Mis on mustköömne õli ja kuidas seda kasutada

Mis on mustköömneõli ja kuidas seda kasutada

MIS ON MUSTKÖÖMNE ÕLI?

Mustkööment - teise nimega “Nigella Sativa” on kasutatud ja tunnustatud juba ammustest aegadest kui suurte raviomadustega ravimtaime. Näiteks ca 1400 aastat tagasi kuulutas prohvet Muhamed, et mustköömne seemned ravivad peaaegu kõike - ainult mitte surma. (1)

Seda õli pressitakse hoolikalt välja valitud musta köömne (Nigella Sativa) seemnetest. Kaasaegne tehnoloogia tagab õli pressimise madalal temperatuuril (maksimaalselt kuni 40ºC) ilma rafineerimiseta, mis võimaldab õlil säilitada selle kõige väärtuslikumaid omadusi.

Huvitav fakt: kõige esimene kirjalik tunnistus mustköömne seemnete kasutamisest ning kasvatamisest pärineb muistsest Egiptusest - nimelt leiti Egiptuse vaarao Tutanhamoni hauast mustköömneõli, mis on ca 3300 aasta vanune. (1)Mustköömne õli Tutanhamoni hauas

Mustköömne õli tugevdab immuunsüsteemi, elavdab vereringet, aitab külmetuse, hingamisteede, väsimuse ja seedehäirete korral ning rahustab närvisüsteemi. Sel on ka nohu, köha ja bronhiiti taltsutav vägi. Oma kõige tuntuma kasuliku mõju poolest hingamisteedele võib seda kasutada nii seespidiselt kui ka välispidiselt juuste, naha ja küünte seisukorra parandamiseks. Arvatakse, et see on kasulik ka nahaprobleemide korral - näiteks nagu akne ja teised ekseemi vormid. (7)

MIDA SISALDAB MUSTKÖÖMNE ÕLI?

Mustaköömne õli - mida sisaldabMustköömne õli sisaldab küllastamata rasvhappeid: linool-, oleiin-, palmitiin-, eikoseen-, steariin- ja alfalinoleenhapet, fosfoliptiide, 15 aminohapet, karotenoide, vitamiine E, D, C, B (B1, B2, B3, B6, B9), erinevaid makro- ja mikroelemente (kaalium, naatrium, magneesium, fosfor, mangaan, raud, tsink, vask, seleen jne).

Lisaks on mustköömne õli rikas Omega-9, Omega-6 ja Omega-3 rasvhapete poolest. Need rasvhapped parandavad südame-veresoonkonna heaolu, närvisüsteemi ja seedetrakti, aitavad taastada normaalset hormonaalset tasakaalu ning  takistada põletikuliste protsesside arengut. (2)

MÕNED FAKTID MUSTKÖÖMNE ÕLI KOHTA

 • Mustköömne õli stimuleerib luuüdi ja eluliselt oluliste immuunsüsteemi rakkude teket – seda fakti kinnitavad Lõuna-California Vähi-Immuunbioloogilise Labori teadlased-uurijad.
 • Mustköömne seemned on laialdaselt tuntud krampidevastase ainena. 2007. aastal viidi läbi katsed epilepsiahaigete lastega, keda ei ravitud tavaliste ravimitega – mustköömne vesiekstrakt vähendas tunduvalt lihaspingeid.
 • Aitab vähi vastu. Uuringute põhjal  on selgunud, et mustköömne seemne ekstrakt aitab võitluses jämesoolevähiga, seejuures on mustköömne ohutusaste suur. (9)

KUST MUSTKÖÖMEN PÄRIT ON JA KUS TA KASVAB?

Varaseimaid andmed taime kasvatamisest ja kasutamisest on meieni jõudnud

iidsest Egiptusest. Mustköömen on 20−50 cm kõrgune üheaastane taim, mis kasvab looduslikult Lõuna-Euroopas, Põhja-Aafrikas ja Lääne-Aasias. Taimi kasvatatakse seemnete saamiseks ka Egiptuses, Indias, Pakistanis, Iraanis, Iraagis ja Türgis. (3)

KUIDAS MUSTKÖÖMNED VÄLJA NÄEVAD JA KUIDAS NEID KORJATAKSE?

Mustköömet on võimalik kasvatada ka lillepeenras suuremate rühmadena või maitse- ja ravimtaimena ridades, mille vahe on 35-45cm ning taimede vahe pärast harvendamist 5-6cm. Kui lehed ja varred kolletuvad, tuleb mustköömen koristada ning järelkuivatada. (3)

Image
Mustköömne õli taimed

MILLISTE TERVISEHÄDADE PUHUL MUSTAKÖÖMNE ÕLI KASUTATAKSE?

Mustaköömne õli kasutatakse väga paljude tervisehädade puhul. 

Näiteks:

 • Nõrk immuunsus - mustaköömneõli tugevdab immuunsüsteemi, sealhulgas omab organismi puhastavat võimet
 • Kõrge vererõhk/kõrge veresuhkur - igapäevane mustköömne õli tarbimine võib vähendada kõrge vererõhuga seotud erinevaid tervisehädasid. Tänu õlis sisalduvale timohinoonile aitab see alandada veresuhkru taset.
 • Rasvumine - mustköömne õli väldib rasvumist, aitab kaasa salenemisele ning võib vähendada ka söögiisu
 • Seenhaigused - mustköömne õli on tõhus ravim seenhaiguste vastu. Ta on viirustevastane, antibakteriaalne ning kõrvaldab ärritused, taastades naha. 
 • Viirused/Külmetushaigused - mustköömne õli aitab näiteks köha korral (sh ka läkaköha); erinevate põletike korral (nt põskkoopapõletik, ülemiste ja alumiste hingamisteede põletik). 
 • Impotentsus - mustköömne õli ravib impotentsust. Temas sisalduv E-vitamiin suurendab meestel seksuaalset võimet. 
 • Lisaks aitab mustköömne õli veel paljude muude probleemide korral: seedeprobleemid; peavalu; hambavalu; reuma; astma; meeleoluhäired; väsimus; jõuetus; allergiad; ekseemid; akne; psoriaas.  Lisaks kasutatakse teda ka kui kortsudevastast vahendit. (1,6,8) Mustköömneõli on ka võimas looduslik antioksüdant, omades kasulikku mõju lihastele ja luudele.

TEADUSLIKUD UURIMUSED MUSTKÖÖMNE ÕLI KOHTA

Mustköömne õli kohta on tehtud mitmeid teaduslikke uuringuid spetsiifiliste tervislike näidustuste puhul. Toome mõned näited:

 • Tüüp 2 diabeet: kaks grammi musta seemet päevas andis tulemuseks vähenenud glükoositaseme, vähenenud vastupanu orgaanilisele insuliinile, kasvas beta-rakkude funktsionaalsus ja vähenes glükoseerunud hemoglobiini (HbA1c) tase inimkatsealustel.
 • Kõrge vererõhk: Kasutades igapäevaselt 100 ja 200 grammi musta seemne ekstrakti, kaks korda päevas, kahe kuu vältel, oli tulemuseks madalam vererõhk nendel patsientidel, kellel oli mõõdukas hüpertoonia.
 • Sõltuvus uinutitest/ väljatulemine: Uurimus, mis hõlmas 35. uinutitest sõltuvuses olevat patsienti, avastas, et musta seemne ravi on efektiivne ka pikaajaliselt uinuteid tarbinud inimeste puhul. (1)

KES VÕIVAD MUSTKÖÖMNE ÕLI KASUTADA?

Mustköömne õli on mõeldud kasutamiseks täiskasvanutel, seenioritel ning ka lastel. 

MUSTKÖÖMNE ÕLI KASUTAMINE LASTEL, RASEDATEL NING SIIRDATUD ORGANITEGA INIMESTEL EI OLE SOOVITATUD!

Mustköömen on küll turvaline ja efektiivne toidulisand, kuid see ei ole soovituslik tundliku emakaga rasedatele (iseeneseliku abordi või nurisünnituse võimalus) ning inimestele, kellele on mõni organ siirdatud. Mustköömned omavad immuunsüsteemi tugevdavat mõju ja seega võib selle tulemusena organism ka loote või siirdatud organi endast ära tõugata. (6)

MUSTKÖÖMNE ÕLI JUUSTELE

Juba muistses Egiptuses oli mustköömne õli lisaks kõigele ka kasutuses ilueliksiirina, mida kasutas näiteks Mustköömne õli juusteleKleopatra ning teised kõrgemast seisused naised (ja ka mehed!). Mustköömne seemnetest saadud kuivõlil on tugevdav, taasatav ning elustav mõju juustele. Tänu rohketele rasvhapetele ja antioksüdantidele aitab õli hoida juuksed kaunid ning elujõulised. (5)

Nipp: Valmista ise oma juustele niisutav mask! 

 • Selleks ei ole vaja muud, kui veidi mustköömne õli ja veidi oliivi õli. Leia omale sobiv anum, seejärel tuleb õlid omavahel silma järgi mõistlikus koguses segada (et maski liialt vähe ega ka liialt palju ei tuleks).Juukse õli segamine mustköömneõliga
 • Alustuseks pese juuksed oma tavalise šampooniga puhtaks ning loputa hoolikalt. Seejärel kuivata rätikuga veidi juukseid, et nad ei tilguks. Rätikkuivadesse juustesse, kogu pikkuses, kanna eelnevalt kokku segatud mask. Maski kandmisel võid ka oma pead õrnade ringjate liigutustega masseerida - see on lõõgastav. Seejärel lase maskil 10 kuni 15 minutit mõjuda.
 • Kui 10-15 minutit täis, pese juuksed taaskord šampooniga puhtaks ning loputa hoolikalt. Seejärel kuivata juuksed. Korda maski tegemist kord nädalas. Sinu juuksed on hellitatud ja tänavad sind!

MUSTKÖÖMNE ÕLI - MÕELDUD KA KOERTELE

Mustköömneõli koerteleMustköömne õli saab kasutada ka kui täiendsööduna koertele. See tugevdab koera immuunsüsteemi ning muudab loomulikul viisil koera naha lõhna. Aitab ka allergiliste põletikuliste sümptomite, nt sügeluse korral. Lisaks soodustab ka looduslikku kaitsevõimet kirpude ja puukide vastu. Lisage 8-10 tilka mustköömne õli koera toidu või joogivee hulka. (4)

KUIDAS MUSTKÖÖMNE ÕLI KASUTADA?

Manustada 1-2 teelusikatäit päevas enne sööki tühja kõhu peale. Peale juua vett või mahla. Esmakordselt kasutamisel alustada 1/2 tl (väikese toidukogusega) ja suurendada järk-järgult mõne päeva jooksul. Soovitatud annust ei tohi ületada. Mitte kasutada toidulisandit mitmekesise toitumise asendajana.

Välispidiselt soovitatakse määrida probleemseid piirkondi. (7, 8)

KASUTAJATE KOGEMUSED MUSTKÖÖMNE ÕLI JA MUSTKÖÖMNETE KOHTA

“Ma armastan neid seemneid. /../ Mul on rohkem energiat ja vähem liigesevalu. Ma kasutan seemneid ka söögitegemisel suppides, hautistes küpsetamisel ning olen pannud neid ka jogurti sisse. Ma armastan neid ka oma munapudru ja smuutide sees. Plaanin mõned taimed ka istuda ja vaadata mis saab. /../ “ - Amazon.com link kommentaarile

“Minu abikaasa ja mina alustasime mustköömne õli võtmist kaks nädalat tagasi. Mõlemad abikaasa  käed olid haiged ja ta ei suutnud oma sõrmi välja sirutada. Pärast kahte nädalat iga päev kahe teelusikatäie võtmist - üks hommikul ja teine õhtul - saab ta nüüd oma vasaku käe valutult sirgeks. Vaiksed saab ta juba ka oma paremat kätt valutult sirgeks. Minul on kadunud valu, mis oli mul puusas ja alaseljas. Me mõlemad tunneme end paremini, energiat on rohkem ning jätkame kindlasti õli võtmist. Ma tõepoolest usun selle õli kasutamisse, olen seda soovitanud ka sõpradele ja perele.” - Amazon.com link kommentaarile

“Olen tarvitanud paar nädalat ja organism on hästi vastu võtnud. Kindlasti tellin juurde.” Evelyn L - Mia24.ee link kommentaarile

“Viirustele ja paljudele muudele haigustele väga head neid peletama” Enno K - Mia24.ee link kommentaarile

KUST SAAB MUSTKÖÖMNE ÕLI OSTA?

Image
MEDICURA - MUSTAKÖÖMNE ÕLI KAPSLID 90TK 62G
SANCT BERNHARD - MUSTAKÖÖMNE ÕLI (KÜLMPRESS) 100ML

SANCT BERNHARD - MUSTAKÖÖMNEÕLI KAPSLID 180TK 129G

Egiptuse mustköömneõli (külmpressitud) (68%), želatiin, glütseriin, paksendaja ränidioksiid, E-vitamiin, päevalilleõli, kaltsium-D-pantotenaat, värvaine raudoksiid, emulgaator sojaletitiin, D3-vitamiin, fooliumhape, biotiin.

MEDICURA - MUSTAKÖÖMNE ÕLI KAPSLID 90TK 62G

Egiptuse päritolu mustaköömneõli. Kapslimaterjal: pehme želatiin (vee ja niiskust säilitava glütseriiniga), looduslik E – vitamiin.

SANCT BERNHARD - MUSTAKÖÖMNE ÕLI (KÜLMPRESS) 100ML

Koostisosad: 100% egiptuse mustköömneõli, kontrollitud mahepõllumajandusest.

Kasutamine: soovituslik päevane annus on 20g.

t põhjust, mil peaksid võtma probiootikume ja kuidas seda õigesti teha

Mis on vaarikaseemneõli ja kuidas see aitab?

Vaarikaseemneõli on külmpressitud ja saadud vaarika seemnetest ning see võib olla rafineeritud või rafineerimata kujul. Kosmeetikatoodetes kasutatakse järjest enam vaarikaseemneõli selle niisutava ja antioksüdantse omaduste tõttu.

Parimad probiootikumid Mia24.ee e-poest

Mis on riitsinusõli ehk kastoorõli?

Riitsinusõli ehk teisisõnu kastoorõli on mitmeotstarbeline taimeõli, mida inimesed on kasutanud tuhandeid aastaid. See on valmistatud õli ekstraheerimise teel Ricinus communis taime seemnetest.

Jaga seda infot ka teistega

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.