Mis on hüaluroonhape?
Hüaluroonhape, tuntud ka kui hüaluronaan, on läbipaistev ja kleepjas aine, mida meie keha ise toodab. Kõige rohkem leidub seda meie nahas (ligikaudu 50% kogu organismis olevast hüaluroonhappest), sidekoes ja silmades. Hüaluroonhappe peamine ülesanne on niiskustasakaalu hoidmine meie naha sügavamas kihis ehk dermises, et nahk oleks elastne.
Lisaks sellele, et meie keha ise hüaluroonhapet toodab, saab seda võtta lisaks ka toidulisandina. Hüaluroonhape on väga populaarne aine ka kosmeetikatööstuses, kus seda lisatakse noorendavatele kreemidele ja seerumitele. Samuti võib seda leida silmatilkades.
Hüaluroonhapet manustatakse ka süstidena – seda nii ilu- kui meditsiinilistel eesmärkidel. Nõela abil viiakse hüaluroonhape naha sügavamatesse kihtidesse, kus see ergutab kollageeni tootmist, parandab naha niiskustaset ja elastsust. Samamoodi toimitakse liigesevalu puhul – hüaluroonhape süstitakse otse valutava piirkonna liigesesse, kus see taastab vähenenud hüaluroonhappe varud, peaks vähendama valu ning taastama liigese normaalse toimimise.
6 teaduslikult tõestatud hüaluroonhappe eelist
1. Hüaluroonhape soodustab tervemat ja nõtkemat nahka
Ligikaudu pool keha hüaluroonhappest asub nahas, kus see seob ennast veega, et säilitada naha niiskustase. Meie naha loomulik vananemine ning kokkupuude päikesest tuleva ultraviolettkiirgusega, tubakasuitsuga ja keskonnasaastega võivad aga hüaluroonhappe taset nahas vähendada (Allikas1, Allikas2). Hüaluroonhappe toidulisandite võtmine võib seda langust ära hoida, andes kehale lisakoguseid ning aidates seeläbi nahal saavutada suuremat nõtkust ja elastsust. (Allikas3, Allikas4).
Annused 120–240 mg päevas vähemalt ühe kuu jooksul suurendavad märkimisväärselt naha niiskust ja vähendavad kuiva nahka täiskasvanutel (Allikas5). Niisutatud nahk vähendab ka kortsude teket, mistõttu mitmed uuringud näitavad, et hüaluroonhappe lisamine võib muuta naha siledamaks (Allikas6, Allikas7).
Naha pinnale kandmisel võivad hüaluroonhappe seerumid vähendada lisaks kortsudele ka punetust ja dermatiiti (Allikas8, Allikas9, Allikas10). Ning nagu eelpool mainitud sai, siis dermatoloogid ka süstivad hüaluroonhapet, et nahk näeks välja pingudatud ja nooruslik (Allikas11, Allikas12).
2. Hüaluroonhape võib aidata haavadel kiiremini paraneda
Hüaluroonhape mängib ka haavade paranemisel võtmerolli, aidates haavadel kiiremini paraneda ning reguleerides põletiku taset (Allikas13,Allikas14).
Hüaluroonhappe kandmine nahahaavadele aitab haaval kiiremini paraneda ja vähendab valu (Allikas15, Allikas16, Allikas17, Allikas18). Hüaluroonhappel on ka antibakteriaalsed omadused, nii et see võib aidata vähendada nakkusohtu, kui seda otse lahtistele haavadele kantakse (Allikas19, Allikas20). Veelgi enam, see on efektiivne igemehaiguste vastu võitlemisel, kiirendades paranemist pärast hambaoperatsiooni ja aidates suuhaavandite puhul (Allikas21).
Kuigi uuringud on hüaluroonhappe seerumite ja geelide osas paljulubavad, ei ole veel uuritud, kas hüaluroonhappe toidulisandid pakuvad haavade puhul samu eeliseid. Kuna suukaudsed toidulisandid suurendavad nahas leiduva hüaluroonhappe taset, võiks arvata, et need võivad ka haavade puhul teatavat kasu tuua.
3. Hüaluroonhape leevendab liigesevalu, hoides luud „õlitatud”
Hüaluroonhapet leidub ka liigestes, kus see hoiab luude vahelist ruumi „õlitatuna” (Allikas22). Kui liigesed on niisutatud, siis on vähem tõenäoline, et luud hõõruvad üksteise vastu, põhjustades valu. Hüaluroonhappe toidulisandid on kasulikud inimestele, kes kannatavad osteoartriidi ehk liigesekõhre kulumise all. See on degeneratiivne liigesehaigus, mis on põhjustatud liigeste kulumisest aja jooksul. 80–200 mg hüaluroonhappe võtmine päevas vähemalt kahe kuu jooksul vähendab oluliselt põlvevalu osteoartriidiga inimestel, eriti 40–70-aastastel inimestel (Allikas23,Allikas24, Allikas25, Allikas26).
Hüaluroonhapet süstitakse valu leevendamiseks ka otse liigestesse. Kuid enam kui 12 000 täiskasvanuga läbiviidud uuring näitas, et hüaluroonhappe süstimisel on tagasihoidlik mõju valu vähenemisele ja suurenenud risk kahjulike kõrvaltoimete tekkeks (Allikas27).
4. Hüaluroonhape võib aidata vähendada refluksi sümptomeid
Uued uuringud näitavad, et hüaluroonhappe toidulisandid võivad aidata vähendada happe refluksiga kaasnevaid sümptomeid. Happe refluksi korral heidetakse mao sisu tagasi söögitorusse, põhjustades seejuures valu ja söögitoru limaskesta kahjustusi. Hüaluroonhape võib aidata söögitoru kahjustatud limaskesta rahustada ja kiirendada taastumisprotsessi.
Ühes katseklaasiuuringus leiti, et hüaluroonhappe ja kondroitiinsulfaadi segu kandmine kahjustatud kurgukoele aitas kaasa selle kiiremale paranemisele (Allikas29). Ka inimestel läbiviidud uuringud on näidanud häid tulemusi. Ühes uuringus leiti, et hüaluroonhappe ja kondroitiinsulfaadi toidulisandi võtmine koos hapet vähendava ravimiga vähendas refluksisümptomeid 60% paremini kui ainult hapet vähendavate ravimite võtmine (Allikas30). Teine uuring näitas, et sama tüüpi toidulisand oli happe refluksi sümptomite leevendamisel viis korda efektiivsem kui platseebo (Allikas31).
Selles valdkonnas läbiviidud uuringud on küll paljulubavad, kuid siiski suhteliselt värsked ning kinldasti on vaja viia läbi lisauuringuid.
5. Hüaluroonhape aitab kuiva silma sündroomi puhul
Kuiva silma sündroom on silmahaigus, mis põhjustab silmades kipitus- ja ebamugavustunnet ning mida sageli kirjeldatakse nagu „liivatera oleks silma sattunud”. Kuiva silma sündroom tekib, kui pisaraid toodetakse liiga vähe ning silma pinda kattev niiskuskiht on ebaühtlane.
Ligikaudu üks seitsmest vanemast täiskasvanust kannatab silmade kuivuse käes vähenenud pisarate tootmise tõttu (Allikas32). Kuna hüaluroonhape hoiab suurepäraselt niiskust, kasutatakse seda sageli kuiva silma ravis. On täheldatud, et silmatilgad, mis sisaldavad 0,2–0,4% hüaluroonhapet, vähendavad kuiva silma sümptomeid ja parandavad silmade tervist (Allikas33, Allikas34, Allikas35). Samuti arendatakse kuiva silma sündroomi võimaliku ravina kontaktläätsesid, mis sisaldavad aeglaselt vabastatavat hüaluroonhapet (Allikas36, Allikas37). Ka silmaoperatsiooni ajal kasutatakse sageli hüaluroonhappe silmatilku, et vähendada põletikku ja kiirendada haavade paranemist (Allikas38, Allikas39).
Ehkki on tõestatud, et hüaluroonhapet sisaldavate tilkade otse silmadesse kandmine vähendab kuiva silma sümptomeid ja parandab silmade üldist tervist, pole siiani selge, kas suukaudsete hüaluroonhapet sisaldavate toidulisandite manustamisel on silmadele sama toime.
6. Hüaluroonhape aitab säilitada luude tugevust
On alustatud ka hüaluroonhappe toidulisandite mõju uurimist luude tervisele. Kaks uuringut on leidnud, et hüaluroonhappe toidulisandid võivad aidata aeglustada luukoe kadumist osteopeeniaga rottidel (Allikas40, Allikas41). Osteopeenia on osteoporoosile eelnev luukao algusjärk. Katseklaasiuuringud on samuti näidanud, et hüaluroonhappe suured annused võivad suurendada osteoblastide aktiivsust (Allikas42, Allikas43). Osteoblastid on rakud, mis vastutavad uue luukoe ehitamise eest. Ehkki selle mõju inimese luude tervisele ei ole veel uuritud, on varajased loomadel ja katseklaasides läbiviidud uuringud paljulubavad.
Hüaluroonhappe võimalikud kõrvaltoimed
Hüaluroonhapet on üldiselt väga ohutu kasutada ja kuna keha toodab seda ka loomulikult, on allergilisi reaktsioone väga harva. Ühes uuringus, mis viidi läbi 60 osteoartriiti põdeva inimesega, kes võtsid hüaluroonhapet ühe aasta jooksul 200 mg päevas, ei täheldatud ühtegi negatiivset kõrvaltoimet (Allikas44).
Hüaluroonhappe tarvitamise mõju raseduse ja imetamise ajal ei ole põhjalikult uuritud, seega tuleks selle tarvitamist antud olukorras vältida.
On ka tõendeid selle kohta, et vähirakud on hüaluroonhappe suhtes tundlikud ja toidulisandite võtmine võib muuta nende kasvamise kiiremaks (Allikas45, Allikas46). Sel põhjusel on soovitatav, et vähki põdevad või põdenud inimesed väldiksid selle kasutamist (Allikas47).
Ka on täheldatud, et hüaluroonhappe süstimisel nahka või liigestesse on suurem kõrvaltoimete oht kui suukaudsel manustamisel. Kuid negatiivsed reaktsioonid on enamasti seotud süstimisprotseduuriga, mitte hüaluroonhappe endaga (Allikas48, Allikas49).
Millest saadakse hüaluroonhapet?
Peamine loomset päritolu hüaluroonhappe allikas on kukehari. Kuna hüaluroonhape on keerukalt läbi põimunud muude ainetega, siis on eraldamise ja puhastamise protsessid keerukad ja ainesse võib ka soovimatuid lisandeid sattuda. Hüaluroonhapet ei eraldata mitte ainult loomsetest kudedest, vaid ka mõningatest bakterikultuuridest. Eeldusel, et bakterikultuurid säilivad tootmisprotsessi käigus isoleeritult, saadakse hüaluroonhape, mida iseloomustab väga kõrge puhtusetase ja suurepärane omistamisvõime naha poolt.
Kust saab hüaluroonhapet ja hüaluroonhapet sisaldavat kosmeetikat osta?
Mia 24 e-poes on müügil erinevad hüaluroonhapet sisaldavad tooted
Puhas hüaluroonhape kodumaiselt tootjalt Hoia Homespa
Eliksiir silub peeneid kortsukesi vähendades esimesi vananemisilminguid, parandab naha tekstuuri, toonust ja elastsust, pinguldab nahka, kaitseb vabade radikaalide ja keskkonna kahjulike mõjude eest, parandab tuhmi ning elutu naha väljanägemist.
Eliksiir sobib kasutamiseks alates 25. eluaastast nii naistele kui meestele, sobib kasutamiseks kõikidele nahatüüpidele.
Hüaluroonhapet sisaldavad kapslid liigestele kodumaiselt tootjalt Ecosh
Ecoshi uus Liigestekompleks onloodud kõigile neile, kelle liigesed vajavad igakülgset ja igapäevast toetust just liigeste jaoks vajalike materjalidega. Toode sisaldab 7 liigeste tööd ja liikuvust tõhustavat koostisosa.
Aitab kaasa liigeste sh luude ning kõhrkoe normaalsele talitlusele.
Hüaluroonhapet sisaldav kollageenijook Dr.Ohhiralt
Kollageen esineb samal ajal nii ehitusmaterjalina, kui liimina, mis formeerib organismi kõiki rakke samuti tagab kudede ja organite tugevust, prinkust ja elastsust. Kollageen vastutab rakkude ja organite ning rakkude ja peaaju vaheliste informatiivsete sidemete eest, osaleb organismi kõigis eluliselt tähtsates protsessides.