Rosaatsea

Rosaatsea

Rosaatsea on krooniline nahahaigus, mis mõjutab miljoneid inimesi kogu maailmas. Sellel on mitmeid erinevaid sümptomeid ja selle tekkepõhjused pole täielikult teada. Kontrolli all saab rosaatsead hoida, kui seda ravida, kasutada nahale sobivat kosmeetikat, vältida stressi ja süües tervislikult. On olemas mitmeid teooriaid, mis rosaatsea tekkimist selgitada püüavad. Üks võimalik tegur on geneetiline eelsoodumus, kuna rosaatseaga inimestel esineb sageli ka lähisugulastel selle nahahaiguse olemasolu, mis viitab seosele geneetika ja haiguse vahel. Samuti on leitud, et rosaatseaga inimestel on nahal rohkem väikest nahalesta nimega Demodex folliculorum, mis võib kaasa aidata nahapõletikule ja rosaatsea sümptomitele, kuid see ei ole tekkepõhjusena tõestatud. Lisaks geneetilisele eelsoodumusele võivad ka teised tegurid mõjutada rosaatsea teket. Näiteks nõrgenenud immuunsüsteem, mis võib reageerida halvemini nahakahjustustele, või probleemid närvisüsteemis, mis reguleerib veresoonte kokkutõmbumist ja laienemist, need kõik võivad mõjutada rosaatsea ilmnemist. Samuti on leitud seoseid ultraviolettkiirguse, naha mikroorganismide ja infektsioonide ning rosaatsea vahel, kuid täpsemad seosed ja mehhanismid vajavad veel täiendavat uurimist.

See haigus mõjutab peamiselt näonahka, põhjustades punetust, vistrikke, veresoonte laienemist ja muid ebamugavusi. Rosaatsea nahahaigusega inimesel tekib aknega sarnanev nahk. See võib esineda nii meestel kui naistel. Haiguse varajased tunnused võivad ilmneda juba 20ndates eluaastates, kuid sagedamini esineb haigestumus 40ndates-50ndates eluaastates. Rosaatsea lööve paikneb peamiselt näo keskosas, sealhulgas otsmikul, ninas ja põskedel. Selle esinemine võib mõningatele inimestele tekitada piinlikkust ning vähendada enesekindlust, sest näonahk muutub kahjuks kehvemaks. Kuigi rosaatsea täpne põhjus on siiani teadmata, näitavad uuringud, et geneetika, keskkonnategurid ja teatavad tegurid mängivad selle tekkimises rolli. Rosaatseast ei saa lõplikult vabaneda, kuid on olemas mitmeid ravivõimalusi, mis aitavad leevendada sümptomeid ja parandada elukvaliteeti.

Rosaatsea sümptomid

Rosaatsea sümptomid on üsna eripärased ja võivad inimestel erineda ning varieeruda sõltuvalt haiguse staadiumist. Enamlevinud sümptomiteks on näonaha punetus, mis võib meenutada päikesepõletusest tekitatud punetust. Selle punetusega kaasnevad sageli väikesed punased tursed ja vistrikud ning peened punased veresoonte laiendid kahjustatud näopiirkondades. Nähtavad veresooned ilmnevad nahapinnal õhukeste punaste joontena. Mõned inimesed võivad kogeda ka probleeme silmadega, nagu paistetus, punased silmalaud ja silmapõletik. Raskeimad juhud võivad põhjustada rinofüümi, mis on seisund, kus nina suureneb ja muutub konarlikuks.

Kuigi rosaatsea täpne põhjus on endiselt mõistatus, on teadlased tuvastanud mitmeid vallandajaid, mis võivad sümptomeid süvendada. Need vallandajad võivad erineda inimeseti, kuid levinumad neist on kokkupuude päikesevalgusega (liigne ultraviolettkiirgus), äärmuslikud temperatuurid, vürtsikad toidud, alkohol, stress ja teatavad nahahooldusvahendid. Oluline on, et rosaatseaga inimesed tuvastaksid võimalikud tekkepõhjused ja tegeleksid nende vältimisega, et oma seisundit tõhusalt parandada.

Rosaatsea kreem

Kuigi rosaatseast ei saa lõplikult vabaneda, on olemas mitmeid ravivõimalusi, mis aitavad leevendada selle sümptomeid ja parandada elukvaliteeti. Väga levinud on rosaatsea kreemi kasutamine. Sellised kreemid on spetsiaalselt loodud rosaatsea nahahaiguse korral kasutamiseks, punetavale ja põletikulisele nahale. Rosaatsea kreemi kasutamise eesmärk on kontrollida naha punetust, vähendada põletikku ning vältida sümptomite ägenemist. Lisaks sellele vähendab kreem põletikuliste punnide tekkimist, soodustab naha tugevnemist ja taastumist, pehmendab nahka ning aitab säilitada selle niiskustaset. Lisaks rosaatsea kreemile on oluline kasutada ka teisi õrnatoimelisi näohooldustooteid. Näiteks õrnatoimeliste näopuhastusvahendite kasutamine aitab vältida nahapunetust ja ärritust. Nägu tuleks loputada leige veega ja vältida tooteid, mis tekitavad kipitust või põletustunnet. Rosaatsea kreemi ning teiste näohooldusvahendite valimisel ja kasutamisel on kasulik konsulteerida dermatoloogiga, et saada individuaalseid soovitusi ja juhiseid rosaatsea kontrolli all hoidmiseks.

Lisaks rosaatsea kreemile on veel ka teisi ravivõimalusi, olenevalt haiguse raskusastmest. Nendeks võivad olla näiteks antibiootikumid või laserteraapia, millest viimane aitab vähendada veresoonte laienemist ja parandada naha väljanägemist. Raviplaan peaks olema individuaalne, võttes arvesse haiguse tüüpi, raskusastet ja patsiendi individuaalseid vajadusi. Lisaks ravimitele ja raviprotseduuridele on olulised ka elustiili muutused ja ennetamine, et kontrollida rosaatsea sümptomeid ja vältida nende ägenemist. Näiteks võib olla kasulik vältida alkoholi tarbimist, vürtsikaid toite ning liigset päikese käes viibimist. Samuti võib olla kasulik kasutada õrnatoimelisi nahahooldustooteid, vältida ärritavate toodete kasutamist ning jälgida oma nahahooldusrutiini.

Loe kindlasti ka:

Rosaatsea – milliseid tooteid valida?

Rosaatsea toote soovitused Mia24.ee e-poest

Jaga seda infot ka teistega

Comments 1

  1. Pingback: Rosaatsea - milliseid tooteid valida? [+ toitumine] - Mia24.ee ilublogi

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga