Turvas meie kosmeetikas..?

 

Viimaste aastate jooksul on huvi naturaalsete koostisosade kohta aina tõusnud, eriti dermatoloogias ja kosmeetikas. Turvas on naturaalne allikas saamaks humiinaineid, mille farmakoloogilised ja bioloogilised toimed on tänaseks dokumenteeritud. Mida need siis endast kujutavad?

Turba kasutusalad

Ravimitööstuse ajaloost on näha, et kõige rikkalikum allikas on siiski ravimite arengus looduslikud koostisosad. Turvas, naturaalse koostisosana, on kaua aega kasutuses olnud füsioteraapias, reumatoloogias ja spordimeditsiinis.

Turba sisaldus

Humiinsed ained on looduslikud saadused, mis tekivad huumusel oleva orgaanilise aine lagunemise käigus. Ühtlasi on nad ka kõige stabiilsem osa mullas. Kuigi turba koostis on väga keeruline ja siiani täies ulatuses lahti mõtestamata, siis põhiliselt võiks kirjeldada seda nii:

  • Humiin
  • Humiinhapped
  • Fulvohapped

Mia24 katsetus turbamaskiga

Ülejäänud osades sisalduvad pektiinid, tselluloos ja ligniinid, vaha, vaigud ja anorgaanilised materjalid. Tume ehk metsik turvas sisaldab humiinaineid umbes 10 korda rohkem, kui aiaturvas. Koostis võib piirkonniti erineda. Turba kuivamine võib viia naturaalse struktuuri katkemiseni, mis mõjub negatiivselt ja kahjustab selle vees lahustatavust. Seetõttu ka ei tohiks nahal puhtast turbast tooted ära kuivada.

 

 

 

 

 

Rohkem humiinainetest

Humiinhapetel on toimeid avastatud palju: antibakteriaalne, seenevastane, immunsuse ja vananemise kaitse, allergiavaba, pinguldav, põletiku- ja viirusevastane, UVB kaitse.

Kerge aurustuva ja põletikuvastase toime tõttu on humiinained kasulikeks lisanditeks põletikuliste nahahaiguste, nagu atoopiline dermatiit, keroprodopomfolüüs, psoriaas ja kerge fokaalhälbe hüperhidroos ravis.

Humiinainete ja teiste turba koostisse kuuluvaid osasid saab kasutada spetsiaalselt keha või peanaha toodete valmistamiseks. Avatud katse igapäevase turba peale kandmisega näitas positiivset tulemust patsientidel, kellel oli krooniline dermatiit kätel või psoriaas. Katses osalenud väitsid, et said leevendust sügelusele ja põletik taandus kiiremini kui muidu. Tõenäoliselt on tegu humiinhapete positiivse mõjuga.

ewg.org kuvatõmmis turba koht

 

Environmental Working Group lehelt leiab, et turvas ei ole mingit moodi ohtlik kosmeetikas kasutamiseks. 

Artikli kirjutamisel on kasutatud infot alljärgnevast artiklist:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2840924/

 

 

 

 

Eesti edulugu turbakosmeetikas – Turbliss!

Turblissi tegijad on turbast rääkinud järgmist: turvas toimib tõhusa kortsuvastase hooldusena, ravib probleemset nahka, leevendab aknet ja psoriaasi, kiirendab naha ainevahetust, ergutab, elustab nahka. Albumiini sidumise toimel toimub nahas ioonide vahetuse protsess, mille käigus vahetatakse plusslaenguga ioonid negatiivsete ioonide vastu, aidates seeläbi naharakul jälle oma algsel moel funktsioneerima hakata. Lühidalt öeldes – selle asemel, et lisada maski hüaluroonhapet või kollageeni, aitab turvas nahal neid aineid ise toota.

Turvas paneb enamikel inimestest naha õrnalt punetama ja kihelema. See on tingitud mikrovereringe kiirenemist ja tegemist on loomuliku reaktsiooniga. Punetus taandub 15 minuti jooksul ja peale seda on nahk pehme, värske ja särav. Kõige olulisem tingimus turbatoodete kasutamisel on hoida seda nahal niiskena. Turvas tuleb kanda niiskele nahale ja selle mahavõtmise hetkeks peab see olema jätkuvalt niiske. Kuivades muutuvad nahale mõjuvad ravitoimelised molekulid hüdrofoobseks ehk vetttõrjuvaks ega reageeri enam nahaga. Valest kasutamisest tingituna võibki tekkida arusaam, et turvas kuivatab nahka. Õigel kasutamisel turvas nahka ei kuivata, vaid pigem sügavniisutab. See aga ei tähenda, et peale turbahooldust ei võiks nahka niisutada ja toita hea loodusliku õli või kreemiga. Vastupidi – kõik järelhoolitsused toimivad peale turbamaski tegemist kordades paremini, kuna nahk on sügavalt puhastatud ja poorid lasevad kasulikel ainetel imenduda paremini ja sügavamale.

Jaga seda infot ka teistega