Keratiinihooldus on levinud nagu kulutuli juba aastaid. Me ei imestagi – sellel on ju kohene efekt.

Kas oled proovinud Brasiilia juuksesirgendamist ehk teisisõnu Brasiilia keratiinihooldust? Paljud inimesed on sellest vaimustuses, sest näevad enne ja pärast pilte ning loevad arvustusi ja seetõttu arvavad, et see on parim olemasolev keratiinihooldus. Tulemused on hämmastavad, eriti inimestele, kellel on raskelt käsitletavad juuksed. Me ei väidagi, et see ei tööta. Töötab küll mõned kuud aga mitte ilma terviseriskideta!

Keratiinihoolduse ohtlikkus

Keratiin on proteiin, mis on Sinu juustes, küüntes ja nahas. Keratiinihooldus on mõeldud selleks, et siluda kahjustunud juuksefolliikuleid, jättes juuksed sirgeks ja siidiseks. Kõlab ideaalselt seniks kuni saad teada kui palju Brasiilia keratiinihooldusi sisaldab ülemääraselt formaldehüüde, mis on paljudes riikides (nagu EL ja Kanada) keelatud. (EL-is müüakse, kuid ei toodeta formaldehüüdide sisaldusega tooteid). Keratiinihoolduseid on testitud palju ja isegi testidest selgub, et ka need, millele on märgitud “formaldehüüdide vaba” võivad sisaldada neid siiski. (Inglisekeelne informatsioon siin)

Keratiinihooldus on kulukas ja terviseriskid on tõsised, eriti kui hooldus sisaldab formaldehüüde. Ärge riskige selliste hooldustega ilusate juuste nimel kui on olemas efektiivseid ja naturaalseid meetodeid oma juuste väljanägemise parandamiseks nagu näiteks vitamiinid.

Mis on keratiin?

Inimeste jaoks on keratiin määratletud kui naha kõige välimistest kihtidest leitud juuste, küünte ja epiteelirakkude kiuline struktuurne valk. Loomade puhul on keratiini määratlus sama, kuid loomadel võib olla ka rohkem keratiinirikkaid osi nagu nende kabjad, sarved, vill ja suled. Lihtsamalt öeldes on keratiin meie juuste, küünte ja naha oluline osa. Mõned keratiini tüübid reguleerivad ka olulisi rakulisi tegevusi nagu valkude tootmine ja rakkude kasv.

On olemas kaht tüüpi keratiiniproteiine: alfa-keratiin ja beeta-keratiin. Keratiin, mis on meie nahas ja juustes on alfakeratiin. Keratiini tuvastamise tunnus on suure hulga tsüsteiini, väävlit sisaldava aminohappe olemasolu. Inimeste juuksed on umbes 14% ulatuses tsüsteiin. Ainult veel ühte orgaanilist ainet teatakse, mille tugevus on võrdne keratiinilisele koele ja see on kitiin. Kitiin on vähkide, krevettide ja putukate skeleti koostises. Meie juustes on keratiin üks tugev ja vajalik “ehituskivi” olenemata meie juuste pikkusest.

Kas keratiinihooldus on juustele kahjulik?

Brasiilia juuksesirgendus on pool-püsiv juuste sirgendamise meetod, mis kujutab endast vedela keratiini kompleksi ja säilitusainete lahuse kandmist juustele kuuma raua abil. Sellist sirgendamist tehakse tavaliselt salongis 90min või kauem, olenevalt juuksepikkusest. Efektid kestavad umbes 3 kuud. Kui Sul on õrnad või sirged juuksed, ei tohiks Sa isegi kaaluda seda hooldust. Keratiinihoolduse “ideaalsed kandidaadid” on kahuste, lokkis ja paksemat tüüpi juustega.

Suurim oht tervisele on, et enamus kui mitte kõik Brasiilia keratiinihooldusi sisaldavad formaldehüüde või neid tootvaid aineid. Formaldehüüd on tuntud kui kartsinogeen ehk vähki tekitav aine.

Meie kehad toodavad vähesel määral formaldehüüdi, kuid on just see formaldehüüd, mida on võimalik sisse hingata. Seda on võimalik saada tubakasuitsust, ventileerimata õhust, kütust põletavatest seadmetest, nagu gaasi- või puukütte ahjud ja keratiinihooldust tegeva salongi õhust – see on üks põhjus, miks keratiinihooldus on ei ole ohtlik vaid sulle aga ka juuksurile.

CDC (Centers for Disease Control and Prevention) andmetel võib vaid formaldehüüdi sisse hingamine põhjustada kähedat kurku, köha, silmade sügelust ja ninaveritsust.

Lisaks vähitekke ohule võib pidev kokkupuude formaldehüüdiga põhjustada ka üldist kesknärvisüsteemi kahjustust, sealhulgas peavalude, depressiooni, meeleolu muutuste, unetuse, ärrituvuse, tähelepanupuuduse ja oskuste, mälu ja tasakaaluhäire suurenemist. Teaduslikud uuringud näitavad, et matustega tegelevad inimesed, kellel on regulaarne kokkupuude formaldehüüdiga, võivad ALS-i (teise nimega Lou Gehrigi haigus) surra rohkem kui kolm korda tõenäolisemalt kui inimesed, kes ei puutu formaldehüüdiga kokku. (Loe rohkem inglise keeles SIIT ja SIIT)

Rahvusvaheline Vähiuuringute Agentuur on hoiatanud naisi, kes soovivad rasestuda või on rasedad, et nad ei teeks sel ajal keratiinihooldust, sest formaldehüüdid võivad põhjustada viljatust ja raseduse katkemist. (Loe rohkem infot inglise keeles SIIT)

Tänu korduvale kokkupuudele formaldehüüdidega on kõige rohkem pikas perspektiivis ohustatud salongitöötajad, kes teevad pidevalt keratiinihooldusi. Isegi kui teed neid hooldusi vaid paar korda aastas, ei tähenda see, et oled ohust eemal.

Suure tõenäosusega tunned esimesi sümptomeid koheselt ja kuude lõikes ka edaspidi. Vesitsevad, põletavad silmad. Sügelev kurk. Need on väikesed formaldehüüdi kokkupuute sümptomid ja need võivad esineda kohe sissehingamisel. Kui Sul on astma, bronhiit või mõni muu hingamisteede haigus, oled Sa ohule vastuvõtlikum, sest see tugev aine ärritab hingamisteid ja muudab hingamise seetõttu raskemaks. Kroonilise haiguse puhul võid olla ka kõrvalmõjudele vastuvõtlikum.

Oht ei lõppe ka siis kui oled salongist väljaspool. Iga kord kui kuumtöötled oma juukseid, näiteks sirgendad või föönitad, ajal mil Sul on keratiin peas, aktiviseerid keemilised ühendid, mis toodavad mürgiseid aure Sinu enda kodus. Lõpuks võid küll muutuda vähem tundlikuks nende autude suhtes, kuid siiski kahjustavad nad Su tervist ja võiad viia ka allergiate tekkeni, sest keha üritab vastu võidelda.

Formaldehüüdide vaba hooldus ei ole alati ohutu

Kui inimesed said aru, et formaldehüüdid keratiinihoolduses on ohtlikud, hakkasid tehased tootma “formaldehüüdidevabu” versioone sellest hooldusest. Enamasti aga asendati formaldehüüd Methylene Glycol-iga, mis vabastab kuumutamisel formaldehüüde. Seega on sellisel juhul info eksitav, sest terviseriskid on samad.

Ühes uuringus avastati, et seitsmest testitud Brasiilia stiilis juuksehooldusest kuus sisaldasid rohkem kui 5 korda soovitatust enam formaldehüüdi, ka need, mis olid märgitud kui formaldehüüdidevabad. (Loe rohkem infot inglise keeles SIIT)

Paljud riigid on keelanud keratiinihoolduse, mis sisaldavad lubatust rohkem formaldehüüde. Kahjuks aga paljud salongitöötajad ja kliendid ei tea nende ohtudest enne sümptomite teket midagi.

Lisaks on juustele kahjulik ka kuumus, mis on rohkem kui 200 kraadi. Selline kuumus on eriti kahjulik kui juuksed on õrnemat tüüpi või blondeeritud. Mõtle enne hoolikalt, kui broneerid aja keratiinihooldusesse. On palju tervislikumaid viise kuidas parandada juuste tekstuuri ja väljanägemist.

Keratiinihoolduse alternatiivid

  • Vaata üle oma toitumine

Spetsialistid ütlevad, et juuste seisundist saab aimu ka üleüldise tervise seisust. Söö piisavalt värskeid puu- ja köögivilju ning kindlasti proteiine sisaldavaid toitaineid igapäevaselt. Juuksed on enamasti proteiinidest, seega on see hädavajalik. Kindlasti peaksid ka saama piisavalt rauda, E-vitamiini ja mineraale nagu seleen, vask ja magneesium.

  • Naturaalsed keratiiniga tooted

Liigse kuumuse ja meeletu mürkide sisaldusega hooldus ei ole ainus viis keratiini saamiseks. Naturaalsed šampoonid ja palsamid, mis sisaldavad keratiini annavad samuti juustele tervislikuma ilme. Regulaarselt keratiiniga juuksehoolduse kasutamisek saad silendava ja isegi sirgendava efekti ilma kahjulike aineteta.

  • Kodused juuksemaskid

Kui soovid ise keratiinihooldust teha ja ei soovi kahjulikke lisaained, siis uuri internetist retsepte (märksõnad: DIY keratin mask). Kirjutame ka omalt poolt kaks internetist leitud maski retsepti:

Isetehtud keratiinimask [autor: Simplyrapunzel.com]

Koostis:

  • 1 supilusikatäis argaania- või jojobaõli (kui sul ei ole neid õlisid käepärast, siis kasuta majoneesi, kuigi õlid on parim variant)
  • 1 avokaado
  • 1 supilusikatäis kookosrasva
  • 2 tilka vedelat biotiini

Juhend: 

Sega kõik ained omavahel täieliku segunemiseni. Kui soovid pehmemat ja kohevamat tulemust, võid veidi vahustada. Kanna peanahale ja juustele. Masseeri mõne minuti jooksul. Jäta mask pähe 20-30 minutiks. Loputa.

Kui maski valmistamine ei ole Sulle meeltmööda, siis masseeri pead lihtsalt kookosrasva ja argaaniaõliga ja toimi nagu maski korral.

  •  Sügavniisutav hooldus ööseks

Kui Sul on kuivad ja karedad juuksed, võiksid korra nädalas teha sügavniisutamist argaaniaõliga. Lihtsalt soojenda käte vahel kuni kümme tilka ja masseeri peanahale ja juustele kuni otsteni välja. Soovitatav on kasutada vannimütsi. Keha naturaalne soojus ja vannimüts aitavad õlil toimida ja jätab Su padja puhtaks. Hommikul pese juukseid tavapäraselt. Kui esineb väga tugevat kuivust, võid teha esialgu kaks korda nädalas kuni suurema kuivuse kadumiseni ja seejärel jätkata ühe korraga nädalas.

  • Proovi eeterlikke õlisid

Eeterlikud õlid aitavad juuste tervist hoida ja aidates juustel kasvada tugevama ja tervemana. Ühtlasi aitavad need ka juukseid ja peanahka rahustada. Vaata ka oma šampooni koostist. Kas ja milliseid eeterlikke õlisid see sisaldab?

  • Kasuta kookosrasva

Juuksed kahjustuvad kergelt igasuguse töötlemise tagajärjel. Õnneks on olemas kookosõli, mis kaitseb juukseid. See aitab ennetada juuste katkemist ja parandab juuste üldist seisundit. Kookosrasv on võimas looduslik vahend kräsus juuste taltsutamisel. Alusta väikese kogusega (1/4 teelusikatäit)ja soojenda see käte vahel ning kanna siis juurtest otsteni, vajadusel suurenda kogust. Kuivata juuksed fööniga ja sea soengusse. Kuivatamine võtab veidi kauem aega aga nad jäävad pehmed, läikivad ja kergelt töödeldavad.

Lisaks võid nii ka toita katkiseid juukseotsi, lisades väike kogus kookosõli oma juukseotstele. Õhukeste juuste puhul hoia meeles, et vähem on rohkem nii kookosõli kui ka iga teise õli puhul!

Formaldehüüde vabastavad ained

Kui soovid vältida formaldehüüde, siis väldi ka nende nimetustega koostisosi: formalin, formic aldehyde, paraform, methylene glycol, methylene oxide, methanal, oxomethane, oxymethylene, or CAS Number 50-00-0, timonacic acid, thiazidinecarboxylic acid.

Allikas: https://draxe.com/keratin-treatment/