Mis on riitsinusõli ehk kastoorõli?

Mis on riitsinusõli ehk kastoorõli?

Riitsinusõli ehk teisisõnu kastoorõli on mitmeotstarbeline taimeõli, mida inimesed on kasutanud tuhandeid aastaid. See on valmistatud õli ekstraheerimise teel Ricinus communis taime seemnetest. Need seemned, mida tuntakse kastoorubadena, sisaldavad mürgist ensüümi, mida nimetatakse ritsiiniks. Kastoorõli töötlemisel kasutatav kuumus muudab ensüümi aga ohutuks.

Riitsinusõli kasutatakse paljudes erinevates tööstustes, näiteks kosmeetikatööstuses, ravimitööstuses ja keemiatööstuses. Samuti kasutatakse seda tööstusliku määrdeainetena ja biodiislikütuse komponendina.

Riitsinusõli tarvitatakse ka seesmiselt – sissevõetuna laguneb riitsinusõli peensooles ritsinoolhappeks, millel on seedimist kiirendav omadus. Samuti on riitsinusõli näidanud soodustavat toimet ka nahale ning ripsme-, kulmu- ja juuksekasvule. Riitsinusõli kasutatakse tema suure niiskustaseme tõttu ka mitmesuguste nahahaiguste, sealhulgas dermatoosi, psoriaasi ja akne raviks.

Kust on riitsinus pärit?

Riitsinus pärineb Aafrikast ja Indiast. Inimesed on kastoorõli tuhandeid aastaid kasutanud võimsa loodusliku ravimeetodina mitmesuguste terviseprobleemide lahendamiseks. Vanas Egiptuses kasutati riitsinusõli lampides lambiõlina ja anti rasedatele sünnituse stimuleerimiseks.

Tänapäeval on taim levinud kogu troopikas. Seda kasvatatakse peamiselt Hiinas, Indias, Brasiilias. Riitsinust kasvatatakse ilutaimena ka Eestis, kuigi Eesti oludes seemned igal aastal ei valmi. 90% maailma riitsinuseõlist on valmistatud Brasiilias ja Indias.

Milline riitsnus välja näeb ja kuidas seemnetest õli saadakse?

Riitsinus on piimalilleliste sugukonda riitsinuse perekonda kuuluv taim. Riitsinus on varieeruva välimusega: Põhja- ja Kesk-Euroopas on ta üheaastane kuni 4 meetrine rohttaim, Vahemere piirkonnas aga kahe- kuni kolmeaastane põõsas, troopikas mitmeaastane ja kuni 10 meetri kõrgune puu.Riitsiinius

Riitsinuse lehed on sõrmjagused, kuni 60 cm pikkused, punakat tooni, vahel sinakasrohelised. Taim on tuultolmleja, isas- ja emasõied asuvad samal taimel. Õied on rohelist värvi. Nii emas- kui ka isasõitel puuduvad kroonlehed. Riitsinuse viljaks on kupar, mis sisaldab kolme seemet. Kupar on punast või rohelist värvi ja kaetud ogadega. Seemned võivad olenevalt taimesordist olla erineva suuruse ja värvusega. Kujult on nad ovaalsed, 8–18 mm pikkused ja 4–12 mm laiused. Seemnekest on väga sile, õhuke ja õrn. Seemned võivad olla hallid, pruunid, mustad või kirjud.

Riitsinusõli tehakse riitsinuse seemnetest (Ricini semen). Seemned kogutakse enne küpsemist, seejärel eemaldatakse seemnekest ning õli eraldatakse seemnetest külm- või kuumpressimisel. Saadud õli nimetatakse riitsinuseõliks ehk kastoorõliks (lad. k. Ricini oleum, ingl. k. castor oil). Riitsinuseõli on viskoosne värvitu või kollakas vedelik, hangunult valkjas savitaoline mass. Riitsinuseõli on vähese lõhnaga ja nõrgalt happelise maitsega.

Mille puhul riitsinusõli aitab?

Tugevatoimeline kõhulahtisti

Riitsiniusõli aitab kõhukinnisuse korralRiitsinusõli kasutatakse meditsiinis kõhulahtistina. Riitsinusõli tõstab nende lihaste tööd, mis liigutavad massi soolestikus, aidates soolestikku kiiremini tühjendada. Riitsinusõli toime lahtistina on kiire, seega kasutatakse seda enamasti ajutise kõhukinnisuse leevendamiseks.

Suu kaudu tarbimisel lagundatakse kastoorõli peensooles, mille järel vabaneb ritsinoolhape - kastoorõlis olev peamine rasvhape. Seejärel imendub ritsinoolhape soolestikus, tekitades tugeva lahtistava toime.

Ka mitmed uuringud on näidanud, et kastoorõli võib kõhukinnisust leevendada. Näiteks leiti ühes uuringus, et eakatel inimestel, kes kogesid kõhukinnisuse sümptomeid ja võtsid kastoorõli, vähenes kõhukinnisus ning väljutusprotsess oli lihtsam.

Looduslik niisutaja

Kastoorõli on rikas ritsinoolhappe, monoküllastumata rasvhappe, poolest. Seda tüüpi rasvad toimivad niisutajatena ja neid kasutataksegi naha niisutamiseks. Riitsinusõli lisatakse kosmeetikas sageli toodetele nagu kehakreemid, meigitooted ja puhastusvahendid.

Võite seda rikkalikku õli kasutada ka loodusliku alternatiivina poest ostetud niisutajatele ja kreemidele, kuna paljud kauplustes leiduvad populaarsed niisutavad tooted sisaldavad potentsiaalselt kahjulikke koostisosi nagu säilitusained, parfüümid ja värvained, mis võivad nahka ärritada ja kahjustada.

Lisaks on riitsinusõli odav ja seda saab kasutada näol ja kehal. Kuni riitsinusõli on paksu koostisega, segatakse seda vedeldamiseks sageli teiste nahasõbralike õlidega, näiteks mandli-, oliivi- ja kookosõliga.

Soodustab haavade paranemist

Kastoorõli loob nahale niiske keskkonna ja mõjutab kudede kasvu, soodustades seeläbi haava kiiremat paranemist. Uuringud on ka leidnud, et kastoorõli sisaldavad salvid võivad olla eriti heaks abimeheks survehaavandite ehk lamatiste ravimisel. Ühes uuringus, kus osales 861 lamatistega hooldekodu patsienti, täheldati riitsinusõli soodsat mõju lamatiste kiiremal paranemisel.

Põletikuvastased omadused

Ritsinoolhape, peamine riitsinusõlis leiduv rasvhape, omab muljetavaldavaid põletikuvastaseid ja valuleevendavad omadusi, mis võivad aidata neid, kellel esineb põletikulist haigust nagu reumatoidartriit või psoriaas. Loomkatsetes ja katseklaasiuuringutes on leitud, et ritsinoolhape vähendab valu ja turset (Allikas1). Samuti on uuringu käigus leitud, et ritsinoolhapet sisaldava geeli kasutamine nahal vähendas valu ja põletikku märkimisväärselt, võrreldes teiste ravivahenditega (Allikas2). Lisaks võib kastoorõli tänu oma niisutavatele omadustele leevendada psoriaasiga kaasnevat kuiva ja ärritunud nahka.

Vähendab aknet

Riitsinusõli antimikroobsed ja põletikuvastased omadused võivad aidata ka akne sümptomeid vähendada. Akne teke on muuhulgas seotud ka teatud tüüpi nahal leiduvate bakterite liigse kasvuga. Riitsinusõli oma antimikroobse omadusega võib nahale kandes aidata võidelda sellise bakterite ülekasvuga. Ühes katseklaasiuuringus leiti, et kastoorõli ekstrakt näitas märkimisväärset antibakteriaalset toimet, pärssides mitmete bakterite, sealhulgas kasvu (Allikas3). Kastoorõli saab aidata põletikulist ja ärritunud nahka rahustada.

Seene vastane

Candida albicans on pärmseen, mis põhjustab probleeme ka meie suus. Pärmseene vohamisega tekivad tavaliselt selliseid hambaprobleemid nagu igemenakkused ja juurekanalite infektsioonid. Riitsinusõlil on seenevastased omadused ja see võib aidata hoida meie suu tervena. Ühes katseklaasiuuringus leiti, et kastoorõli elimineeris pärmseene inimese saastunud hambajuurtest. Kastoorõli võib aidata ravida ka hambaproteesidega seotud stomatiiti, mis on valulik haigus, mille põhjustajaks võib samuti olla pärmseene vohamine. See on hambaproteese kandvate eakate inimeste puhul tavaline probleem. 30 eaka inimesega, kel oli probleeme stomatiidiga, läbi viidud uuring näitas, et kastoorõliga ravimine parandas stomatiidi kliinilisi sümptomeid, sealhulgas põletikku.

Vaata kõiki riitsiinusõli tooteidKliki siia
Erinevad tootjad
Ja mõistlikud hinnad

Riitsinusõli juustele ja peanahale, ripsmetele ja kulmudele

Riitsiniusõli juustelePaljud inimesed kasutavad riitsinusõli loodusliku juuksepalsamina, kuna oma suure niisutusvõime poolest on see eriti kasulik kuivadele või kahjustatud juustele. Erinevate õlide regulaarne kasutamine juustel niisutab neid sügavuti ning vähendab katkemist. Kastoorõli võib olla kasulik ka neile, kellel on kõõm ehk kuiv ja ketendav peanahk. Kuigi kõõma põhjuseid on palju, on seda seostatud ka seborroilise dermatiidiga - põletikulise nahahaigusega, mis põhjustab peanahal punaseid, ketendavaid laike. Kastoorõli võime tõttu vähendada põletikku, võib see olla tõhus kõõma raviks, mis onpõhjustatud seborroilise dermatiidi poolt.

Samuti on täheldatud riitsinusõli head mõju ripsmete ja kulmukarvade kasvule. Seetõttu kasutatakse seda õli sageli ka ripsmete- ja kulmuduhoolduse jaoks mõeldud kosmeetikatoodetes.

Mida tähele panna riitsinusõli valimisel?

Riitsinusõli valimisel soovitatakse valida orgaaniline ja külmpressitud toode. Öeldakse, et külmpressitud õlid on kõrgema kvaliteediga ja toitainerikkamad kui kõrgematel temperatuuridel töödeldud õlid. Orgaaniline toode tasub valida selle pärast, et vältida tooteid, milles kasutatud taimedele on eelnevalt pritsitud pestitsiide ja muid mürkaineid, kuna need võivad põhjustada halbu nahareaktsioone.

Riitsinusõli kasutamine

Nagu eelpool mainitud sai, tuleks riitsinusõli kasutada seedeprobleemi puhul ühekordse abivahendina, mitte regulaarselt. Ühekordse doosi kogus võib olla 15 ml, kuid kindlasti jälgi tootel olevat kasutusjuhendit või pea nõu arsti või asjatundjaga. Riitsinusõli ei soovitata kasutada lastel alla 12. aasta.

Nahale määrides võtab riitsinusõli aega, enne kui imendub, kuid selle lahjendamine aitab imendumist kiirendada. Riitsinusõli võib lahjendada teiste nahasõbralike õlidega, näiteks mandli-, kookos- või oliiviõliga. Soovitatav lahjendamine peaks olema suhtes 1:1 – ehk riitsinusõli kogus peaks olema sama mis teisel õlil.

Riitsinusõli raseduse ja imetamise ajal

Riitsinusõli ei tohi kasutada raseduse ajal, kuna see võib põhjustada sünnituse esilekutsumist.

Riitsinusõli ohud ja kõrvaltoimed

Ehkki kastoorõli peetakse üldiselt ohutuks, võib see mõnedel inimestel põhjustada soovimatuid kõrvaltoimeid:

  • Meditsiinitöötajad kasutavad seda sünnituse esilekutsumiseks. Sel põhjusel peaksid naised raseduse kõikides etappides vältima selle tarbimist.

  • Riitsinusõli võib olla tõhus viis kõhukinnisuse leevendamiseks, kuid võib liiga palju tarbides tekitada kõhulahtisust, iiveldust või oksendamist.

  • Nahale kandmisel võib see mõnel puhul põhjustada allergilist reaktsiooni nagu nahalööbed, turse, sügelus. Esmakordsel kasutamisel kandke väike kogus õli väikesele nahapinnale, et näha, kuidas teie nahk reageerib.

Huvitavad faktid riitsinusõli kohta

Mitte alati ei ole inimesed riitsinusõli kasutatud mõistlikel eesmärkidel. Näiteks on minevikust teada, et mõned lapsevanemad karistasid vanasti oma lapsi riitsinusõli sundsöötmisega. Suurt annust riitsinusõli on kasutatud alandava karistusena ka täiskasvanutele, eriti poliitilistele dissidentidele. Nii Briti kui Belgia koloniaalametnikud kasutasid seda oma koloniaalmaades orjade karistamiseks.

Kuulsaim riitsinusõli karistusena kasutamine leidis aset fašistlikus Itaalias Benito Mussolini käe all. See oli mustsärklaste lemmikvahend vastaste hirmutamiseks ja alandamiseks. Fašistlikud üksused toitsid poliitilisi teisitimõtlejaid sunniviisiliselt suurtes kogustes kastoorõliga. See põhjustas tugeva kõhulahtistava reaktsiooni ning võis juhtuda, et ohvrid ka surid vedelikupuuduse tagajärel. Itaalia fašistidest inspireerituna kasutati seda võtet ka Adolf Hitleri Saksamaal juutide vastu suunatud piinamisel.

Tänapäeval on itaaliakeelsel terminil „olio di ricino” endiselt tugevad poliitilised varjundid. Neid sõnu kasutatakse siiani diktaatorlike juhtide naeruvääristamiseks. Mõiste ”usare l'olio di ricino” ("riitsinusõli kasutama") tähendab "sundima või kuritarvitama".

Riitsinusõli kasutajate kogemused

„Mulle meeldib see toode. Juba teisel kasutuskorral eemaldas see kõõma täielikult. Töötab tõesti.” - Santosh Tanwar

„Efektiivne toode. Sega seda kookosõliga suhtes 1:1 ja kanna juustele, kui sul on juusteväljalangemisega probleeme (mitte küll geneetilist probleemi). Kasuta 2 korda nädalas, pese naturaalse šampooniga. See muudab juuksed paksemaks ja soodustab juuksekasvu. Silmaga nähtavad tulemused juba 30-45 päeva pärast. Riitsinusõli on ka nahale hea.” - Aryan

„See on hea toode! Ostsin seda sellepärast, et olin kuulnud riitsinusõli soodsast mõjust ripsmete ja kulmude kasvamise soodustamisel. Olen kasutanud seda paar kuud igal õhtul ja see teeb mu ripsmetega imesid.” Amazon

„Suurepärane toode naha, ripsmete ja kulmude jaoks. Olen kasutanud seda õhtuti juba 6 aastat järjest ja tulemused on silmaga nähtavad. Kasutan alati riitsinusõli.” - Amazon kasutaja

„Pean ütlema ausalt, et riitsinusõli mulle ei sobinud. Kasutasin seda kulmude ja ripsmete jaoks, kuid 3-4 päeval tekkisin väikesed punnid ja vistrikud ümber ripsmete ja kulmude. Kuna need on silmale lähedal, siis on need päris valulikud. Nii et jätan kasutamise pooleli ja loodan, et lööve taandub. Kindlasti ei teki kõigil sellist reaktsiooni, kuid hea on olla vähemalt teadlik kõrvaltoimetest.” - Amazon kasutaja

„Minu sõber soovitas seda toodet pärast väga heade tulemuste nägemist. Olin siiski selle suhtes väga skeptiline, kuid otsustasin proovida, kuna see on odav ja arvasin, et mul pole palju kaotada. Hakkasin seda esimesel kuul kasutama igal õhtul. Siis jäin natuke laisaks ja hakkasin kasutama igal teisel õhtul või siis, kui mulle veel meelde tuli. Nüüd kolmandal kuul olen jälle iga õhtu kasutanud. Ühel päeval pärast näo pesemist vaatasin peeglisse ja märkasin, et mu ripsmed on meigita palju märgatavamad. See oli minu jaoks suur šokk, kuna mul on alati olnud väga lühikesed ripsmed, mida ma vaevu nägin, kui mul polnud meiki. Ma ei tea täpselt, millal see toode tööle hakkas, kuid tean seda, et see kindlasti toimib ja olen tulemustega rahul! Mu ripsmed ja isegi kulmud on pikemad ja paksemad. Soovitan seda toodet kõigile, kes otsivad looduslikku ja ohutut viisi oma ripsmete kasvu soodustamiseks!” - Amazon kasutaja

Teised sarnase toimega õlid

Sarnaselt riitsinusõlile omab lahtistavat toimet ka oliiviõli. On öeldud, et 1 supilusikas oliiviõli sissevõetuna hommikul tühja kõhu peale aitab leevendada kõhukinnisust. Niisutava toime poolest soovitatakse kasutada lisaks riitsinusõlile veel ka kookosõli (millel on samuti antibakteriaalne ja põletikuvastane toime), argaania õli ja jojobaõli.

Kust saab riitsinusõli osta

Mia24.ee e-poest saab osta riitsinusõli puhtal kujul Eesti tootjatelt Jovely ja Green Nature.Riitsiniusõli Mia24.ee toodetes

Samuti leiab seda kodumaiste kosmeetikatootjate toodetest:

Ka leiab riitsinusõli lihasvalusid ning -pingeid leevendavas tootes FRANTSILA OJAISANDA LINIMENT.

Jaga seda infot ka teistega

Comments 2

  1. Pingback: Mis on mustköömne õli ja kuidas seda kasutada - Mia24.ee | Tervise- ja ilublogi

  2. Pingback: Riitsinusõli juustele - Mia24.ee | Tervise- ja ilublogi

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga