Maca meestele ja naistele

Maca – looduslik toidulisand, mis on hea kehale ja vaimule

Maca on taim, mis kasvab Peruus, täpsemalt Andide piirkonnas ning seda peetakse ideaalseks energiaallikaks. Maca juur on redisele sarnase välimusega ning see on tuntud ka kui “Peruu ženšenn”, kuigi ta ei kuulu samasse taimede perekonda kui ženšenn, kuid tal on märkimisväärselt energiat tõstev toime. Maca on laialt levinud toidulisand ning see parandab sportlikke saavutusi, tõstab vitaalsust, tugevdab immuunsüsteemi, mõjub antioksüdatiivselt ning  tõstab toonust ehk mõjub kroonilise väsimuse vastu väga hästi. Maca sisaldab valke, kiudaineid, süsivesikuid, tärklist, fruktoosi, tanniine, rasvhappeid, alkaloide, makrotoitaineid, kaltsiumit, fosforit, joodi, mikrotoitaineid, magneesiumit, kaaliumit, rauda, räni, naatriumit, vaske, tina, alumiiniumit, tsinki ja vitamiine.

Traditsiooniliselt lisatakse jahvatatud maca juure pulbrit näiteks smuutidesse, mahladesse ja toitudesse – näiteks pudrule, müslisse või jogurtisse. Macal on üsna tugev maitse, kuid segades kohupiimade, kissellide, marjade või puuviljadega võib ta olla väga maitsev.

Peruu kultuuris lisatakse tervet maca juurt supile ja kaerahelbele, röstitakse ning tarbitakse köögiviljana või valmistatakse sellest kääritatud jooki nimega “chicha de maca”.

Selles artiklis käsitleme maca juure potentsiaalseid kasutusalasid. Samuti puudutame selle toidulisandi kõrvaltoimeid. Tuleb meeles pidada, et ükski toidulisand ei ole mõeldud haiguste raviks, ennetamiseks või täielikuks tervendamiseks.

Maca pulber hea hinnaga

Maca toetab libiidot ja seksuaalfunktsiooni

Maca juure tarbimist seostatakse seksuaalfunktsiooni ja libiido toetamisega. Seda on nimetatud ka kui looduslik viagra. Macat on pikka aega kasutatud loodusliku vahendina seksuaalse soovi suurendamiseks ja viljakuse parandamiseks. Maca sisaldab unikaalseid ühendeid, mis stimuleerivad suguhormoonide tootmist ja suurendavad verevoolu suguelunditele, mille tulemuseks on kõrgendatud libiido ja paranenud seksuaalfunktsioon.

Randomiseeritud, topeltpimedas kliinilises uuringus anti 50-le mehele, kellel oli kerge erektsioonihäire, kas macat või platseebot 12 nädala jooksul. Maca rühma kuuluvad isikud võtsid 2,4 grammi macat päevas. Pärast 12 nädalat oli mõlemal rühmal vähenenud erektsioonihäire sümptomid. Siiski näitas macat saanud rühm suuremat paranemist kui platseeborühm. Erinevad uuringud on tõestanud, et Maca mõjub positiivselt ka seemnerakkude arvule ja aktiivsusele.

Maca kapslid ja pulber naistele

Maca juurt on uuritud näiteks selle kasutamiseks antidepressantide poolt põhjustatud seksuaalse düsfunktsiooni leevendamiseks naistel. Maca on adaptogeen, mis aitab kehal toime tulla pidevalt muutuvate olukordadega, sealhulgas stressiga. Pikalt kestev stress koormab immuunsüsteemi, nõrgendab keha võimet seedida toitu ja häirib hormoonide tööd. Mõned antidepressandid põhjustavad naistel kõrvaltoimeid, milleks on näiteks kuumahood ja madal libiido. Maca tarbimine võib neid kõrvaltoimeid leevendada.

Maca juure tarbimise kõrvaltoimed

Toidulisandina võib maca juurega kaasneda kõrvaltoimeid. Maca lühiajalise või pikaajalise kasutamise ohutuse ja riskide kohta on vähe teavet. Maca juure kõrvaltoimed on üldiselt haruldased ja kerged ning võivad hõlmata seedetrakti sümptomeid või peavalu. On teatatud subjektiivsetest (isiklikest tunnetest lähtuvatest) aruannetest menstruaaltsükli muutuste, meeleolumuutuste, krampide, gastriidi ja unetuse kohta.

Maca juurt peetakse üldiselt ohutuks, kui seda tarbitakse toiduna või soovitatud toidulisandina.  Maca juure toidulisandite tarvitamises soovitatakse teha iga kuu nädalane paus või siis kuuajane paus iga kolme kuu tagant. Siiski pole piisavalt uuringuid, et mõista, milline on ohutu ja efektiivne maca juure tarbimise piir.

Kuna maca ekstraktid võivad toimida östrogeenina, ärge võtke macat enne oma tervishoiuteenuse osutajaga konsulteerimist, eriti kui teil on mõni haigus, mis võib selle tõttu halveneda, näiteks:

  • Rindade, emaka või munasarjade vähk
  • Endometrioos
  • Emaka fibroidid

Kes ei tohiks macat tarvitada?

Nagu paljude teiste toidulisandite puhul, pole maca juurt lastel, rasedatel ega imetavatel inimestel ohutuse osas testitud. Selle teabe puudumise tõttu ei tohiks seda neis rühmades kasutada. Rääkige oma arstiga enne maca juure võtmist, eriti kui tarvitate hormoonravimeid.

Kuidas võtta maca juure toidulisandeid?

Traditsioonilises Peruu kultuuris kuivatatakse maca juur loomulikul teel, keedetakse ja tarbitakse mahla kujul. Eestis müüakse Macat kapslite ja pulbrina, millest viimast saab lisada toidule või jookidele.

Annustamise osas pole kindlaks määratud päevast soovitatud annust. Jälgige täpseid tarvitamise juhiseid konkreetse toote pakendilt. Maca võtmisel annustes 3 grammi või vähem päevas kuni nelja kuu jooksul peetakse üldiselt ohutuks. Suuremate annuste võtmine lühiajaliselt võib olla ohutu, kuid vajalik on teha rohkem uuringuid.

Kas maca juur on ohutu?

Maca juurt peetakse üldiselt ohutuks toidulisandiks. Siiski peaksid inimesed teatud haigustega enne maca juure võtmist olema ettevaatlikud, sealhulgas inimesed, kellel on:

  • Rinnavähk
  • Emakakaelavähk
  • Munasarjavähk
  • Endometrioos (emaka välise limaskesta sarnase koe kasv emaka välisküljel)
  • Emaka fibroidid (mittevähilised kasvajad, mis kasvavad emaka seinal või sellel)

Kilpnäärmehaiguste korral peaksite enne maca juure võtmist rääkima arstiga. Maca sisaldab goitrogeene, mis võivad segada kilpnäärmehormoonide tootmist.

Võimalikud ravimite koostoimed

Mõned ravimid ja toidulisandid võivad omavahel negatiivselt koostoimida. Pole teada, kas maca juur koostoimib mõne ravimiga. Ohutuse tagamiseks konsulteerige oma tervishoiuteenuse osutajaga oma ravimite kohta enne maca juure toidulisandi tarbimist.

Loe rohkem:

https://www.gaiaherbs.com/blogs/seeds-of-knowledge/maca-benefits-for-men

https://www.themacateam.com/maca-for-men

https://www.menshealth.com/nutrition/a19544647/maca-powder-benefits/

https://www.assuaged.com/news/black-maca-root-the-superfood-for-men

https://food.ndtv.com/health/maca-benefits-for-men-7-amazing-benefits-of-the-peruvian-superfood-1677240

https://themacaexperts.com/maca/learn-about-maca/the-benefits-of-maca-for-men/

Jaga seda infot ka teistega

Comments 1

  1. Pingback: Maca pulber: Looduslik energiaallikas ja tervisevõlur - Mia24.ee | Tervise- ja ilublogi

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga