Sertifikaatide tutvustus
Tänaseks teemaks on erinevad sertifikaadid, mida lisatakse kosmeetikatoodetele. Sertifikaadid on hea viis teadmaks, et toode on kellegi poolt kontrollitud. Tänapäevases maailmas on aga sertifikaate tohutult palju, mistõttu on väga raske aru saada mida need kõik tähendavad.
Järgnevalt on kirjas looduslike kosmeetikatoodete sertifikaatide (ECOCERT, COSMOS, BDIH, ICEA) lühitutvustus.
ECOCERT – oli esimene ja on tänaseks suurim ning ülemaailmne looduslikele kosmeetikatoodetele sertifikaate väljastav
asutus. Kosmeetikatootjate seas on see mainekaim ja ühtlasi ka rangeim standard. See määrab looduslikke koostisaineid sisaldavate toodete nõuded ja taimsete toormaterjalide kvaliteedi. Selle märgisega tooteid ostes tead, et:
- Ei kasutata loomse päritoluga koostisaineid
- Ei testita loomadel
- Taludes ei kasutata keemilisi väetisi
- Ei kasutata pestitsiidi (kasutatakse looduslikke vaenlasi kahjuritõrjeks või ECOCERT-i heaks kiidetud alternatiive, mis on mürgivabad)
- Tooted on toodetud ja säilitatud keskkonnasõbralikes ruumides
COSMOS – COSMetic Organic Standard
Standard jagab koostisosade tüübid 5-te kategooriasse ja igale neist on määratud kindlad nõudmised. Loetelus on toodud välja kategooriad ja lühikirjeldus nõuetele:
- Füüsiliselt töödeldud põllumajanduslikud saadused on vähemalt 95% orgaanilised, neile on tehtud vaid lihtsamaid füüsilisi protsesse (sarnaselt toidule)
- Keemiliselt töödeldud põllumajanduslikud saadused on tehtud tooretest saadustest ja puhaste töövõtetega, mis järgivad “rohelise keemia” tavasid.
- Vesi – elutähtis ja üks enim kasutatavaid komponente, mistõttu on kvaliteet siin ülioluline
- Mineraalained peavad olema puhtad ja vastama nõuetele nede saamisel, kasutusel ja töötlemisel.
- Muud koostisosad – selles piiratud kategoorias on osad koostisained vajalikud toote säilitamiseks, kuid need peavad olema lihtsad ja omama võimalikult vähest mõju tootele ja kasutajale.
Sertifikaati taotlevad ettevõtted peavad oma tooteid pakendama minimaalselt ja loodussõbralikult. Nende jäätmekäitlus ja tehase töö peavad olema lahendatudvkeskkonnasõbralikult. Sertifikaat antakse igale tootele eraldi, kontrollides ükshaaval sobivust nõuetele ja tooted sildistatakse korrektselt.
Mida peaks toodetelt otsima?
On olemas kahte tüüpi COSMOS-e märke. “COSMOS ORGANIC” on tooted, mis sisaldavad nõuetekohaselt vähemalt minimaalselt orgaanilisi koostisosi. “COSMOS NATURAL” vastab kõikidele nõuetele, kuid ei sisalda miinimum osa orgaaniliste ainete protsenti. Ehk siis mõlemad on koostisosade poolest nõuetele vastavad, kuid esimesel on ka koostisosade vahekorrad nõuetekohaselt paigas.
Kõigele eelnevale lisaks on nõue ka sellele, mida tootja on tootele kirja pannud, et vältida eksitavaid tootekirjeldusi.
BDIH – sellele sertifikaadile on omased järgmised tunnused:
- Toorained on saadud bioloogiliselt kontrollitud kasvatamise teel ning samas arvestades kvaliteeti ja saadavat kogust või bioloogiliselt kontrollitud looduses kasvavatest kollektsioonidest.
- Teadlikult on keelatud kasutada orgaanilisi ja sünteetilisi värvaineid, sünteetilisi lõhnaaineid, etoksüleeritud tooraineid, silikoone, parafiini ja muid naftasaadusi
- Looduslikult puhtaid toormaterjale ja valmis kosmeetikatooteid on keelatud steriliseerida radioaktiivse kiirgusega.
- Looduslike kosmeetikatoodete tootmisel on lubatud kasutada komponente, mida on töödeldud hüdrolüüsi, hüdrogeeni, oksüdeeri, vähendamise, esterdamise, transesterdamise vähendamise või muu lõhestamismeetodiga ning kondenseeritud järgmiste looduslike vahenditega – rasvad, õlid, vahad, letsitiinid, lanoliinid, monosahhariidid, oligosahhariidid, polüsahhariidid, valgud, lipoproteiinid.
- Tegelike toormaterjalide kasutamist reguleerib positiivne loend, mida kasutatakse sertifitseeritud ja looduslike kosmeetikatoodete arendamisel ning tootmisel.
- Toodete mikrobioloogilise ohutuse tagamiseks on lisaks looduslikele säilitusainetele lubatud kasutada looduslike säilitusainetega samasuguseid säilitusaineid – bensoehape ja selle soolad, salitsüülhape ja selle soolad, sorbiinhape ja selle soolad, bensüünalkohol, dehüdroäädikhape ja selle soolad.
ICEA – keskkondliku ja eetilise sertifikatsiooni asutus
Kosmeetikatoodete kõiki etappe sertifitseeritakse iga aasta range süsteemi alusel. Lisaks jälgitakse looduslike toodete muid nõudeid:
- Ei kasutata kunstlikke lisaaineid ja geneetiliselt muundamise tehnoloogiaid
- kõik heitgaaside, jäätmete, energiaallikate, transpordi ja sanitaarhügieeniga seonduv on reguleeritud.
- tootmisel ja säilitamisel ranged ökoloogilised reeglid
- kontrollib mitu korda aastas tootmise asukohta
- Looduslikes kosmeetikatoodetes kasutatavaid ja laos hoitavaid taimi peab:
- kasvatama kontrollitud mahetaludes;
- korjama taime loomulikust elukeskkonnast, kus on kasutatud biotõrjet;
ECO BIO kosmeetikas olevate taimede kasvatamine ei tohi sisaldada:
- geneetiliselt muundatud seemneid
- keemilisi väetisi
- putuka-, seene- ja taimemürke
- loodusvaenulikke korjamismasinaid
Toormaterjalidega ravimine ja nende töötlemine ei tohi sisaldada:
- keemilisi ja sünteetilisi säilitusaineid
- sünteetilisi värve
- sünteetilisi tasakaalustajaid
- ohtlikke tehnoloogiaid, toodete tuuma testimist, vaakumpakendis olevate toodete gaasitamist ja neile säilitusainete lisamist, toodete töötlemist fenooli ja kiirgusega
- loomade peal testitud toormaterjale
- loomseid toormaterjale, mis on saadud loomi kahjustades, nt looma kollageen ja elastiin jne
- sünteesitud lõhnaaineid
- PVC’d ja muid halogeeni sisaldavaid polümeeriga pakendamisviise
Selle teksti loomiseks on kasutatud seda ja seda lehte.
Sertifikaatidega tooted mia e-poes:
Benecose toodetel on BDIH sertifikaat (v.a. küünelakid). TanOrganic on esimene ja ainus isepruunistavate toodete brand, millel on ECOCERT sertifikaat.
ECOCERT sertifikaat on ka Novexpertil. Bio2you ja Florame kasutab ECOCERT koostisosi.
Jovely Naturals tooted kasutavad säilitusainetena ECOCERT ja COSMOS sertifikaatidega koostisosi.