MILLISTE LOODUSLIKE VAHENDITEGA PUTUKATE JA LESTALISTEGA PAREMINI HAKKAMA SAADA?
Igal suvel on paljudel inimestel üks ja seesama mure - sääsed, parmud, puugid ja paljud teised ebameeldivad putukad. Lisaks sellele, et nad on ebameeldivad ja häirivad, nad ka hammustavad ja võivad ohtlikud olla. Anname selles blogipostituses ülevaate eeltoodud organismide ohtlikkusest ning sellest, kuidas võimalikult looduslikult ja tõhusalt end nende eest kaitsta. Oleme hoitud!
KES ON ÜLDSE NEED, KELLE EEST ON MEIL VAJA IGAL SUVEL END KAITSA?
Põhilised on ikka sääsed, neid on meie Eesti looduses kokku loetud lausa 1200-1300 erinevat liiki (2). Nendest umbes 30 liiki on pistesääski (1). Just pistesääsed on need, kes vajavad soo jätkamiseks verd, seetõttu nemad meid ka n-ö hammustavad. Lisaks imevad verd ainult emasisendid, isassääsed toituvad rohttaimede mahlast.
Teised, kelle valusaid hammustusi on pidanud ilmselt igaüks kogema, on parmud. Sarnaselt pistesääskedele vajavad verd ainult emasparmud, ikka selleks et olla sigimisvõimelised. Seega isasparmud meie jaoks niivõrd ebameeldivad ei ole, nemad elatuvad taimemahladest ja nektarist.(3) Kolmas liik, kes võib inimeste jaoks olla lausa ohtlik, on puugid. Kahjuks on Eesti levikupiirkond, kus puugid levitavad nakkushaigusi. Neist tõsiseimad on puukentsefaliit ja puukborrelioos.
PUUKENTSEFALIIT JA PUUKBORRELIOOS - MIS NEED ON?
EETERLIKUD ÕLID PUTUKATE PELETAMISEKS
Eeterlik õli LAVENDEL
Lavendlit saab võimalusel ka oma aias kasvatada, lisaks sellele, et ta näeb ilus välja, on tal ka inimeste jaoks suurepärane, kuid sääskede jaoks ebameeldiv lõhn. Lavendli puhul võib teda putukate eemale peletamiseks kasutada nii eeterlike õlidena, kui ka purustatud lehtedena - purustatud lehtedega hõõru õrnalt oma nahka. (11) Sobib ka lastele, kuid laste puhul võiks segada seda beebiõli või jojobaõliga. (ca 25tilka eeterlikku õli ja 2 spl näiteks beebi- või jojobaõli). (6)
NIPP! Kui oled siiski juba sääselt või parmult hammustada saanud, aitab lavendliõli ka sügeluse ja ärrituse vastu.
Eeterlik õli TEEPUU
Teepuuõli kasutusvõimalusi on väga palju. See õli ei meeldi herilastele, puukidele, sääskede ja isegi mitte parmudele.
Taaskord, kui teil on tekkinud juba punnid ja sügelus, siis teepuuõli aitab sügelust leevendada. Öeldakse isegi, et teepuuõli on punnidele parim, sest ta toimib põletikuvastaselt. Piisab vähesest kogusest, sügeluse korral kanna nahale ainult paar tilka õli, liialdada ei tasu mitte ühegi õliga. (7)
NIPP: Sarnaselt lavendliõlile aitab ka teepuuõli sügeluse ja ärrituse vastu, seetõttu tekkinud punnidele või lihtsalt sügelevatele kohtadele võib peale määrida teepuuõli.
* Kuigi eeltoodud õlisid võib otse nahal kasutada, siis reeglina soovitatakse siiski kõiki õlisid lahjendada baasõliga. Lahjendamine ei vähenda putukate peletamise effektiivsust, vaid kaitseb nahka, sest tihti on puhtad eeterlikud õlid nahale kanged.
Meie poes on müügil ka Reial - Looduslik putukapeletaja/sääsetõrje 50ml. Hoiab eemal häirivad putukad: sääsked, kärbsed, puugid ning teised. Toode on meeldiva lõhnaga, orgaaniline ja naha- ning loodusesõbralik. Pihusta riietele või nahale, vastavalt vajadusele. Tehtud 100% naturaalsetest vahenditest käsitööna.
EETERLIKUD ÕLID, MIDA ON VAJA ENNE NAHA PEAL KASUTAMIST LAHJENDADA
On suur hulk õlisid, mida ei tohi otse nahale määrida. Neid õlisid tuleb kindlasti enne kasutamist lahjendada. Nendeks õlideks on näiteks:
Eeterlik õli must pipar
Selle ja ka teiste järgnevate õlide puhul on oluline ettevaatlikus. Musta pipra eeterlik õli toimib sääskede eemale peletamisel hästi, kuid on tugeva koostisega, seetõttu nahale määrida seda puhtal kujul ei tohi. Teise võimalusena saab musta pipart saab ka nii kasutada, et puistad seda enda lähedusse, ka see hoiab sääsed eemal. (10)
Eeterlik õli TSITRONELLA
Tsitronella õli kasutatakse enim sääskede ja teiste putukate eemale peletamiseks, seetõttu on see tihti ka paljude sääsetõrjevahendite üks koostisosadest. Tsitronella valmis tehtud lahus kanna otse nahale või riietele. Kui on võimalus tsitronella taime kasvatada, siis on võimalik tsitronella lehti ka endaga kaasas kanda, sest putukatele ja puukidele see lõhn ei meeldi. (10; 11)
Lisaks tuleb enne kasutamist lahjendada veel järgmisi eeterlikke õlisid: eukalüpt, basiilik, kask, kardemon, nelk, till, pune ja paljud teised.
Kui otsustad mõne eeltoodud eeterliku õli kasuks, et sellega looduslikku sääse- ja puugitõrjevahendit teha, siis tasub kinni pidada rusikareeglist: väiksema koguse tegemiseks kasuta 12 tilka eeterlikku õli ja paar supilusikatäit baasõli. Baasõliks võib võtta näiteks oliiviõli või mandliõli. Kui isetehtud vahend valmis, võid seda määrida või pihustada nahale. (9) Soovitame valida enda 1-2 meelepärast õli, mis lõhna poolest endale kõige rohkem meeldivad.
Retseptid ise kodus loodusliku sääsetõrje vahendi valmistamiseks
- RETSEPT KODUSE PUTUKA- JA PUUGITÕRJEVAHENDI TEGEMISEKS
Vaja läheb: 9 tilka tsitronella eeterlikku õli, 6 tilka teepuu eeterlikku õli, 6 tilka piparmündi eeterlikku õli ning 1 supilusikatäis mandli- või jojobaõli. Lihtsalt sega kõik eeltoodud komponendid kokku, määri enne õue minemist nahale ja oledki looduslikult putukate ja puukide eest kaitstud! (12)
- LOODUSLIK RETSEPT, MIS ALGSELT VÄLJA TÖÖTATUD HOBUSTE KAITSMISEKS KÄRBESTE EEST, KUID SOBIB KA INIMESTELE
Vaja läheb: Poolteist tassi vett, poolteist tassi õunaäädikat, 1 teelusikatäis eukalüptiõli, 1 teelusikatäis tsitronellaõli; 1 teelusikatäis teepuuõli; 1 supilusikatäis nt mandliõli, oliiviõli või muud meelepärast baasõli; spreipudel.
Kokkusegamiseks vali koht, kus on hea ventilatsioon, sest näiteks tsitronella on tugeva lõhnaga ja võib halvasti ventileeritud ruumi kauaks püsima jääda. Kui koht on olemas, siis vala vesi spreipudelisse. Seejärel lisa õunaäädikas ning eeterlikud õlid. Kinnita ülaosa pudelile, loksuta ning looduslik vahend ongi kasutamiseks valmis! (13)
OHUTUS EETERLIKE ÕLIDE KASUTAMISEL
Testi alati õli väikesel piirkonna oma kehal. Ainult nii saad olla kindel, et sa ei ole õli suhtes allergiline. Kui ilmub ärritus, lõpeta koheselt õli kasutamine.
Rasedad, imikud ja väikesed lapsed on eeterlike õlide mõjudele kõige tundlikumad. On õlisid, mida kindlasti ei tohi raseduse ajal kasutada, sest need võivad mõjutada vererõhku, ohustada loodet või stimuleerida emakat. Ka rinnaga toitvad naised ja vanemaealised inimesed on kõrgenenud tundlikkusega, seetõttu on esmatähtis alati hoolikalt ükskõik millise õli kasutusjuhendit lugeda. (8)
Üldiselt näitavad uuringud, et eeterlikel õlidel on vähe kõrvalnähte ja riske kui jälgid juhendit. Iga õli puhul on vaja teada, kuidas seda kõige tulemuslikumalt ja ohutult kasutada. Seetõttu on kõige olulisem teha enne kasutamist eeltööd ja soetada endale kõrge kvaliteediga õlid. (8)
KASUTATUD ALLIKAD
http://www.diffusil.ee/putukatest/ (1)
Hendrik, R. (1993). Bioloogia VI klassile. Tallinn: Koolibri. (3)
https://www.terviseamet.ee/et/nakkushaigused-a-u/puukentsefaliit (4)
https://www.terviseamet.ee/et/nakkushaigused-a-u/puukborrelioos-ehk-lymei-tobi(5)
https://loodusilu.ee/looduslikud-saasetorjevahendid-kaitse-ennast-ja-oma-peret-saaskede-eest/ (6)
https://www.looduspere.ee/blogi/teepuuoli-kasutusvoimalused/(7)
https://www.healthline.com/health/natural-tick-repellent#natural-repellents(9)
https://morningchores.com/natural-mosquito-repellent/ (10)
https://www.healthline.com/health/kinds-of-natural-mosquito-repellant#lemon-eucalyptusoil (11)
https://www.farmersalmanac.com/7-natural-tick-remedies-work-27452 (12)
https://ihearthorses.com/diy-all-natural-horse-spray-thats-effective-inexpensive/ (13)