Keratiinihooldus ja varjatud ohud (+naturaalsed alternatiivid)

Keratiinihooldus on levinud nagu kulutuli juba aastaid. Me ei imestagi – sellel on ju kohene efekt.

Kas oled proovinud Brasiilia juuksesirgendamist ehk teisisõnu Brasiilia keratiinihooldust? Paljud inimesed on sellest vaimustuses, sest näevad enne ja pärast pilte ning loevad arvustusi ja seetõttu arvavad, et see on parim olemasolev keratiinihooldus. Tulemused on hämmastavad, eriti inimestele, kellel on raskelt käsitletavad juuksed. Me ei väidagi, et see ei tööta. Töötab küll mõned kuud aga mitte ilma terviseriskideta!

Keratiinihoolduse ohtlikkus

Keratiin on proteiin, mis on Sinu juustes, küüntes ja nahas. Keratiinihooldus on mõeldud selleks, et siluda kahjustunud juuksefolliikuleid, jättes juuksed sirgeks ja siidiseks. Kõlab ideaalselt seniks kuni saad teada kui palju Brasiilia keratiinihooldusi sisaldab ülemääraselt formaldehüüde, mis on paljudes riikides (nagu EL ja Kanada) keelatud. (EL-is müüakse, kuid ei toodeta formaldehüüdide sisaldusega tooteid). Keratiinihoolduseid on testitud palju ja isegi testidest selgub, et ka need, millele on märgitud “formaldehüüdide vaba” võivad sisaldada neid siiski. (Inglisekeelne informatsioon siin)

Keratiinihooldus on kulukas ja terviseriskid on tõsised, eriti kui hooldus sisaldab formaldehüüde. Ärge riskige selliste hooldustega ilusate juuste nimel kui on olemas efektiivseid ja naturaalseid meetodeid oma juuste väljanägemise parandamiseks nagu näiteks vitamiinid.

Mis on keratiin?

Keratiin ehk teisisõnu sarvaine on vees lahustumatute valkude perekond. Keratiin on juuste, küünte, sarvede, küüniste, kapjade ja naha väliskihi peamine struktuurmaterjal. Keratiinid liigitatakse alfa-keratiinid (imetajate juustes, karvastikus, sarvedes, küüntes, küünistes, villas jm); beeta-keratiinid (roomajate küünistes, soomustes ja kilbistes ja lindude sulgedes, nokas, küünistes jm) ning tsütokeratiinid.

Inimeste juuksed koosnevad bioloogilisest polümeerist, mis sisaldab umbes 80% keratiinvalku (alfa-keratiin), 10–15% vett ja 5–10% muid aineid nagu pigmendid, mineraalid ja rasvad.

Mis on keratiinhooldus?

Keratiinhooldus, tuntud ka kui Brasiilia keratiinhooldus, on poolpüsiv juuksesirgendusprotseduur, mille käigus kahused, säbrus, lokkis või lainelised juuksed töödeldakse ning muudetakse sirgeks, siledaks ja läikivaks. Protseduur kujutab endast hoolduse kompleksi kandmist pestud ja kuivatatud juustele ning seejärel kuuma juuksesirgendusrauaga töötlemist.

Olenevalt juuksetüübist võib tulemus kesta 2-3 kuni 6 kuud. Keratiinhooldus on väga populaarne ja internetis ning sotsiaalmeedias võib näha palju „enne ja pärast” pilte selle hoolduse tulemustest. Järjest enam soovitakse aga pöörata tähelepanu hoolduse ohtlikkusele ja märkimisväärsetele terviseriskidele, mis selle protseduuriga kaasnevad.

Mis on formaldehüüd?

Termin „keratiinhooldus” on tegelikult eksitav, kuna hoolduse võtmekomponent ei ole keratiin, vaid aine nimega formaldehüüd, mille tulemusena saavutavad juuksed sirge ja siidise lõpptulemuse mitmeks kuuks. Kuid justnimelt formaldehüüd on aine, mis muudabki hoolduse ohtlikuks ning mille eest hoiatatakse inimesi järjest enam. Sotsiaalministeeriumi alalehel „Kemikaalimaailm” saame lugeda, et formaldehüüd on värvusetu tuleohtlik gaas või vedelik, millel on terav lämmatav lõhn. Formaldehüüdi eraldub õhku puidu, lambiõli või maagaasi põlemisel, sõidukitest, tubakasuitsuna või teistest tubakatoodetest. Formaldehüüd on kantserogeene ning põhjustab kõri-, nina- ja verevähki. Samuti võib kokkupuude formaldehüüdiga põhjustada tugevat naha ja silmade allergilist reaktsiooni, nahaallergiaid ja -löövet ning astmasarnaseid allergiaid, köha, hingeldamist, pinget rindkeres ja kehatemperatuuri langust.

USA Toksiliste Ainete ja Haiguste Registreerimise Agentuur (ATSDR) on märkinud, et pidev kokkupuude formaldehüüdiga võib põhjustada üldist kesknärvisüsteemi kahjustust, sealhulgas peavalude, depressiooni, meeleolu muutuste, unetuse, ärrituvuse, tähelepanu-, mälu- ja tasakaaluhäire suurenemist. Ühest uuringust selgus, et matustega tegelevatel inimestel, kes puutuvad regulaarselt kokku formaldehüüdi sisaldavate toodetega (mis sisaldub surnukehade säilitamiseks kasutatavas vedelikus) võivad kolm korda suurema tõenäosusega surra amüotroofsesse lateraalskleroosi (ALS) tagajärel, kui need inimesed, kes ei puutu formaldehüüdiga kokku. ALS on motoneuron haigus, millele on iseloomulik mitmete närvide põletik, mis põhjustab lihasatroofiat ja halvatust ning lõpeb hingamispuudulikkuse korral harilikult surmaga.

Seega on eriti ohustatud just salongides töötavad juuksurid, kes pidevalt hoolduste tegemise käigus puutuvad kokku antud ainega. Kuid samuti ei tasu alahinnata kokkupuudet kliendi koha pealt – isegi kui käid protseduuri tegemas 3-4 korda aastas, on kokkupuude ainega märkimisväärne. Seetõttu soovitatakse kasutada hoolduse tegemiseks hästi ventileeritud salonge või siis viia protseduur läbi vabas õhus. Kui sul on astma, bronhiit või mõni muu hingamisteede haigus, oled ohule samuti vastuvõtlikum, sest tugev aine ärritab hingamisteid ja muudab hingamise seetõttu raskemaks. Suure tõenäosusega tunned koheselt esimesi sümptomeid nagu vesitsevad silmad ja sügelev kurk.

USA Haiguste Kontrolli ja Tõrje Keskus (CDC) hoiatab, et töötamine formaldehüüdiga võib suurendada viljatuse probleeme või raseduse katkemise riski. 1987. aastal klassifitseeris USA Keskkonnakaitse Amet (U.S. Environmental Protection Agency) formaldehüüdi ainena, mis pikaajalisel kokkupuutel võib põhjustada vähki. USA Toidu- ja Ravimiamet (FDA) hoiatab samuti sellega kokkupuutumisel võimalike terviseohtude eest ning märgib, et keratiinihoolduse tooted ja teenused, mis on väidetavalt looduslikud, orgaanilised või formaldehüüdivabad, ei pruugi seda tegelikult olla.

Kas keratiinihooldus on juustele kahjulik?

Brasiilia juuksesirgendus on pool-püsiv juuste sirgendamise meetod, mis kujutab endast vedela keratiini kompleksi ja säilitusainete lahuse kandmist juustele kuuma raua abil. Sellist sirgendamist tehakse tavaliselt salongis 90min või kauem, olenevalt juuksepikkusest. Efektid kestavad umbes 3 kuud. Kui Sul on õrnad või sirged juuksed, ei tohiks Sa isegi kaaluda seda hooldust. Keratiinihoolduse “ideaalsed kandidaadid” on kahuste, lokkis ja paksemat tüüpi juustega.

Suurim oht tervisele on, et enamus kui mitte kõik Brasiilia keratiinihooldusi sisaldavad formaldehüüde või neid tootvaid aineid. Formaldehüüd on tuntud kui kartsinogeen ehk vähki tekitav aine.

Meie kehad toodavad vähesel määral formaldehüüdi, kuid on just see formaldehüüd, mida on võimalik sisse hingata. Seda on võimalik saada tubakasuitsust, ventileerimata õhust, kütust põletavatest seadmetest, nagu gaasi- või puukütte ahjud ja keratiinihooldust tegeva salongi õhust – see on üks põhjus, miks keratiinihooldus on ei ole ohtlik vaid sulle aga ka juuksurile.

CDC (Centers for Disease Control and Prevention) andmetel võib vaid formaldehüüdi sisse hingamine põhjustada kähedat kurku, köha, silmade sügelust ja ninaveritsust.

Millised on teised ohud?

Lisaks vähitekke ohule võib pidev kokkupuude formaldehüüdiga põhjustada ka üldist kesknärvisüsteemi kahjustust, sealhulgas peavalude, depressiooni, meeleolu muutuste, unetuse, ärrituvuse, tähelepanupuuduse ja oskuste, mälu ja tasakaaluhäire suurenemist. Teaduslikud uuringud näitavad, et matustega tegelevad inimesed, kellel on regulaarne kokkupuude formaldehüüdiga, võivad ALS-i (teise nimega Lou Gehrigi haigus) surra rohkem kui kolm korda tõenäolisemalt kui inimesed, kes ei puutu formaldehüüdiga kokku. (Loe rohkem inglise keeles SIIT ja SIIT)

Rahvusvaheline Vähiuuringute Agentuur on hoiatanud naisi, kes soovivad rasestuda või on rasedad, et nad ei teeks sel ajal keratiinihooldust, sest formaldehüüdid võivad põhjustada viljatust ja raseduse katkemist. (Loe rohkem infot inglise keeles SIIT)

Tänu korduvale kokkupuudele formaldehüüdidega on kõige rohkem pikas perspektiivis ohustatud salongitöötajad, kes teevad pidevalt keratiinihooldusi. Isegi kui teed neid hooldusi vaid paar korda aastas, ei tähenda see, et oled ohust eemal.

Suure tõenäosusega tunned esimesi sümptomeid koheselt ja kuude lõikes ka edaspidi. Vesitsevad, põletavad silmad. Sügelev kurk. Need on väikesed formaldehüüdi kokkupuute sümptomid ja need võivad esineda kohe sissehingamisel. Kui Sul on astma, bronhiit või mõni muu hingamisteede haigus, oled Sa ohule vastuvõtlikum, sest see tugev aine ärritab hingamisteid ja muudab hingamise seetõttu raskemaks. Kroonilise haiguse puhul võid olla ka kõrvalmõjudele vastuvõtlikum.

Oht ei lõppe ka siis kui oled salongist väljaspool. Iga kord kui kuumtöötled oma juukseid, näiteks sirgendad või föönitad, ajal mil Sul on keratiin peas, aktiviseerid keemilised ühendid, mis toodavad mürgiseid aure Sinu enda kodus. Lõpuks võid küll muutuda vähem tundlikuks nende autude suhtes, kuid siiski kahjustavad nad Su tervist ja võiad viia ka allergiate tekkeni, sest keha üritab vastu võidelda.

Kas formaldehüüdivabad keratiinhooldused on ka tegelikult ohutud?

Kui hakati pöörama tähelepanu formaldehüüdi ohtlikkusele, siis tulid turule uued nn „formaldehüüdivabad” keratiinhooldused, mida paljud salongid pakuvad. Siinkohal on oluline mõista, et formaldehüüd ei ole üksainus komponent, vaid see on gaas, mis võib protseduuri käigus eralduda ka teistest koostises olevatest kemikaalidest. Seega kui kertaiinhoolduses on formaldehüüd asendatud teiste kemikaalidega nagu näitkes metüleenglükool, formaliin, metanaal ja metaandiool, siis justkui saab väita, et keratiinhooldus on formaldehüüdivaba, kuid tegelikult sisaldab see antud gaasi tekitavaid teisi koostisosi. Mis omakorda tähendab, et hooldus ei ole formaldehüüdi vaba.
Seega, kui soovid vältida formaldehüüde, siis tuleb välida ka järgmisi koostisosi: formalin, formic aldehyde, paraform, methylene glycol, methylene oxide, methanal, oxomethane, oxymethylene, or CAS Number 50-00-0, timonacic acid, thiazidinecarboxylic acid.
Rohkelt leidub näiteid, kus salongid kasutatavad keratiinhooldustooted, mille tootja on nimetanud formaldehüüdivabaks (või ei ole seda ainet märkinud koostise nimekirja), kuid salongi õhu testimise tulemused näitavad, et aine on olemas. Ühest läbiviidud uuringust selgus, et seitsmest testitud keratiinhooldusest 6 sisaldasid rohkem kui 5 korda lubatust enam formaldehüüdi. Sealhulgas oli ka 5 hooldust, mis olid märgitud „formaldehüüdivabaks”. Rohkem saad lugeda siit ja siit.

Keratiinihoolduse alternatiivid

Orgaanilist, looduslikku ja turvalist viisi saada endale siidiselt sirged juuksed, ei ole paraku olemas. Kui sa soovid muuta juukse tekstuuri sirgeks, siis pead olema valmis selleks, et protseduuri käigus kasutatakse ühtesid või teisi kemikaale. Keratiinhooldused võivad aja jooksul juustele palju kahju põhjustada ning seda kindlasti ei soovitata väga õhukestele või kahjustatud juustele. Samuti ei taga ükski keratiinhooldus, et lõpptulemus jääb alati siidiselt sile. Teoreetiliselt peaks keratiinhooldus sirgendama ka päris tugevaid lokke, kuid ometi võib lõppetulemus jääda kergete lainetega, mida on endiselt vaja sirgendajaga töödelda, et saavutada täielikult sirge tulemus. Seega tuleb keratiinhoolduse puhul olla valmis varieeruvaks lõpptulemuseks.

Juuste tervist ja välimust saab ka ohutumalt parandada ja eelkõige soovitamegi alustada siit: 

  • Vaata üle oma toitumine

Spetsialistid ütlevad, et juuste seisund annab aimu ka üleüldise tervise seisust. Söö piisavalt värskeid puu- ja köögivilju. Kuna juuksed koosnevad peamiselt proteiinist (keratiinist), siis on tervete juuste heaks vaja lisada oma menüüsse ka valgu- ehk proteiinirikast toitu. Kindlasti peaksid saama ka piisavalt rauda, E-vitamiini ja mineraale nagu seleen, vask ja magneesium.

  • Naturaalsed keratiiniga tooted

Liigse kuumuse ja meeletu mürkide sisaldusega hooldus ei ole ainus viis keratiini saamiseks. Naturaalsed šampoonid ja palsamid, mis sisaldavad keratiini annavad samuti juustele tervislikuma ilme. Regulaarselt keratiiniga juuksehoolduse kasutamisek saad silendava ja isegi sirgendava efekti ilma kahjulike aineteta.

  • Kodused juuksemaskid

Internetist võib leida ka kodus tehtavaid kahjuke lisaaineteta maske ja hooldusi, mis toimivad juukseid siluvalt ja pehmendavalt. Kasuta otsingus märksõna „DIY keratin mask”. Kirjutame ka omalt poolt kaks internetist leitud maski retsepti:

Isetehtud keratiinimask [autor: Simplyrapunzel.com]

Koostis:

  • 1 supilusikatäis argaania– või jojobaõli
  • 1 avokaado
  • 1 supilusikatäis kookosrasva
  • 2 tilka vedelat biotiini

Juhend: 

Sega ained omavahel täielikult ning kanna peanahale ja juustele. Masseeri mõne minuti jooksul. Jäta mask pähe 20-30 minutiks, seejärel loputa. Kui maski valmistamine ei ole sulle meeltmööda, siis masseeri pead lihtsalt kookosrasva ja argaaniaõliga ja toimi nagu maski korral.

  •  Sügavniisutav hooldus ööseks

Kui sul on kuivad ja karedad juuksed, võiksid korra nädalas teha sügavniisutamist argaaniaõliga. Lihtsalt soojenda käte vahel kuni kümme tilka ja masseeri peanahale nng juustele kuni otsteni välja. Soovitatav on kasutada vannimütsi. Keha naturaalne soojus ja vannimüts aitavad õlil toimida ja samuti jääb padi puhtaks. Hommikul pese juukseid tavapäraselt. Kui esineb väga tugevat kuivust, võid teha esialgu kaks korda nädalas kuni suurema kuivuse kadumiseni ja seejärel jätkata ühe korraga nädalas.

  • Proovi eeterlikke õlisid

Eeterlikud õlid nagu näiteks rosmariini, salvei ja seedripuu õlid, aitavad juukseid hoida tugevama ja tervemana. Ühtlasi aitavad need rahustada peanahka.

  • Kasuta kookosrasva

Juuksed kahjustuvad kergelt igasuguse töötlemise tagajärjel. Õnneks on olemas kookosõli, mis kaitseb juukseid. See aitab ennetada juuste katkemist ja parandab juuste üldist seisundit. Kookosrasv on võimas looduslik vahend kräsus juuste taltsutamisel. Alusta väikese kogusega (1/4 teelusikatäit)ja soojenda see käte vahel ning kanna siis juurtest otsteni, vajadusel suurenda kogust. Lisaks võid nii toita ka katkiseid juukseotsi, lisades väikese koguse kookosõli oma juukseotstele.

  • Kasuta juuksehooldustooteid, kuhu on lisatud keratiini

Keratiiniga juuksehooldustooted aitavad samuti vähendada säbru ja kahu ning pehmendavad raskesti töödeldavaid juukseid. Ka Mia24 valikus on olemas keratiini sisaldusega juuksehooldustooteid:

KYO sarjad

 

KYO ja KYOrganic sari
KYO tähendab jaapani keeles „suur“ Suur on ka meie soov olla turul unikaalsete ja kõrgkvaliteetsete toodetega. Suur on ka tähtsus, et tooted austavad juukseid, peanahka ning keskkonda. Toodete valemid on innovatiivsed. Kõik tooted on kõrgkvaliteetsed, toimeaineterikkad ja tugevate keemiliste ühendite vabad.

Imperity JAD ja VIE sarjad

Imperity JAD ja VIE sari Mia24.ee e-poest

Imperity JAD ja VIE sarja juuksehoolduse tooted. Imperity Professional Milano on juuksehooldusbränd, kelle eesmärk on pakkuda lihtsaid tooteid tõhusate valemitega. Alati uusim tehnoloogia. Tooteid ei ole testitud loomadel ja neil on üsna taskukohane hinnaklass.

Formaldehüüde vabastavad ained

Kui soovid vältida formaldehüüde, siis väldi ka nende nimetustega koostisosi: formalin, formic aldehyde, paraform, methylene glycol, methylene oxide, methanal, oxomethane, oxymethylene, or CAS Number 50-00-0, timonacic acid, thiazidinecarboxylic acid.

Kasutatud materjalid:

https://www.harpersbazaar.com/beauty/hair/advice/a1266/how-keratin-damages-hair/

https://www.marieclaire.com/beauty/hair/news/a29189/keratin-treatment/

https://et.wikipedia.org/wiki/Juuksed

https://et.wikipedia.org/wiki/Sarvaine

http://kemikaalimaailm.sm.ee/kemikaalid/formaldehuud.html

https://www.osha.gov/SLTC/formaldehyde/background.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24332313

https://et.wikipedia.org/wiki/Amüotroofne_lateraalskleroos

https://www.foxnews.com/health/dangers-of-formaldehyde-lurk-in-everyday-products

https://www.cdc.gov/niosh/topics/repro/formaldehyde.html

https://draxe.com/keratin-treatment/

Jaga seda infot ka teistega