Kurkum ja kurkumiin – kogu vajalik info

Kurkum

MIS ON KURKUM?

Kurkum ehk kollajuur, (inglise keeles tuntud kui turmeric), on taim, mis kuulub ingveriliste sugukonda. Kultuuriliselt tuntakse taime ka kui harilik kollajuur, harilik kurkum ja harilik kurkuma.

Kurkum - ehk kollajuur

Tegu on mitmeaastase maa aluste risoomidega taimega, mis kasvatab juurikaid ning kasvab kuni meetri kõrguseks. Hariliku kollajuure puhul on õied kollast värvi ning meenutavad oma kuju poolest liiliaid. Maa alused juurikad on värvuselt kollakashallid-kollakasoranžid, sellest tuleneb ka kurkumipulbri kollakas/oranžikas värv. Kollajuure saadustest - juurikatest, jahvatatakse kurkumipulbrit. Kurkumiks nimetataksegi sageli just kollajuure taimeliikide risoomist saadavat pulbrit. Mõningatel juhtudel süüakse risoomi ehk juurikat ka toorelt, kuid seda harva. Juurikad on valmis ära korjamiseks umbes 7-9 kuud peale taime istutamist.  (1)

Kurkum on inimestel kasutusel olnud juba tuhandeid aastaid. Teadaolevalt toodi Euroopasse esimest korda kurkum Araabia kaupmeeste poolt ning teda kasutati sageli odavama asendusena safranile, mida kasutati samuti vürtsi ja värvainena. Tänapäeval kasutatakse kurkumit nii kulinaarias kui ka ravimina. Kulinaarias kasutatakse seda maitseainena ja värvainena, see annab toitudele kollaka värvi. Näiteks maitseainesegu karri sisaldab endas ühe koostisosana kurkumit, ja just see annab karrile värvi. Ravimina kasutatakse kurkumit näiteks ajurveedas, kus nähakse maitseainetes ravivaid omadusi. Hindustani inimeste jaoks on aga kurkum ravimtaim, millel on organismi puhastavad omadused. (2) Üldiselt aga on teada, et kurkum avaldab põletikuvastast, valuvaigistavat ja immuunsüsteemi tugevdavat toimet. Lisaks on kurkum kasulik liigestele, luudele ja seedetraktile põletike puhul. Taimes sisalduv kurkumiin mõjub hästi südame-veresoonkonnale, alandades kolesterooli taset veres ning tugevdades veresoonte seinu. Kurkumil ja temas sisalduvas kurkumiinil on veel teisigi kasulikke omadusi, nendest saab lähemalt lugeda allpool.Tarvitada on kurkumit võimalik nii pulbri kui ka kapslite kujul.

MIS ON KURKUMIIN?

Kurkumiin on kurkumi peamine toimeaine. Tegu on kollakasoranži värvusega keemilise ainega, mida leidub looduslikult erinevates taimedes, kuid eriti palju leidub teda hariliku kurkumi juurikas. Ta omab erinevate vähirakkude paljunemist pärssivat toimet, näiteks soole-, kõhunäärme-, pea- ja kaelavähi puhul. Lisaks kasutatakse kurkumiini näiteks maksahaiguste raviks, anoreksia puhul, haavade kiiremaks paranemiseks, põletikuvastaseks raviks ja hingamisteede haiguste korral. Kurkumiini on sajandeid tagasi kasutatud värvainena ka siidi, villa ja lina värvimiseks Venemaal. (3)

MIS VAHE ON KURKUMIL JA KURKUMIINIL?

Nimetus kurkum ja kurkumiin levivad ühtmoodi palju, kuid neil on siiski väike vahe. Kurkumiin on aga kurkumi osa ning teda leidub kurkumijuures.

Kurkum on taim, vürts, ta on kollajuure taime juurikas ehk maaalune osa. See vürts on tuntud oma erekollase/oranzi värvi poolest. Kurkum ehk risoom sisaldab endas bioaktiivseid ühendeid ehk kurkuminoide ning kurkumiin on üks nendest kurkuminoididest. Ligi 75% aktiivsetest kurkumi kurkuminoididest on kurkumiin, mismõttu kurkumiinil on oluline roll kurkumis. Nii kurkum kui kurkumiin on kasulikud, kuid mõlemal on madal biosaadavus. Kurkumiinile lisatakse tavaliselt juurde kas musta pipart või piperiini (piperiin on musta pipra koostisaine), seda tehakse ka paljudes kurkumi ja kurmiini toidulisandites. Uuringud näitavad, et must pipar suurendab kurkumi ja kurkumiini biosaadavust ehk tekib parem kehasse imendumine. (8)

KUS KURKUM KASVAB JA KUST TA PÄRIT ON?

Kurkumi taim
Kurkumi sünnipaigaks peetakse Indiat, Lõuna- ja Kagu-Aasiat. Ka tänapäeval on kurkumi kasvukohaks niiske kliimavööde. Kurkumit kultiveeritakse mitmetes piirkondades, näiteks Indias, Filipiinidel, Hiinas ja Indoneesias. Sobivas kliimas on võimalik taime kasvatada nii väli- kui sisetingimustes. (4)

MILLISTE TERVISEHÄDADE PUHUL KURKUMIINI KASUTATAKSE?

Kurkum ning temas sisalduv kurkumiin on heaks looduslikuks ravimiks mitmetel juhtudel.

Näiteks omab ta looduslikke põletikuvastaseid omadusi. Kuigi põletik on meie kehas vajalik protsess, sest põletik näitab, et keha võitleb kahjulike bakterite ja viirustega, siis pikaajalised põletikud on tihti seotud mõne kroonilise haigusega. Kurkumis sisalduv kurkumiin on näidanud tugevaid põletikuvastaseid omadusi mitmete haiguste all kannatavatel inimestel, näiteks põletikulise soolehaiguse korral. Osad inimesed tarvitavad kurkumit ka põletikuvastaste ravimite asemel. Juulis 2019 avaldatud uuringus on leitud, et kurkumiinipreparaadi söötmine 2. tüüpi diabeediga rasvunud hiirtele vähendas nende veres insuliinitaset. Kurkumiin võib aidata ka 2. tüüpi diabeeti ennetada, vähendades kõrget veresuhkru taset ja kolesterooli. (7,9) Kurkum on võimas antioksüdant, mis tõkestab vabasid radikaale. Kui vabu radikaale kehas on liiga palju, hakkavad need meie keha rakke kahjustama, mis halvimal juhul võib tekitada südame-veresoonkonna haigusi. Seetõttu võib kurkumi tarbimine olla oluline südamehaiguste ennetamisel. Kurkumiinil on vähivastane toime, see aitab vähki ennetada ja ravida. Uuringuid on tehtud näiteks rinna-, eesnäärme-, jämesoole-, ning kopsuvähi ravis ja ennetamises. Tulemustest on selgunud, et kurkum hoiab ära vähirakkude leviku, takistab vähirakkude kasvu ning aitab kaasa vähirakkude rakusurmale ning vähendab keemiaravi negatiivseid toimeid. Kurkumil on kasulikud omadused maole, nimelt kaitseb see magu ning mao siseseinu ning võib ennetada ka maohaavandite teket.  On leitud mitmeid tõendeid selle kohta, et kurkumiin võib ennetada Alzheimeri tõve tekkimist ning leevendada Alzheimeri tõve põdejatel haigusele iseloomulikke põletikke. On ka mõningaid uuringuid, mille tulemustest selgub et kurkumist saab abi depressiooni ja meeleoluhäirete korral. Ka seedimisele on leitud kasulikud mõjud, nimelt võib kurkumiin parandada ja kaitsta seedetrakti limaskesti, aidata lekkiva soole sündroomist paraneda, kiirendada ainevahetust ning seeläbi soodustada ka kaalulangetust. (7,8)

KAS KURKUMIIN AITAB KAALU LANGETADA?

Kurkumit peetakse hämmastavaks vürtsiks, mis soodustab kaalulangetamist. Peamiselt seetõttu, et kurkumil on põletikuvastased omadused, mis vähendavad kroonilist põletikku kehas, mis on üks rasvumist põhjustavatest teguritest. Kurkumiin antioksüdandina pärsib põletikulist seisundit rasva-, kõhunäärme- ja lihasrakkudes. Kurkumi ja kurkumiini toimel ei jää üleliigne rasv kehasse, vaid see viiakse kehast välja.

Kaalulangetamiseks on üks võimalus juua näiteks kurkumiteed. Selleks on vaja keevat vett ning lusikatäis kurkumit, veel võib lisada ka kaneeli, sest kaneel aitab samuti kaalulangetamisele kaasa. Sega eeltoodud kooslus veega ning joo, kuid mitte täiesti tuliselt. Teine võimalus on kasutada regulaarselt kurkumipulbrit igapäevastes toitudes. Veel tasub proovida sellist jooki nagu kurkumipiim. Selleks kuumuta piima keskmisel kuumusel 6-7 minutit ning seejärel vala piim klaasi, lisa veidi kurkumipulbrit, sega ning lase sellel kooslusel oma kehale head teha! (13) Oluline on meeles pidada, et ükski ravim ei ole imeravim, oluline on ka tervislikult toituda.

KAS KURKUMIT JA KURKUMIINI ON OHUTU IGA PÄEV TARVITADA?

Ei ole kindlaid pikaajalisi uuringuid, mis näitaksid, kas kurkumi toidulisandeid on ohutu igapäevaselt tarvitada. Uuringud näitavad vaid seda, et väikestes annustes on see ohutu, suured annused ja pikaajaline kasutamine võivad mõningatel inimestel esile tuua kõrvalnähte. (9)

KUIDAS KURKUMIT JA KURKUMIINI TARVITADA?

Kurkumit saab võtta nii kapslitena kui ka kasutada seda pulbri kujul vürtsina.Kurkum söökides Kurkum ja kurkumiin on enamasti saadaval kapslitena, kuid kurkumit saab tarvitada vürtsina ka pulbri kujul.

Kurkumiinil toidulisandina on tugevam toime, sest ta on kurkumist välja võetud. Kurkumi kasutamine vürtsina ei pruugi märkimisväärset ravivat mõju inimesele avaldada, kuid see on suurepärane võimalus toidu maitsestamiseks. Enne toidulisandina tarvitamist on soovituslik konsulteerida arstiga, eriti kui tarvitatakse igapäevaselt ravimeid. Soovituslik annus on 500mg - 1000mg päevas, kuid alati tasub tarvitamist alustada pigem väiksematest kogustest. Üldiselt soovitatakse võtta 2 kapslit päevas koos toiduga. (12)

KURKUM JA KURKUMIIN RASEDATELE NING LASTELE

Kurkumiini kasutamisel raseduse ajal arvatakse olevat nii häid kui halbu külgi. Küll aga ei ole raseduse ajal kasutamise ohutuse kohta tehtud kliinilisi uuringuid, sest selliste uuringute läbiviimine on ebaeetiline. Võimalike kõrvaltoimete tõttu tasub rasedatel olla tarvitamisel ettevaatlik või konsulteerida arstiga. Laste puhul näitavad uuringud mitmeid kasulikke omadusi.

Arvatakse, et kui rasedad tarvitavad kurkumit väheses koguses pulbrina ehk söövad kurkumit sisaldavaid toite, siis on see hea. Nimelt ei ole kurkumiini sisaldus pulbris kõrge, seetõttu ei imendu see ka vereringe kaudu hästi. Küll aga tuleks vältida kapslite tarvitamist. Kui kurkumipulber sisaldab vähe kurkumiini, siis kurkumi kapslites on seda suurem kogus, seetõttu toidulisandina kapsleid rasedatel võtta ei soovitata. Kapslite tarvitamine võib suurendada raseduse ajal tekkivate komplikatsioonide riski, milleks on näiteks emaka kokkutõmbed või verejooks, mis suurendavad enneaegse sünnituse ohtu.

Positiivsest küljest võib kurkumiin leevendada rasedatel turseid, liigesvalusid ja seljavalusid. Samuti võib kurkumis sisalduv kurkumiin leevendada ka teisi rasedusega kaasnevaid kaebusi, näiteks rahustada seedetrakti, tasakaalustada veresuhkru taset ning hoida ära depressiooni. Kurkumiin võib leevendada ka rasedatel kõrvetisi - hiina ja ajurveeda meditsiinis on kurkumit kasutatud alternatiivse ravimina seedehaiguste ja kõrvetiste raviks. (5)

Laste puhul on leitud kasulikud omadused nahale (nt nahavigastuste korral), seedimisele ja immuunsüsteemile. Uuringud näitavad, et kurkumiin võib aidata nahakudede taastumisele ja tekkimisele kaasa. Kurkumiini on kasutatud ka kergete vigastuste, nt nikastuste puhul, sest see võib leevendada vigastada saanud kohtades turseid ja ärritusi. Laste seedimisele võib samuti kurkum hästi mõjuda. Usutakse, et kui kurkumit lisada toitudesse, on see kõige lihtsam viis laste puhul nende seedimist toetada. Teadlased on leidnud, et see võib toetada sapipõit, seedetrakti, gaaside normaalset väljumist ning soolestiku korrapärasust. Idakultuuris on leitud, et klaas sooja piima ja teelusikatäis kurkumit kokku segatuna on hea viis panna lapsi kurkumit tarbima ning seeläbi nende seedimist toetada. (6)

KURKUMIINI KÕRVALMÕJUD

Kurkumi ja kurkumiini tarvitamisel suurtes annustes on mõned võimalikud kõrvalmõjud. Kergete kõrvaltoimete hulka kuuluvad maoärritus, kõrvetised, kõhulahtisus, pearinglus ja peavalud. Suurtes annustes tarvitamine võib suurendada uriini oksalaadi taset, mis suurendab neerukivide moodustumise ohtu. On ka mõningad ravimid, millega kurkumiini mitte tarvitada. Kurkumiinil on verd vedeldav toime, seetõttu verd vedeldavate ravimitega seda mitte tarvitada. Lisaks ei ole seda soovituslik tarvitada diabeetikutel, kes tarvitavad diabeedi ravimeid, sest kurkum võib sellisel juhul põhjustada ohtlikult madalat veresuhkru taset. Rauapreparaate kasutades ei ole samuti soovituslik kurkumit kasutada, sest kurkum piirab raua imendumist. (10)

KASUTAJATE KOGEMUSED KURKUMI JA KURKUMIINI TARVITAMISEL

“Niipea, kui ilm muutub jahedaks, eriti ööd, ärkan ma märkimisväärse valuga sõrmedes. Olen positiivselt üllatunud ja rõõmus, et valu enam ei ole! Pöidla liiges, mis oli mul koguaeg paistes ja valus, on nüüd vähem turses ja valu ei ole enam. Lisaks on mul 3 kuu jooksul kaal langenud 6 kilogrammi ja ma ei teadnud miks seni, kuni lugesin naisteajakirjast artiklit, et kurkum on kaalulangetamisel abiks. Mulle sobib! /../”

“Hakkasin kurkumit tarvitama suures osas teabe põhjal, et Indias esineb Alzheimeri tõve vähe. Indiaanlaste toitumine koosneb suures osas kurkumist. Viimase kolme aasta jooksul mil olen kurkumit tarvitanud, võin kindlalt öelda, et minu mälu on oluliselt paranenud.”

“Hakkasin 2 nädalat tagasi tarvitama 1200mg kurkumit. Mul on mõlemas põlves artriit, millega kaasnes tugev valu. Nüüdseks on valu põlvedes suuresti vähenenud. Mul ei ole kaasnenud ka märgatavaid kõrvaltoimeid. See töötab!”

“Olen kasutanud seda umbes 2 kuud, võtan iga päev 3 kapslit ning minu puusa- ja käevalu on palju vähenenud. Pärast ravi alustamist ei ole ma tarvitanud ühtegi teist valuvaigistit.” (11)

Kui said siit tekstist head infot, siis jaga seda kindlasti ka teistega. Vaata kindlasti ka meie teisi artikleid, mille info leiad allpool. Kliki pildil ja jõuadki kohale!

Mis on kuningakepiõli ja kuidas teda kasutada?

Mis on kuningakepiõli ja kuidas teda kasutada?

Kuningakepi taime kasulik mõju avastati juba kaua aega tagasi. Seetõttu on teda juba ammustest aegadest kasutatud mitmete haiguste ja tervisemurede korral.

https://mia24.ee/infonurk/mis-on-kuningakepioli-ja-kuidas-teda-kasutada/

Mis on spirulina ja milleks teda kasutatakse

Mis on spirulina ja milleks teda kasutatakse

Spirulina on üks maailma vanimaid ning tervislikumaid toite, tänapäeval saab seda nimetada võimsaks supertoiduks. Teadaolevalt juba 16 sajandil kasutasid asteegid seda toiduna, mis on ka iseenesest mõistetav, sest spirulina on tõeliselt suure vitamiini-, mineraali- ja valgusisaldusega.

https://mia24.ee/infonurk/mis-on-spirulina-ja-milleks-teda-kasutatakse/

Jaga seda infot ka teistega

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.