeetrit. Seest on see pehme ja oranži värvusega. Must Pässik on neutraalse lõhna ja maitsega, võiks öelda, et peaaegu ilma lõhnata. Mida vanem on puu peal kasvanud pässik (isegi paarkümmed aastat), seda tugevam ta oma raviomadustelt on. Noore ning väikese pässiku võiks puule kasvama jätta. Musta pässikut korjatakse elavatelt puudelt mistahes aastaajal, kuid parem on korjata kevadel ja sügisel. Nagu kõikide teiste ürtide ja muu toiduga, tasub pässikut korjata sügavalt metsast, eemal tolmustest teedest ja tööstusest.

Chaga ehk musta pässiku tinktuuri valmistamine

Pässiku puhul kasutatakse nii välimist kui sisemist osa. Sisemises ja välimises osas on erinevad toimeained. Seesmises osas on rohkem polüsahhariide ja välisosas värvainet, triterpeene ja antioksüdante. Parima mõju saab, kui kasutada mõlemaid osasid koos. Need peenestatakse 5–6 cm paksusteks tükkideks ja kuivatatakse. Pässikut peab oskama hästi kuivatada. Kuivatada võiks päikese käes, kuid võib ka saunas, ahjus jne. Pässiku jahvatamine on ka probleem, sest vaja on korralikku jahvatit. Pässikut võib keeta ka tükkidena, aga siis jääb toorainet järele ja läheb kaotsi. Tema head raviomadused tulevad välja, kui pässik on peenestatud ja pikemalt keedetud madalal kuumusel või on temast tehtud tõmmis. Keeda musta pässikut 15 minutit kuni 2 tundi või hauta isegi mitu tundi. Musta pässiku kuumutamine on tähtis, sest siis saab immuunsust tugevdavad ained kõige paremini kätte.
Chaga eliksiiri valmistamine

Mille puhul chaga ehk kasekäsn aitab?

Senised uuringud chaga kohta on läbi viidud loomadel või katseklaasis, seega ei ole hetkel teaduslikku tõestust chaga positiivsest mõjust inimese tervisele. Küll aga räägib seene pikaajaline tarvitamine rahvameditsiinis enda eest. Loomkatsed ja katseklaasiuuringud näitavad, et chaga ekstrakt võib positiivselt mõjutada immuunsust, vähendades pikaajalist põletikku ja võideldes kahjulike bakterite ja viirustega. Lisaks võib see takistada kahjulike tsütokiinide tootmist, mis põhjustavad põletikku ja on seotud erinevate haigustega.

Immuunsüsteemi tugevdamine

Soodustades kasulike tsütokiinide - spetsiaalsete immuunsussüsteemi reguleerivate valkude - moodustumist, stimuleerib chaga valgeid vereliblesid, mis on hädavajalikud kahjulike bakterite või viiruste vastu võitlemiseks . Tsütokiinid on immuunsussüsteemi keemilised vahendajad. Need on valgud, millel on oluline roll valgete vereliblede stimuleerimisel, mis on immuunsussüsteemi esimene kaitseliin mitmesuguste haiguste vastu. Mõned hiirtel teostatud uuringud näitavad, et chaga võib aidata reguleerida tsütokiinide tootmist ning toetada immuunsussüsteemi, aidates rakkudel üksteisega suhelda. Kokkuvõttes võib see aidata meie kehal võidelda nakkuste vastu, alates kergetest külmetushaigustest kuni raskemate haigusteni.

Chaga ehk kasekäsn vähi vastu

Järjest enam uurivad teadlased võimalust, kuidas chaga seened suudavad vähki ära hoida ja selle kasvu aeglustada, kuna chaga on rikas antioksüdantide poolest. Need on kemikaalid, mis aitavad vältida vabade radikaalide või oksüdantide poolt põhjustatud rakkude kahjustusi. Kui keha ei suuda selliste kahjustuste vältimiseks ise toota piisavalt antioksüdante, tekib oksüdatiivne stress. Oksüdatiivne stress võib põhjustada vähki ja hulgaliselt muid terviseprobleeme.

2010. aastal katseklaasis läbi viidud uuring leidis, et chaga võib aeglustada kopsu-, rinna- ja emakakaelavähirakkude kasvu. Sama uuring leidis ka, et chaga vähendas vähkkasvajate suurust hiirtel. 2009. aasta uuringus leiti, et triterpeenid (mis on chagas ja mõnes muus seenes leiduvad ühendid), põhjustavad kasvajarakkude enesehävitust. Erinevalt teistest vähiravimitest ei paista aga chaga terveid rakke kahjustavat.

Ehkki on tehtud veel rohkelt uuringuid, mis on andnud sama paljutõotavaid tulemusi, on need kõik tehtud loomadel või katseklaasis. Chaga vähivastase kasulikkuse tõestamiseks inimestele peavad teadlased läbi viima kindlasti edasisi ulatuslikke uuringud.

Chaga ehk kasekäsn ja vererõhk

Uuringud näitavad, et oksüdatiivne stress on kõrget vererõhku soodustav tegur. Kõrge vererõhuga inimestel on suurem risk insultide, infarktide ja muude südame-veresoonkonna probleemide tekkeks. Chaga antioksüdantidel võib olla potentsiaalne roll vererõhu alandamisel ja südame-veresoonkonna tervise hoidmisel.

Chaga ehk kasekäsn ja veresuhkrur

Chagal võib olla oma osa ka võitluses diabeedi vastu. 2006. aasta uuring leidis, et chaga seened võivad langetada rottide veresuhkrut. Närilised olid geneetiliselt muundatud, et neil oleks diabeet ja rasvumine. Pärast 8 nädala jooksul chaga seente söömist oli nende veresuhkru tase madalam. Ehkki inimestel pole toimet veel uuritud, viitavad katsete tulemused sellele, et chagal võib tulevikus olla koht diabeedi ravimisel.

Chaga ehk kasekäsn ja kolesterool

Chaga seened sisaldavad palju antioksüdante, mis võivad vähendada lipoproteiini ehk nn halva kolesterooli taset. Kõrge kolesteroolitase on oluline südamehaiguste riskifaktor, seetõttu võiksid chaga seened olla kasulikud võitluses südame-veresoonkonna haiguste vastu.

Chaga ehk kasekäsn vananemise vastu

Oksüdatiivne stress põhjustab füüsilist vananemist, näiteks kortse, lõtvunud nahka ja halle juukseid. Päikese käes viibimine, reostus ja muud keskkonna kahjustused tekitavad liiga palju vabu radikaale, mille neutraliseerimisega ei pruugi keha suuta toime tulla. See omakorda kiirendab naha vananemisprotsessi. Teoreetiliselt võiks keha rohkemate antioksüdantidega varustamine aeglustada vananemisprotsessi või isegi nähtavaid vananemisilminguid vähendada. Ehkki ükski uuring pole chaga vananemisvastast toimet kindlalt tõestanud, viitab selle tõhusus muude oksüdatiivse stressi vormidega võitlemisel sellele, et see võiks võidelda ka vananemisega.

Chaga ehk kasekäsn Venemaal

Venemaal teatakse ja kasutatakse pässikut laiaulatuslikult. Seal on isegi ametlikult soovitatud pässikut mao- ja kaksteistsõrmiku haavandite ning vaevuste raviks, samuti polüüpide raviks. Samuti on seda soovitatud ka muude tõvede raviks nagu näiteks psoriaas, nahahaigused, liigesehaigused ja organismi tugevdamiseks. Väidetavalt leevendavad chaga seened valu, peatavad lihasspasmid, stimuleerivad soolade ja toksiinide eemaldamist liigestest ning aeglustavad oluliselt kõhre vananemist ja hävimist.

Chaga ehk kasekäsna manustamine

Chaga tarvitamine

Sobiv annus sõltub mitmest tegurist, näiteks kasutaja vanusest, kaalust, tervisest jne. Järgige kindlasti enne toote kasutamist toote pakendil olevaid juhiseid ja vajadusel pidage nõu apteekri või asjatundjaga.

Traditsiooniliselt riiviti chaga peeneks pulbriks ja pruuliti taimeteena. Seda tehakse ka tänapäeval, nii et chagat võib lisada erinevate teede, kohvi ja muude jookide hulka. Kasuta näiteks 2 tl pässiku pulbrit poole liitri vee kohta või pane kohvifiltrisse 1–2 tl pässiku puru koos kohviga. Joogi maitse jääb pehme ja neutraalne. Ka lastele on turvaline teha lahja tee ning lisada hulka mett.

Pässikust tehtud ekstraktid on kibedama maitsega. Kasekäsnateega sobib väga hästi ka lagritsajuur või mesi. Ka loomade söötadesse lisatakse pääsikut, tõstmaks nende kaalu ja immuunsust.

Mida tähele panna chaga valimisel

Paljudes rahvusvahelistes netipoodides on müügil chaga tooted, milles kasutatud chaga seen on kasvatatud laboratoorimumites või muudes kunstlikes tingimustes. Väidetavalt on kunstlikult kasvatatud chaga seentes aga oluliselt vähem raviomadusi kui puhtas looduses kasvavatel seentel. Samuti soovitame meie enne ostmist uurida tootja kohta ning selle kohta, kust pärineb toormaterjal. Soovitame alati kasutada orgaanilist ja mahemärgisega toodet, et olla kindel toote puhtuses.

Chaga ehk kasekäsna ohud kasutamisel ja kõrvaltoimed

 • Chaga on üldiselt hästi talutav ja kõrvaltoimeid ei ole täheldatud. Ohutuse või sobiva annuse kindlaksmääramiseks ei ole siiski läbi viidud ühtegi inimuuringut.
 • Pidage meeles, et looduslikud tooted pole alati tingimata ohutud ja õige annustamine on väga oluline. Alati järgige toote pakendil olevaid annustamise juhendeid.
 • Chaga sisaldab valku, mis võib takistada vere hüübimist. Seega kui kasutate verd vedeldavaid ravimeid, teil on verejooksu häireid või valmistute minema operatsioonile, pidage enne chaga võtmist nõu arstiga.
 • Kuna chaga alandab veresuhkrut, võib see olla ohtlik inimestele, kes võtavad insuliini ja muid veresuhkru taset alandavaid ravimeid.
 • Kuigi mõned uuringud näitavad, et chaga võib aidata põletikku vähendada, võib see põhjustada ka teie immuunsussüsteemi aktiivsemaks muutumist. Seega peaksid autoimmuunhaigustega inimesed enne chaga võtmist konsulteerima arstiga.
 • Ära kasuta chagat koos antibiootikumide või soonesisese glükoosiga, kuna nad mõjuvad antagonistlikult ehk vastandlikult.
 • Ärge kasutage toodet, kui olete chagale allergiline.
 • Chaga ei asenda meditsiini. Kui põete haigusi nagu vähk, diabeet või kõrge vererõhk, soovitatakse kindlasti jätkata oma tavapärast ravi. Chaga võib lisada arsti juhendamisel toidulisandina.

Chaga ehk kasekäsn raseduse ja imetamise ajal

Chaga toimet rasedatel või imetavatel naistel pole uuritud ning seetõttu on kõige ohutum kasutamist vältida.

Huvitavad fakid chaga kohta

 • Huvitav “võitlus“ peeti naaberriigis Soomes seoses musta pässikuga: sealne veterinaar- ja toiduamet Evira keelas aastal 2010 pässiku müügi, kuna ameti järgi klassifitseeriti pässik uuendtoiduks. Uuendtoit tähendab sellist toiduainet, mida ei ole laialt kasutatud enne aastat 1997 kas Soomes või muudes EL maades ja selle müük on sellisel juhul keelatud. Kuid tänu aktiivsele kodanikuühiskonnale ja sellele, et väide ei põhinenud faktidel ja pässikut on varem müüdud ja kasutatud nii Soomes kui ka mujal Euroopas, sai pässik ametlikult tulla tagasi loodustoodete müügilettidele.
 • Räägitakse, et 12. sajandil tsaar Vladimir Monomahh ravis end kasekäsnaga terveks huulevähist.
 • Enamasti kasvab kasekäsn kasepuudel, kuid seda on leitud ka lepalt, pöögilt, tammelt ja paplilt.
 • Musta pässiku rahvakeelsed nimetused on veel kasekäbakas, must kõbjas, must torik.
 • Chaga ORAC-i väärtus on 52 000, mis teeb sellest ühe kõrgeima ORAC-i väärtuse maailmas. ORAC eesti keelde tõlgituna tähendab Vabade Radikaalide Neutraliseerimise Koefitsenti.
 • Jäämees Otzi hästi säilinud muumia leiti 1991. aastal Austria Alpidest jää seest. Tema juurest leiti ka kott, mis sisaldas raviseeni, sealhulgas chagat. Kuna Otzit ei määratleta ühtegi spetsiifilisse põlisrahvaste gruppi, siis on Lääne-Siberi handid ajalooliselt tuntud kui chaga seente esimesed teadaolevad kasutajad ravimise eesmärgil.
 • Väidetavalt kasutasid soomlased II maailmasõja ajal chaga jooki kohvi asendajana.
 • Chaga on inimese DNA-le 30% lähemal kui ühegi teise taime DNA.
 • Vene teadlased töötasid välja chagal põhineva kreemi, mis liigestele määrituna imendub efetiivselt ning toimib valu vastu.
 • Nõukogude valitsus otsustas kasutada chaga eeliseid ja käskis oma sportlastel ja astronautidel kasutada adaptogeene vaimsete ja füüsiliste võimete parandamiseks. Üks kasutatud adaptogeenidest oli chaga seente tee, mis osutus kõige tõhusamaks.

Chaga ehk kasekäsna kasutajate kogemused

Viimase kahe kuu jooksul olen kolm korda haigestunud, kuna töökaaslased ja sõbrad mu ümber jäid haigeks. Kõik need kolm korda jõin chagat koos suure annusega C-vitamiiniga ja iga kord tundsin end päeva lõpuks 100% hästi. Võib olla kokkusattumus, kuid tavaliselt tähendavad esimesed külmetuse tunnused seda, et olen päevade kaupa rivist väljas. -Vlad

http://vladdit.com/chaga-experience/

Ma armastan seda toodet. Ma ei ole tõsist külmetust saanud alates sellest ajast, kui hakaksin toodet igapäevaselt kasutama. Võibolla mõne aevastuse, aga mitte midagi tõsist. Kohe, kui seda esimest korda võtsin (segan selle igal hommikul oma kohvisse - maitseb muide suurepäraselt), tunnen suurt energiasööstu, mida tavaline kohvi pakkuda ei suuda. Mul jagub energiat terveks päevaks, kuni olen väsinud ja valmis voodisse minema ning siis magan suurepäraselt. Minu jaoks on igakuine väljaminek seda täielikult väärt, kuna see hoiab mind tervena ja energilisena, isegi meeletu töögraafiku korral. Soovitan seda väga. -Bob D

https://www.amazon.com/Sayan-Siberian-Mushroom-Antioxidant-Digestion/dp/B0042LFCOM?th=1

Chaga on suurepärane immuunsussüsteemi tugevdav supertoit. Kuulsin sellest ja lugesin suures koguses materjali selle kohta. Pärast uurimistööd hakkasin chagat regulaarselt võtma umbes aasta tagasi. Sellest ajast alates olen kogenud vähem külmetusi. Tavaliselt on mul igal aastal mitu väga rasket külmetust. Lisaks immuunsust tugevdavatele omadustele on veel lugematu arv muid eeliseid. Vaadake ise järele. Olen kindlasti korduvklient. -Rick Burleson

https://www.amazon.com/Sayan-Siberian-Mushroom-Antioxidant-Digestion/dp/B0042LFCOM?th=1

Esimese kuu aja jooksul, mil hakkasin chagat võtma, paranes mu päevane energiatase märgatavalt. Ma ütleksin, et see muutus 72-aastase jaoks normaalseks, kuid endiselt vajasin kell 17 umbes tunni ajast uinakut. Pärast 3 kuud chaga tarvitamist aga märkasin tõelisi muutusi, mul on veel rohkem energiat ja päevaund enam ei vaja. Vajan üldse vähem und ja tunnen end värskena juba 6,5-tunnise ööunega nign uni on sügavam. Erinevus on suur. -Consumer40534

https://www.amazon.com/Sayan-Siberian-Mushroom-Antioxidant-Digestion/dp/B00JNAYRSY?th=1

Teised sarnase toimega supertoidud

Reishi

Traditsioonilises Hiina meditsiinis on resihit kasutatud enam kui 2000 aastat. Igapäevaselt tarvitades aitab see kaasa organismi normaalsele toimimisele. Hiina meditsiinis on reishi tuntud "taimede kuninganna" või "surematuse seene" nime all ning see kasvab kõrgel mägedes vanade puude küljes või allikate ääres. Sarnaselt chagale on see samuti võimas immuunsüsteemi toonik. Reishi on samuti tõhus adaptogeen, mis leevendab stressi, tasakaalustab hormonaalsüsteemi ja parandab une kvaliteeti. Uuringud kinnitavad, et reishi alandab halva kolesterooli taset veres ja parandab vereringet ning alandab kõrget vererõhku. Reishit on kasutatud tõstmaks inimese intellektuaalseid võimeid ja positiivset emotsionaalset meeleolu. On kindlaks tehtud, et reishi sisaldab märkimisväärses koguses toimeaineid, mis on võimelised hävitama vähirakke. Reishi suudab tõkestada metastaaside levikut, pärsib valuaistinguid ning pikendab eluiga. Reishi sisaldab vesilahustuvat PS-G polüsahhariidi, mis tugevdab meie immuunsüsteemi, takistab rakusurma protsesse ja toimib nagu antioksüdant. Reishi sisaldab ka proteiini ja palju kiudaineid, mis reguleerivad seedimist ja kiirendavad mürkide väljutamisprotsesse kehast, sidudes toksiine. Reishi seen sisaldab veel fosfori, kaltsiumi, magneesiumi, kaaliumi, naatriumi, tsinki, mangaani, rauda ja vaske. Reishi puhul väidetakse, et seen tõstab hingelisi võimeid ja “annab igavese nooruse eliksiiri”.

Maca juur

Sarnaselt chagale on ka maca võimas adaptogeen – ta võib tasakaalustada vereringet, närvi- ja lümfisüsteemi ning toimib ühe asja vastu, mis põhjustab 90% kõigist haigustest: stress. Pidevas stressiseisundis viibimine kurnab immuunsüsteemi, mõjub halvasti seedimisele ja hormoonide tegevusele. Lõppkokkuvõttes kahandab see inimese elujõudu ja energiataset. Adaptogeenid aitavad kehal selliseid mõjusid vältida, parandades immuunsüsteemi tegevust ja ergutades nii keha kui vaimu. Sarnaselt chagale tugevdab ka maca meie immuunsüsteemi ning mõjub antioksüdatiivselt, aidates hästi kroonilise väsimuse vastu. See annab energiat ning pidurdab vananemisprotsesse, tasakaalustab hormoone ning tõstab sportlikku suutlikust ning vitaalsust.

Goji marjad

Sarnaselt chagale sisaldavad ka goji marjad suures koguses polüsahhariide. Ehkki erinevalt chagast on goji marjades leiduv polüsahhariid pektiin. Seevastu chaga polüsahhariidide allikas pärineb kitiinist, mis on inimese organismile väga kasulik ja mida on palju raskem leida erinevatsest toitudest.

Kust saab chagat ehk kasekäsna osta

Mia24.ee müüb chagat nii eliksiiri kui pulbrina. Enamus chaga tooteid pärinevad eestimaiselt tootjalt Chaga Health, kelle tooted on mahemärgistusega ja tooraine pärineb Eesti mahemetsadest. Samuti müüme chagat Sloveenia ettevõttelt Nutrisslim, kelle toode ei ole mahemärgistusega, kuid on 100% looduslik.
Chaga Healt eliksiir

CHAGA HEALTH - ELEMENTAL ELIKSIIR 500ML

Toode sisaldab erakordselt suuri koguseid superoksüdismutaasi (SOD), mis on organismile üks võimsamaid antioksüdante, B-grupi vitamiine, proteiine ja on äärmiselt tugev antioksüdant. Seega on toode võimas immuunsüsteemi parandaja ja vastupanuvõime tõstja.
Chaga pulber

CHAGA HEALTH - CHAGA-PULBER 30G

B1 ja B2 vitamiinid aitavad kaasa närvisüsteemi normaalsele funktsioneerimisele. B2 vitamin aitab hoida nahka normaalsena. Pantoteenhape (vitamin B5) aitab vähendada väsimust ja kurnatust.
Nutrisslimi Chaga pulber

NUTRISSLIM - CHAGA EHK MUSTA PÄSSIKU PULBER 125G

Chagal (Inonotus obliquus) ehk mustal pässikul on väga kõrge ORAC väärtus ehk antioksüdantiivsusarv. Sisaldab erakordselt suuri koguseid superoksüdismutaasi (SOD), mis on organismile üks võimsamaid antioksüdante. Võimas immuunsüsteemi parandaja ja vastupanuvõime tõstja. Sobib ka veganitele.

Jaga seda infot ka teistega

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga