6 Ashwagandha kasuliku omadust mida kindlasti pead teadma

Ashwagandha kasulikud omadused

Ashwagandha uuringud arenevad jätkuvalt, kuna teadlased üle maailma uurivad selle tõhusust erinevate haiguste vastu. Siin on mõned teaduslikult tõestatud ashwagandha eelised. Uuringud. on läbi viidud erinevates riikides, seega tuleb arvestada, et näiteks Eesti terviseamet ei pruugi neid uuringuid üldse aksepteerida. Kuid antud artikkel on informatiivses mõttes koostatud, et saaksite ise otsustada ja vajadusel ka lisainfot koguda. Oleme antud väidetele andnud ka viited, et saaksid neid kontrollida.

1 – Suurendab lihaseid ja jõudu

Teadlased uurivad jätkuvalt ashwagandha tõhusust jõu ja lihasmassi suuruse parandamisel. Ühes uuringus leiti, et osalejad kogesid kiiruse ja jõu suurenemist[1]. Teises uuringus täheldati ashwagandha tarbimisel lihasjõu suurenemist, koos madalama keharasva protsendi ja vähenenud kolesteroolitasemega [2]. Mõned osalejad kogesid ka paremat und, kuid selles uuringus ei võrreldud ashwagandha tarbimist platseeboga. Ashwagandha kuur andis positiivseid tulemusi teises uuringus, mis viidi läbi ainult meessoost osalejatega[3]. Võrreldes platseeborühmaga nägid mehed, kes said ashwagandha’t, märkimisväärset kasvu lihasjõus (mõõdetuna pingeraua ja jalapikendusharjutuste abil) ja lihaste suuruses kätes ja rinnus, samuti vähenesid oluliselt keha rasvaprotsent ja treeningujärgne lihasvalu.

2 – Leevendab stressi ja ärevust

Ashwagandha on ehk kõige paremini tuntud oma stressi leevendavate omaduste poolest. Mitmed uuringud rõhutavad seda eelist, jälgides ashwagandha võimet vähendada märkimisväärselt osalejate stressi- ja ärevustunnet[4][5].

Üks konkreetne uuring näitas, et ashwagandha võib kasu tuua une kvaliteedile, samuti kinnitasid teadlased, et osalejad magasid palju paremini ravimtaime annustega võrreldes platseeboannustega[6].

3 – Vähendab veresuhkrut ja rasva

Paar väikest kliinilist uuringut leidsid, et ashwagandha aitab vähendada vere glükoositaset ja triglütseriidide (kõige levinum rasvatüüp veres) taset [7]. Ühes uuringus võrreldi ashwagandha veresuhkru taset alandavat toimet 2. tüüpi diabeedi puhul määratud ravimite omaga[8].

4. Parandab naiste seksuaalset funktsiooni

Vähemalt üks kliiniline uuring näitab, et ashwagandha võib olla kasulik naistele, kellel esineb seksuaalfunktsiooni häireid[9]. Ashwagandha manustamine tõi kaasa märkimisväärse paranemise erutuse, orgasmi ja rahulolu osas, nagu osalejad ise teatasid. Ka vähenesid tuppe kuivuse probleemid. Samuti parandas see märkimisväärselt edukate seksuaalsete kontaktide hulka ning parandas nende seksuaalelu ja vähendas seksuaalsuse ümber tekkinud stressi.

5. Tõstab meeste viljakust ja testosterooni taset

Ashwagandha võib pakkuda ka meestele reproduktiivset kasu. Ashwagandha manustamine viljatutele meestele on näidanud, et see parandab oluliselt sperma kvaliteeti, tasakaalustades reproduktiivsete hormoonide taset[10]. Pärast ühte uuringut jäi 14% meespatsientide partneritest rasedaks[11].
Eraldi, stressiga seotud ashwagandha uuringus leidsid teadlased, et ravimtaim suurendas testosterooni taset meestel, kuid mitte naistel[12]. Teises uuringus, milles testiti ashwagandha mõju meeste lihasjõule, täheldati samuti märkimisväärset testosterooni tõusu[13].

6. Parandab keskendumist ja mälu

Ashwagandha võib aidata parandada kognitiivsust, mälu ja võimet sooritada motoorseid reaktsiooni teste. Väikestes uuringus on leitud, et võrreldes platseeboga parandas ashwagandha märkimisväärselt osalejate reaktsiooniaega kognitiivsete ja psühhomotoorsete testide (mis mõõdavad võimet reageerida juhistele ja sooritada näidatud tegevust) ajal[15].
Ühes uuringus leiti isegi, et ashwagandha parandas märkimisväärselt osalejate tähelepanuvõimet, samuti nende vahetut ja üldist mälu erinevates testides[16].

Lõpetuseks

Lisaks antud väidetele soovitame sul kindlasti lugeda ka rohkem Ashwagandha kohta meie teises blogi artiklis, kus rohkem antud väetaime kohta kirjas. Kuidas erineval viisil seda manustada, millised võõivd olla kõrvaltoimed jne.

Mis on ashwagandha ja kuidas teda kasutada

Kui aga tekkis sul suurem huvi proovida, kas ashwagandha ka sind võib aidata, siis vaata meie e-poe pakkumisi: Parima hinnaga ashwagandha tooted.

Hea hinnaga ashwagandha kapslid

Materjalid

Allikad, millega soovitame sul kindlasti tutvuda:
1 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21170205/
2 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23125505/
3 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26609282/
4 – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4270108/
5 – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6750292/
6 – https://www.cureus.com/articles/25730-adaptogenic-and-anxiolytic-effects-of-ashwagandha-root-extract-in-healthy-adults-a-double-blind-randomized-placebo-controlled-clinical-study
7 – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3757622/
8 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11116534/
9 – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4609357/
10 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23796876/
11 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19789214/
12 – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6750292/
13 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26609282/
14 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24497737/
15 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28471731/

 

Jaga seda infot ka teistega

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga