JUUSTE VÄLJALANGEMINE
Juuste väljalangemine
Inimestel langeb päevas 50-100 üksikut juuksekarva, see on loomulik ja normaalne protsess, mis tavaliselt pole märgatav, sest lagenud juuste asemele kasvavad uued juuksed. Kui juuste väljalangemine järsult suureneb ning selle põhjus on teadmata, on võimalik juustele teha juuksejuure- ja peanahauuring, mis selgitab välja põhjuse. Juuste väljalangemine võib tingitud olla pärilikust soodumusest või mõnest haigusest, kuid üldiselt on selle mure all kannatavad inimesed meditsiiniliste analüüside järgi täiesti terved.
Juuste väljalangemine naistel
Naistel tekib tavalisest suurem juuste väljalangemine enamasti vanuses 40+ ning menopausi ajal. Seda põhjusel, et naissuguhormoonid (kõige olulisem neist östrogeen) vähenevad ning ainevahetus aeglustub. Kui östrogeeni on naise kehas vähe, muutuvad juuksed hapramaks, murduvad ning langevad peast välja. Juuste väljalangemisel võib olla ka veel muid põhjuseid, näiteks vitamiinide/mineraalid puudus, rasune peanahk, ravimid, stress, juuste liiga “karm” käsitlemine - näiteks tugevad ja pingul patsid ning kuumtöötlus.
Juuste väljalangemine looduslik ravi
Kui juuksed välja langevad, võiks esmalt üle vaadata oma juuksehooldustooted. Oluline on kasutada väljalangemise vastaseid tooteid ning jälgida ka koostisosi, et koostisosad juustele ikka kasu, mitte kahju teeks - looduslikke ja ravivaid šampoone, palsameid ning hooldusvahendeid on palju! Veel võib juustele hea olla aloe vera, nimelt on seda kasutatud pikka aega juuste väljalangemise raviks, see rahustab peanahka ning hooldab juukseid. Hea võib olla ka kookosõli, mis sisaldab rasvhappeid ning juustekadu vähendab. Toidulisanditest võib abi olla omega rasvhapetest, mis parandavad juuste tihedust ning muudavad need tugevamaks, hoides ära juuste väljalangemise.
Vitamiinid juuste väljalangemise vastu
Juuste väljalangemine võib viidata sellele, et organismis on puudus teatud olulistest toitainetest. Levinumad vitamiinid juuste väljalangemise vastu on biotiin, C-vitamiin ja D-vitamiin ning olulisteks mineraalaineteks peetakse rauda ja tsinki. Enne, kui alustad toidulisandite tarbimist, on soovitatav selgitada välja, millest täpselt kehal puudu on – kõikide vitamiinide samaaegne tarvitamine ei pruugi olla vajalik. Samuti tuleks tähelepanu pöörata oma igapäevasele toidulauale, et vajalikud vitamiinid ja mineraalid tuleksid ka toidust. Toetuseks võib kaaluda spetsiaalselt juustele ja nahale mõeldud kompleksseid toidulisandeid, näiteks MSM toidulisandeid, mis aitavad lisaks juuste tervisele kaasa ka naha ja küünte heaolule.
Vaata lähemalt vitamiine juuste väljalangemise vastu
Juuste väljalangemine ja hormoonid
Suuresti mõjutavad juuste tervist hormoonid - östrogeen, testosteroon, insuliin, kilpnäärmehormoon. Näiteks nii meeste kui naiste organism toodab meessuguhormooni testosteroon, meestel rohkem, naistel vähem. Organism muundab selle hormooni DHT´ks (dihüdrotestosterooniks) ning selle kõrgenenud taseme ning ülitundlikkuse korral hakkavad juuksed välja langema. DHT ülitundlikkus on pärilik ning selle tulemusena võib tekkida kiilasus, mida sageli esineb meestel rohkem kui naistel.
Juuste väljalangemine peale sünnitust ja imetamise ajal
Juuste väljalangemine peale sünnitust ja imetamise ajal on tavaline probleem, mis on samuti tingitud hormoonidest. Paljud naised võivad märgata, et raseduse ajal on nende juuksed kaunimad ja tugevamad kui varem, sest kogu raseduse vältel langeb üldiselt üsna vähe juukseid. Pärast sünnitust suureneb väljalangemine järsult, öeldakse isegi, et siis langevadki välja kõik need juuksed, mis möödunud 9 kuu jooksul langema oleks pidanud. Kui hormoonaalne tasakaal taastub, normaliseerub ka juuste väljalangemine.