Head ja halvad alkoholid kosmeetikatoodetes (Bio2You esindaja vastusega!)

Kuna me oleme arendamas selliseid filtreerimisvalikud, kus saab tooteid erinevate koostisosade sisalduse või puudumise järgi välja sorteerida, olen viimasel ajal jälginud väga hoolikalt koostisosi. Üheks filtreerimise valikuks on alkoholivabad tooted. Kuna Bio2You osade toodete pakenditel on kirjas “no alcohol” aga koostisosades seisab Cetearyl alcohol, Cetyl Alcohol ja benzyl alchol pidin sellele tähelepanu pöörama. Minu keemia alane haridus on pea olematu, mistõttu pidasin vajalikuks küsida otse tootjalt üle, et mis värk selle alkoholiga siis on – kuidas toode, mille koostisosade nimekirjas on alkohol on alkoholivaba?

Sain väga põhjaliku vastuse ja ei saa seda teiega jagamata jätta.

Bio2You esindaja vastus minu küsimusele

“Alkoholi all peame me silmas etanooli (ethanol), mis on lahusti ja kuivatab nahka. Ceteryl Alcohol on aga rasvhape, mis aitab niisutada ja naha seisundit parandada.

Mõningaid fakte alkoholi kohta

Me kõik oleme kuulnud, et parem on kasutada alkoholivabu tooteid, sest need võivad kuivatada nahka ja juukseid. Tihti näeme aga koostisosade nimekirjas koostisosi, milles sisaldub nimetus “alkohol”, kaasa arvatud need, millel on märgis “alkoholivaba”. Selgitus sellele on lihtne. Osad alkoholid põhjustavad kuiva nahka ja teised võivad seda hoopis niisutada.

See näiline vastuolu on tingitud alkoholistruktuurist. Alkoholi klassi kuulumiseks on defineeritud kindlad omadused. Neil on mittepolaarsed süsinikuahelad ja polaarsed hüdroksüülrühmad (hapnikuaatomid, mis on seotud vesinikuaatomiga), mis on seotud ühe ahela ühe süsinikuaatomiga (kõige sagedamini ahela lõpus).

Vaatame erinevaid alkohole:

Lühikese ahela alkoholid

Siia gruppi kuuluvad ethanol, SD alcohol, SD alcohol 40, Alcohol denat, Propanol, Propyl alcohol and Isopropyl alcohol – need on kõik halvad alkoholid.

Sarnasuse tõttu veemolekulidega, väikesed alkoholid (need, mille sabas on vähem kui 3 süsinikku) on veidi vees lahustuvad (võivad veega seguneda), samal ajal kui need võivad lahustada ka õli ja muid koostisosi, mis ei ole veega segunevad. Seega on üks funktsioon, mida nad saavad kasutada, polümeeride või muude lisandite lahustamine enne kui neid segatakse veega. Lihtsalt öeldes saab nende alkoholide abil lahustada ära enne veega segamist aineid, mida muidu vees lahustada ei ole võimalik. 

Seda tüüpi alkoholid aurustuvad kiiresti madala molekulmassi tõttu ja seetõttu kasutatakse neid sageli lisandina, mis kiirendab juuste kuivamise aega. Kuna see koostisosa on odav, kasutatakse seda sageli nahahooldustoodetes, kuid see mõjub nahale halvasti:

  • kuivatab nahka
  • tekitab pigmentatsiooni
  • kiirendab vananemist

Rasvalkoholid

 

Siia gruppi kuuluvad Lauryl alcohol, Cetyl alcohol, Myristyl alcohol, Stearyl alcohol, Cetearyl alcohol and Behenyl alcohol. (Paksus kirjas on need alkoholid, mille kohta mina küsisin ehk mis olid koostisosades kirjas tootel, mis oli märgitud alkoholivabaks)

Need suuremad alkoholid on tavaliselt saadud naturaalsetest allikatest ja neil on molekuli kohta 13 või rohkem süsinikuaatomit (tavaliselt 12, 14, 16, 18 ja 20). Suurem süsinikusisaldus muudab need molekulid õlisemaks. Selle tõttu on need tihti kasutusel kui pehmendav koostisosa naha- ja juuksehooldustoodetes, andes nahale ja juustele sileda ning pehme tunde.

Muud alkoholid

Benzyl alcohol on mittelenduv (temast ei paisku õhku gaase), mida kasutatakse säilitusainena. See koostisosa ei tohiks omada mingit mõju naha ega juuste tekstuurile ega tundele. Propylene glycol on enamasti kasutusel kui niisutav aine, sest sellel on molekuli igas otsas hüdroksüülrühm. See muudab selle palju hüdrofiilsemaks (vett-armastavaks), nii et see võib nahale ja juustele ise niiskust ligi meelitada ja hoida.

Järeldus

Mõned alkoholid võivad meie nahka kuivatada ja Bio2You üritab neid enamikel juhtudel vältida. Siiski aga teised alkoholid nagu cetyl alvohol võivad aidata niisutada nahka ja juukseid ning muuta neid pehmeks ja niisutatuks. Üldiselt peaks olema ettevaatlik lühikese ahelaga alkoholide osas ja mitte nii väga muretsema rasvalkoholide pärast või bensüülalkoholi. ”

Vastuse andis e-maili kaudu Rita Strazinska inglise keeles ja siinne info on tõlgitud Eesti keelde Mia24.ee poolt. Materjali on lubatud kasutada viidates sellele artiklile.

Jaga seda infot ka teistega

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga