Uns - Hiina sidrunväändiku ekstrakt (500mg) + Bioperiin, 60 kapslit
Tootekood : UNS0356
Hiina sidrunväändik on looduslik ronitaim, mida on traditsioonilises hiina meditsiinis kasutatud juba sajandeid. See on tuntud oma võime poolest suurendada üldist heaolu, elujõudu ja energiat, toetada seedimist ja immuunsüsteemi ning vähendada põletikku. Bioperiin seevastu on patenteeritud ekstrakt mustast piprast, mis võib suurendada teiste toitainete biosaadavust.
Omadused
Olek | : Kapsel |
Rohkem infot -
Uns - Hiina sidrunväändiku ekstrakt (500mg) + Bioperiin, 60 kapslit
Hiina sidrunväändik on looduslik ronitaim, mida on traditsioonilises hiina meditsiinis kasutatud juba sajandeid. See on tuntud oma võime poolest suurendada üldist heaolu, elujõudu ja energiat, toetada seedimist ja immuunsüsteemi ning vähendada põletikku. Bioperiin seevastu on patenteeritud ekstrakt mustast piprast, mis võib suurendada teiste toitainete biosaadavust.
Uns - Hiina sidrunväändiku ekstrakt (500mg) + Bioperiin kasutamine ja teised koostisosad
Kasutamine: 1 kapsel 1x päevas, vähese veega.
Teised koostisosad: tselluloosi kapsel – hüdroksüpropüülmetüültselluloos (HPMC).
1 portsjon (1 kapsel) | |
Hiina sidrunväändiku (Schisandra chinensis) ekstrakt (10:1) | 500mg |
Bioperiin – musta pipra (Piper nigrum) ekstrakt (50:1) min. 95% piperiin – 2,85mg | 3mg |
Säilitada kindlalt suletuna, temperatuuril 15-25°C, kuivas kohas. Kaitsta niiskuse ja valguse eest.
Hoiatus! Mitte ületada päevast soovitatavat kogust. Toodet ei tohi kasutada mitmekesise toitumise asendajana. Hoida lastele kättesaamatus kohas. Kui olete meditsiinilise järelvalve all või tarbite ravimeid, tuleb enne toote kasutamist konsulteerida arstiga. Ära tarbi, kui turvakile on katki või see puudub.
Netokaal: 36g
Toodetud Poolas.
Hiina Sidrunväändik: Kaug-Ida Imerohi, Mis Toob Tervist ja Ilu
Hiina sidrunväändik on võrratu mitmeotstarbelise kasutusega taim, mis pärineb Kaug-Ida piirkonnast. Seda eksootilist liaani on Hiinas kasutatud juba sajandeid nii ravimtaimena kui ka toidu- ja ilutaimena. Tänapäeval on ta leidnud tee ka Eesti aedadesse, pakkudes omanikele nii dekoratiivset lehestikku kui ka tervistavaid vilju. Selles artiklis uurime põhjalikult, mida hiina sidrunväändik endast kujutab, kuidas seda kasvatada ja milliseid kasulikke omadusi see mitmekülgne taim endas peidab.
Hiina Sidrunväändiku Päritolu ja Kirjeldus
Hiina sidrunväändik (Schisandra chinensis) on pärit Kaug-Ida piirkonnast, kus ta kasvab looduslikult metsades ja mägialadel, käivitades end mööda puutüvesid ja teiste taimede külge. Tema looduslik levila hõlmab Sahhalini poolsaart, Jaapanit, Kuriili saari, Põhja- ja Kesk-Hiinat ning Koread. Üks liik esineb ka Põhja-Ameerikas. Euroopasse jõudis see taim alles 19. sajandi lõpul.
Hiina sidrunväändik on kahekojaline puituv liaaniliik, mis võib looduses kasvada kuni 10 meetri pikkuseks. Eestis on selle kasvukõrgus aga tavaliselt piiratud umbes 2 meetriga. Taime varred on tugevad ja puidused, katvad lehed on aga õrnad ja lopsakad, omades meeldivat sidrunilaadset lõhna. Õied on väikesed, kreemjad ja õrnalt lõhnavad, kuid jäävad sageli lehtede varju. Sügisel muutub taime lehestik kollakaks. Iseloomulikuks tunnuseks on ka punased marjakobarad, mis valmivad sügiseti.
Hiina Sidrunväändiku Kasvatamine
Hiina sidrunväändik on suhteliselt lihtne kasvatada, kui tagada talle sobivad kasvutingimused. Parim on istutada ta kerge, toiterikkasse ja hästi õhustatud mulda, kuid väldid tuleks jätta niiskuse ja raskuse eest. Taim eelistab poolvarjulist asukohta, kus tema alumine osa saab varjuosa, kuid ülemine osa pääseb päikesekiirgust nautima.
Külvamiseks tuleb seemneid ette stratifitseerida, hoides neid ühe kuu jooksul 20°C juures ja seejärel kaks kuud 2-4°C juures, enne kui need mulda külvatakse. Esialgu kasvatatakse taime siseruumides, hiljem istutatakse see avamaale. Noort taime tuleb talveks katta, kuna tema puitumata võrsed ei talu külma. Kasv toimub esialgu aeglaselt, kuid viienda-kuuenda aastaga hakkab taim vilju kandma. Lisaks seemnetele saab seda taime paljundada ka juurevõrsete ja pistikutega.
Hiina sidrunväändiku kasvuks on vaja toestamist, sest ilma selleta kujuneb ta tihkeks põõsaks, mis on külmaõrnem ja vähem saagirikas. Taime saab kasvatada ka vertikaalhaljastuses, kas seintele või võrkaidale ronides. Sellisel juhul tuleb talle pakkuda tugev tugistruktuur, mis peab olema piisavalt vastupidav, et talvise lume raskuse all mitte kokku variseda.
Hiina Sidrunväändiku Kasutamine
Hiina sidrunväändikku on Kaug-Idas kasutatud nii toidulisandina kui ka traditsioonilise ravimtaimena juba aastatuhandeid. Kõik taime osad - marjad, seemned, lehed ja võrsed - sisaldavad mitmesuguseid kasulikke ühendeid, mis annavad sellele mitmekülgse rakendusvaldkonna.
Marjad
Hiina sidrunväändiku marjad on need, mis on tõenäoliselt kõige tuntumad ja hinnalisemad. Need punased, sõstraliste marjade sarnased viljad on täis tervistavaid aineid, mis parandavad füüsilist vastupidavust, nägemist ja üldist enesetunnet. Marjad sisaldavad palju orgaanilisi happeid, vitamiine ja haruldasi fenoolseid ühendeid nagu lignaane, mis ergutavad südame ja vereringeelundite tööd. Neid kasutatakse nii toidu- kui ka ravimtaimena.
Värskeid marju võib süüa otse, neist valmistada mahlu, moose, kisselle ja isegi veini. Kuivatatud marju ja seemneid kasutatakse teede, tinktuuri ja pulbrite valmistamiseks. Neid tarvitatakse üldtugevdavate ja toonust tõstvate vahenditena, mis aitavad taastuda raskest haigusest või ületöötamisest.
Lehed ja Võrsed
Hiina sidrunväändiku lehed ja võrsed on samuti väärtuslikud. Neist saab valmistada tervistavat, sidrunimaitselist ja toniseerivat teed, mida juuakse päeva esimesel poolel väsimuse või ületöötamise korral. Lehti korjatakse sügisel enne varisemist, et vältida võrsete kahjustamist. Kuivatatud lehed säilivad kaks aastat.
Seemnete ja koore all leiduv lima leiab kasutust peanaha hooldamisel, aidates võidelda kiilaspäisuse vastu. Samuti on seemnetest valmistatud pulbrid efektiivsed kroonilise bronhiidi ja maohaavandite ravis.
Raviomadustega Preparaadid
Hiina sidrunväändiku mitmekülgseid tervistavaid omadusi on Kaug-Idas teadvustatud juba sajandeid. Selle taime preparaadid ergutavad hingamiselundeid, südant ja vereringet, suurendavad organismi vastupanuvõimet ning pärsivad kolesterooli ladestumist. Neid kasutatakse nii vaimse kui füüsilise väsimuse, neurooside, kõrge vererõhu, ateroskleroosi, suhkrutõve, maksapõletiku ja seedehäirete korral.
Sidrunväändiku tinktuure ja pulbreid manustatakse taastavate ja tugevdavate vahenditena pärast raskeid haigusi. Need parandavad ka nägemist, eriti värvitaju, mistõttu leiavad kasutust kunstnike hulgas. Samas tuleb selle taime tarvitamisel olla ettevaatlik, kuna üledoseerimine võib põhjustada kõrvaltoimeid nagu rahutus, unetust ja seedehäireid.
Hiina Sidrunväändiku Koostis ja Toime
Hiina sidrunväändiku tervistavad omadused tulenevad selle taime unikaalsest keemilisest koostisest. Kõigis osades leidub eeterlikke õlisid, kõige rohkem okste koores ja seemnetes. Viljades on ohtralt orgaanilisi happeid nagu sidrun- ja õunahape, samuti C-vitamiini.
Kuid kõige olulisemad on selles taimes leiduvad haruldased fenoolsed ühendid, eriti lignaanid. Lignaanid on tugevad antioksüdandid, mis soodustavad organismi üldist tervist ja töövõimet. Šisandriin on üks olulisemaid lignaane, mida peetakse Kaug-Idas võrreldavaks isegi kuulsa ženšenniga oma toniseeriva ja adaptogense toime poolest.
Lignaanid mõjutavad positiivselt närvisüsteemi, hormonaalset tasakaalu, immuunsust, vereringet ja seedetegevust. Seetõttu leiavad hiina sidrunväändiku preparaadid kasutust väga paljude terviseprobleemide leevendamisel ja ennetamisel.
Hiina Sidrunväändiku Kasutusalad Rahvameditsiinis
Hiinas on hiina sidrunväändikku kasutatud juba aastatuhandeid nii toidulisandina kui ka traditsioonilise ravimtaimena. Selle taime omadusi on seal hinnatud eelkõige järgmistes valdkondades:
- Toonuse Tõstmine ja Üldtugevdav Toime - Sidrunväändiku marjad, seemned ja võrsed on tuntud oma ergutava ja taastavana mõju poolest. Neid kasutatakse nii füüsilise kui vaimse väsimuse korral, aidates taastada töövõimet.
- Südame- ja Veresoonkonna Toetamine - Sidrunväändiku preparaadid reguleerivad südame tööd, parandavad vereringet ja aitavad vähendada kolesteroolitaset.
- Seedetrakti Tervis - Taime seemned ja marjad on kasulikud maohaavandite ja gastriidi ravis, kuna normaliseerivad mao sekretoorset talitlust.
- Nägemise Toetamine - Sidrunväändiku ühendid, eriti lignaanid, parandavad nägemisteravust ja värvitaju, mistõttu leiavad need kasutust kunstnike hulgas.
- Üldine Immuunsuse Tõstmine - Sidrunväändiku adaptogensed omadused suurendavad organismi üldist vastupanuvõimet haigustele.
Tänu nendele mitmekülgsetele omadustele on hiina sidrunväändik pälvinud Kaug-Idas suure lugupidamise rahvameditsiinis ning teda on nimetatud isegi "elujõu allikaks".
Hiina Sidrunväändiku Kasutamine Tänapäeval
Tänapäeval on hiina sidrunväändiku kasutamine laienenud kaugele üle Kaug-Ida piiride. Seda kasvatatakse nüüd nii Venemaal, Ukrainas kui ka Baltikumis, kus see on leidnud rakendust nii ravimtaimena kui ka dekoratiivtaimena.
Ravimtaimena kasutatakse sidrunväändiku vilju, seemneid, lehti ja võrseid mitmesuguste terviseprobleemide leevendamiseks. Nendest valmistatakse teid, tinktuure, pulbreid ja muid preparaate, mida tarvitatakse üldtugevdavate, toonust tõstvate ja adaptogeensete vahenditena. Need aitavad taastuda nii raskest haigusest kui ka ületöötamisest.
Dekoratiivtaimena on hiina sidrunväändik hinnatud oma lopsakas lehestiku ja ilusate punaste marjakobarate pärast. Seda kasvatatakse vertikaalhaljastuses, aedades ja majaseintel, pakkudes atraktiivset visuaalset efekti. Taime kasvatamisel tuleb tagada talle sobivad kasvutingimused - kerge, toiterikas muld, poolvarjuline asukoht ja tugev tugistruktuur.
Kokkuvõttes on hiina sidrunväändik tõeliselt mitmekülgne taim, mis pakub nii tervist kui ka ilu. Selle kasvatamine ja kasutamine on üha populaarsemaks muutumas ka Eestis, kus see liaan on leidnud endale kindla koha aedades ja köögiaknalaudadel.
Kokkuvõte
Hiina sidrunväändik on Kaug-Ida päritolu taim, mis on tuntud oma mitmekülgsete kasulike omaduste poolest. Seda on Hiinas kasutatud juba aastatuhandeid nii ravimtaimena kui ka toidulisandina. Kõik taime osad - marjad, seemned, lehed ja võrsed - sisaldavad mitmesuguseid tervistavaid ühendeid nagu eeterlikud õlid, orgaanilised happed, vitamiinid ja eriti haruldased lignaanid.
Sidrunväändiku preparaadid ergutavad närvisüsteemi, hormonaalsüsteemi, immuunsüsteemi, vereringet ja seedetegevust. Seetõttu leiavad need rakendust väsimuse, ületöötamise, südame- ja veresoonkonnaprobleemide, seedehäirete, nägemishäirete ja üldise tervise tugevdamise korral. Taime dekoratiivset väärtust hinnatakse samuti üha enam, kuna see pakub lopsakat lehestikku ja ilusaid marjakobaraid.
Hiina sidrunväändiku kasvatamine on Eestis üha populaarsemaks muutumas, pakkudes nii omanikele tervistavaid vilju kui ka atraktiivset visuaalset efekti aias või rõdul. Selle mitmekülgse taime omadusi on kindlasti mõistlik uurida ja kasutada, et hoida oma tervist ja nautida looduse ilu.