Kõik päikesekreemide kohta

Päikesekreemide valik on tohutult suur. Selles artiklis püüame aidata leida just selle sobivaima ja samas leida vastuseid küsimustele, mida peaks ja mida ei tohiks päikesekreem sisaldada. Artiklit kirjutades oleme lähtunud Nahavähi Liidu (Skin Cancer Foundation)-i avaldatud artiklile, mille leiab siit: http://www.skincancer.org/prevention/sun-protection/sunscreen/the-skin-cancer-foundations-guide-to-sunscreens

Miks on päikesekaitsekreemide kasutamine oluline meie heaolule?

Päikesel on ka pimedam pool. UVR ehk ultraviolettkiirgus on vähki tekitav ja see tuleb nii päris päikesest kui ka solaariumist. UVR toodab DNA kahjustust, mis võib viia geenide mutatsioonideni, mis osalevad nahavähi tekkes. Seega kõikide erinevate tegevustega koos, mis on vajalikud enda kaitsemiseks päikese eest, on oluline, et päikesekreem blokeeriks UVR-i jõudmist nahani.

EPA (US Environmental Protection Agency) andmetel on 90% kõikidest mittemelanoomsetest nahavähkidest põhjustatud päikese poolt. Teise uuringu andmetel on 65% kõik melanoomidest põhjustatud samuti päikese poolt.

Fotovananemine või UV poolt põhjustatud vananemine on teine pikaajaline mõju liigse päikese käes viibimise tagajärjel. See ei ole küll eluohtlik, kuid elukvaliteeti vähendav faktor. Liigne kaitsmata päikese käes viibimine tekitab enneaegseid kortse, nahalõtvumist, nahalaike ja muudab naha tekstuuri.

Päikesepõletus, kõige kiirem ja kergemini märgatav UVR kahjustuse tulemus on päikesest tingitud põletiku ja/või villide teke nahale. Kui organism üritab selle vastu võidelda, tekib naha punasus ja higistamine. Valu ja ebamugavustunne on märk sellest, et keha soovib päikesepõletusest lahti saada. See DNA kahjustus võib olla esimene asi, mis viib nahavähi tekkeni. Üks villideni põlemine lapsepõlves soodustab nahavähi teket tulevikus kahekordselt. 5 villideni põletust aga ükskõik mis eas, kahekordistab seda võimalust samuti.

UVR ühtlasi kahjustab ja immuunsust, lubades vähirakkudel paljuneda vabamalt. See efekt annab juurde ka keemiaravist ja muudest põhjustest tingitud geenimutatsioonidele. Päikesekaitsekreem on üks eluliselt tähtis vahend, mis aitab ennetada kõiki neid UVR-i poolt tekitatud kahjustusi. Koos päikese vältimisega kattes oma keha päikese intensiivseimatel kellaaegadel ja kasutades peakatted ja UVR-i takistavad päikeseprille.

Mis on oluliseimad riskifaktorid nahavähi tekkeks?

Pärilikkusel on suur roll. Terved perekonnad võivad olla melanoomile kalduvad. Üldiselt heledama loomuliku nahatooniga isikud, kes on blondide või punaste juuste ja siniste silmadega ja saavad päikesepõletust kergemalt on kõige suurema nahavähi riskiga. Inimesed, kellel on veidraid või plaju sünnimärke, on samuti riskigruppi kuuluvad.

Kas päikesekreeme peaks kasutama ainult riskigruppi kuuluvad inimesed?

Kuigi tumedama nahaga inimestel ei ole nii suur risk saamaks nahavähki kui teistel, siis nad siiski võivad nahavähki haigestuda ja seega peaksid ikkagi päikese eest end kaitsema. Kõik inimesed alates 6 kuust, peaksid kasutama päikesekreeme. Beebid tuleks hoida päikese eest varjus. Meeles peaks hoidma, et UVA kiired tulevad läbi pilvede ja udu. UVR kiired peegelduvad liivalt, veelt ja ka lumelt, mis isegi suurendab nende efekte.

Kuidas päikesekreemi õigesti kasutada?

Päikesekreem tuleks kanda nahale pool tundi enne õue minemist, andmaks aega selle imendumiseks nahka. Uuesti tuleks päikesekreemi kanda nahale umbes kahe tunni möödudes, sest päikesekreem kulub maha higi ja veega ja kohe peale ujumist. Terve keha katmiseks on vaja vähemalt 2 supilusikat kreemi.

Kuna näopiirkond on enamus ajast päikese käes, on väga tähtis sinna päikesekreemi tihedamini kanda. Tänapäeval on ka olemas spetsiaalseid näo- ja päikesekreemi kombinatsioone. Päikesekreemi tuleks hoida jahedas kohas, sest kuumus nõrgendab selle toimet.

Mida tähendab SPF ja mis see on?

SPF ehk Sun Protection Factor on usaldusväärne mõõtevahend UVB vastu. SPF on mõõde kui kiiresti läheb nahk punaseks kreemi kasutades võrreldes selle mitte kasutamisega. Näiteks kui ilma kreemita läheb nahk punaseks 20 minutiga, siis kreemiga, millel on SPF 15 võiks see aeg olla viis korda pikem. See on teoreetiline fakt, kuid päike saab kahjustusi teha ka siis kui nahk ei lähe punaseks, seega soovitavad dermatoloogid siiski iga kahe tunni järel nahale kaitsvat toodet määrida.

Nahavähi Liit (The Skin Cancer Foundation) väidab, et SPF 15 on piisav UVB kiirte eest kaitseks igapäevaseks tegevuseks ja SPF 30 või suurem on kasutamiseks neil, kes veedavad tavapärasest rohkem aega väljas ja lisaks UVB kiirtele kaitsev ka osaliselt UVA eest kuigi SPF näitaja on mõeldud ainult UVB kaitse mõõtmiseks. Kuigi UVA võib isegi kahjulikum olla, ei ole selle kaitsele mõõtu välja mõeldud.  Nii UVA kui ka UVB võivad põhjustada nahavähki.

Kui päikesekreemi pakendil on kirjas “broad-spectrum”, siis pakub ta kaitsed mõlema – nii UVA kui ka UVB eest. Päikesekreemid, millel on SPF 2-14 ei ole usaldusväärsed ennetamaks päikesest tingitud kahjustusi.

VAATA BEMA PÄIKESEKREEME, MILLEL ON NII UVA KUI KA UVB KAITSE!

Kas nö. eelpäevitus kaitseb nahka?

Ei. Solaariumi või isepruunistuvate toodete kasutamine ei kaitse nahka. Solaariumilambid võivad isegi rohkem kahju teha kui päris päike. Tervislikku päevitust ei ole olemas.

Kui aga on tõesti soov saada nahka pruunimaks on kõige mõistlikum kasutada isepruunistuvad tooteid, eriti neid millel on ka päikesekaitse olemas.

VAATA TANORGANICU ISEPRUUNISTAVAID TOOTEID!

Kas kosmeetikatooted, millel on SPF kaitse pakuvad sama head kaitset kui päikesekreemid?

Kui neid kasutada koos päikesekreemiga, siis selle mõju nad ei suurenda ega vähenda kuid omavad kindlasti iseseisvalt kaitsvat efekti. Küll aga ei piisa neist üksi. Kui kasutate neid asju koos, siis peaks järjekord olema selline – kreemid UV kaitsega, spetsiaalne päikesekreem ja seejärel meigitooted.

VAATA KÕIKI UV KAITSEGA TOOTEID!

Kas päikese vältimine võib tekitada D vitamiini puudust?

D-vitamiini on parim viis saada kas hea toitumise või toidulisanditega. Päike ei tohiks olla D vitamiini suurendamise allikaks.

VAATA KÕIKI D-VITAMIINIGA TOOTEID SIIT!

Milline on parim päikesekaitsekreem?

Heal päikesekaitsekreemil on nii UVA kui ka UVB kaitse ja ka veekindlus.

VAATA VEEKINDLAID PÄIKESEKREEME SIIT!

 

 

Jaga seda infot ka teistega