Mis on spirulina ja milleks teda kasutatakse

Mis on spirulina

MIS ON SPIRULINA?

Spirulina on lihtne, üherakuline ja spiraalikujuline mikrovetikas, mis kasvab looduslikult soojades värske veega järvedes, looduslikes allikates ja soolases vees. Spirulina on kõrge nõudlusega, seetõttu kasvatatakse teda ka juba aastaid spetsiaalsetes vetikafarmides.Spirulina kasvatamine vetikafarmis

Spirulina on üks maailma vanimaid ning tervislikumaid toite, tänapäeval saab seda nimetada võimsaks supertoiduks. Teadaolevalt juba 16 sajandil kasutasid asteegid seda toiduna, mis on ka iseenesest mõistetav, sest spirulina on tõeliselt suure vitamiini-, mineraali- ja valgusisaldusega. Küllustades organismi kasulike ainetega, aitab ta kaasa ka tervise paranemisele ning  tõstab organismi võimet võidelda erinevate haigustega. (4)

HUVITAVAD FAKTID SPIRULINA KOHTA

  • Viiruste perioodil on spirulina väärt abiline. Nimelt spirulina toimel suudab organism toota valgeid ja punaseid vereliblesid, mis aitavad viiruste perioodil viirustega paremini võidelda. Klorofüll aitab verd puhastada ning hapnikku verre viia. (6)
  • Spirulina erkroheline värvus viitab sellele, et temas on mitmeid tervisele kasulikke fütotoitaineid, sealhulgas näiteks beetakaroteen, klorofüll ja mitmed sarnased ühendid. Klorofüll on abiks ka kehast mürkide väljutamisel ja immuunsüsteemi toetamisel (6). 
  • Spirulina on nahale kasulik - vähendades vanadusega kaasnevaid nahaprobleeme, laike, ekseeme, aknet ning punetust. Spirulina on kasulik nahaleMõned uuringud on esile toonud ka spirulina võimet paradada füüsilist sooritust ning võimet võidelda allergiatega. (6)
  • Spirulina on eksisteerinud juba 3.6 miljardit aastat ning tänapäeval peetakse teda ka üheks võimalikuks toiduallikaks maailma näljahäda probleemi lahendamisel. Seda just seetõttu, et spirulina on vastupidav organism mis ei vaja kasvamiseks erilist hoolt. Lisaks veel põhjusel, et Spirulina on niivõrd toitaineterikas vetikas.(2)

KUST SPIRULINA PÄRIT ON JA KUS TA KASVAB?

Spirulina vetikas looduslikultLooduslikult võib Spirulinat leida troopiliste ja subtroopiliste piirkondade järvedest. Ajalooliselt kasutasid spirulinat enim asteegid ning teised Kesk-Ameerika rahvad, kogudes seda Mehhikos Texcoco järvest.

Spirulina kasvamisel on oluline, et vees oleks kõrge pH-tase ning rohkelt bi- ning tavalisi karbonaate. Tema kõrge nõudluse tõttu toodetakse tänapäeva maailmas spirulinat ka juba tööstuslikult, seda näiteks USA`s, Indias, Tais ja paljudes teistes kohtades. (5)

KUIDAS SPIRULINA VÄLJA NÄEB?

Enamasti müüakse spirulinat tablettide või pulbri kujul. Spirulina vetikas vees

Spirulina iseloomustab siniroheline värv, mis tuleb kõrgest klorofülli sisaldusest ja ka eksootilisest sinisest värvipigmendist – fükosüaniinist.

Ka spirulina nimi tuleneb tegelikult tema välimusest, nimelt on sini-roheline mikrovetikas oma ehituselt spiraali kujuga. Sellest ka nimi spirulina.  (7)

SPIRULINA KASULIKUS - MILLISTE TERVISEHÄDADE KORRAL SPIRULINAT KASUTATAKSE

Rauapuudus- Spirulina sisaldab rauda, mis tugevdab verd. Kui spirulinat igapäevaselt tarbida, aitab see anneemia riski vähendada. (1) Ka veganitele on spirulina kasulik, aidates neil suurendada raua tarbimist. 

Seedeprobleemid- Spirulina aitab soolestikul korrapäraselt toimida, toetades kasulike bakterite arengut sooletikus ning seeläbi parandades seedimist.Spirulina seedeprobleemide vastu

Südameprobleemid- Spirulina vähendab ja ennetab südamehaiguste riski. 

Kehapuhastus- Spirulina aitab keha puhastada. Teadlased peavad seda üheks parimaks vahendiks keha puhastamisel raskmetallidest, näiteks pliist või arseenist, kuid ta aitab ka teistest erinevatest mürkainetest vabaneda. Teaduslikus uuringus said Tšernobõli 270 last kuurina spirulina 5 grammi päevas. Peale 45. päeva selgus, et laste organismis oli radionukleiidide tase alanenud lausa 50% võrra ning allergiline tundlikkus oli normaliseerunud. (6)

Kaalulangetus- Spirulina toetab kaalu langetamist. Ta aitab kiirendada rasvade lagundamist, lisaks vähendab söögiisu. On teada, et spirulina sisaldab ka palju valku. Nimelt on see valk raskesti seeditav, mis omakorda tähendab, et seedimisel kulub rohkem aega ning kaloreid. (8)

Nõrk tervis ning väsimus- See hämmastav vetikas sisaldab endas praktiliselt tervet toitainete kompleksi, mis on vajalik tervise toetamiseks ning pikaealisuseks. Temas sisalduv raud toetab immuunsüsteemi tööd ja hapniku transporti veres ning aitab vähendada väsimust; magneesium on abiks närvisüsteemile ja ainevahetusele ning aitab samuti vähendada väsimust; kaltsiumi hoolitseb luude ja hammaste tervise eest.

Menopaus- Osadel naistel tekivad menopausi ajal meeleoluhäired, halvemal juhul isegi depressioon. Spirulina tarbimine iga päev, pika aja jooksul (ca 8 kuud), vähendab ärevust ja depressiooni. (9) 

Lisaks tugevdab immuunsust; parandab naha seisukorda; ennetab ning leevendab aneemiat.

SPIRULINA TOIME - MIDA SPIRULINA SISALDAB?

Spirulina on väga kõrge valgusisaldusega ning temas on olemas kõik asendamatud aminohapped. Ta on arvestatav kaltsiumi- ja magneesiumiallikas ning sisaldab ka olulisemaid mineraalaineid ning vitamiine.

Spirulina smuutiKõrge valgusisaldus spirulinas on oluline, sest valkudel on suur roll keha uuenemisprotsessides ning ainevahetuses. Spirulina sisaldab ka asendamatuid aminohappeid, näiteks oomega-3 ja oomega-6 rasvhapped. Mineraalainetest on temas fosfor, kaalium, magneesium, kaltsium, vask, mangaan, seleen, naatrium, tsink, kroom ning raud. 

Hapniku transporti veres ning immuunsüsteemi tööd toetab raud, veel vähendab ta väsimustunnet; magneesium on abiks närvisüsteemile ja ainevahetusele; kaltsium hoiab luud ning hambad terved; jood tagab kilpnäärme normaalse töö; seleen aitab südame- ja maksahaiguste ning diabeedi puhul.

Spirulinas sisaldab ka A, B1, B2, B3, B6 , B12, E grupi vitamiine.

KES VÕIVAD SPIRULINAT KASUTADA?

Spirulina võivad tarvitada nii täiskasvanud kui seeniorid. Lastele ei ole tarvitamine soovituslik, sest lapsed on spirulina suhtes tundlikumad kui täiskasvanud (6).

SPIRULINA KASUTAMINE RASEDATEL

Raseduse ajal spirulina kasutamisel on palju erinevaid vastakaid arvamusi. Soovitame enne kasutamist tutvuda vastava toote tarvitamisjuhisega ning konsulteerida oma arstiga. 

KUIDAS SPIRULINAT TARVITADA?

Spirulina tabletid ja pulberSpirulina tabletid on valmistatud spirulina pulbrist, mis on kokku pressitud tabletiks. Enamasti on tabletid surutud kokku suure surve all ja lisaaineid lisatud ei ole. Spirulina tablette võetakse üldjuhul paar tabletti päevas koos veega - täpsem tarvitamis kogus on alati kirjas tootja pakendil. Mõned inimesed eelistavad spirulina tablette, kuna neid on lihtsam ja mugavam võtta, kui pulbrit.

Spirulina pulbri kasutamine

Spirulina pulbrit võib segada 1-2 teelusikatäit nii vee, mahla või smuutide sisse, lisaks on võimalik teda kasutada ka toidus, näiteks salatikastmetes ja suppides. Kuna spirulina maitse on paljude jaoks ebameeldiv, on kaval segada pulbrit toiduainetesse mis ebameeldiva maitse varjutavad. Spirulina tugevat maitset saab “peita” näiteks erinevate tsitruselistega – laim, sidrun, apelsin.

Päevasest soovitatud kogusest tuleb kinni pidada ning seda ei tohi ületada.

KASUTAJATE KOGEMUSED SPIRULINA TARVITAMISEL

“Olen seda toodet umbes 2 aastat järjepidevalt kasutanud. Ma ei ole pidanud pettuma ning mul ei ole esinenud ka kõrvaltoimeid. Jah tervisele!” - Amazon Link Amazon.com kommentaarile

“Ma alustasin tablettide võtmist tegelikult muul põhjusel kui kaalulangetamine, kuid pärast kahte kuud olen kaotanud ligi kakskümmend kilogrammi. /../ See tõesti annab energiat ja ma võtan neid igal hommikul.“ - Amazon Link Amazon.com kommentaarile

Rohkem tagasisidet leiad: Amazon.com

SPIRULINAGA SARNANE SUPERTOIT - KLORELLA

Klorella on kõige suurema klorofüllisisaldusega vetikas, mistõttu on tegemist väga tugeva verd ja kudesid puhastava ainega. Ka klorella nimi tuleneb sellest, et see sisaldab palju toitainerikast klorofülli. Klorella seob end kehas leiduvate toksiinide ja raskemetallidega ning aitab neid väljutada. Ta sisaldab rohkelt valke, vitamiine (sealhulgas B12), mineraale ning amino- ja nukleiinhappeid. (3)

Supertoidud spirulina ja klorella aetakse tihti omavahel segamini, sest nad on sarnased vetikad. Toome välja mõned erinevused.

Esimene erinevus nende kahe värvus. Spirulina on siniroheline, klorella aga roheline- tema roheline toon näitab, et ta on klorofülli rikkam kui spirulina. Teine erinevus on nende suurus. Klorella on väike, spirulina aga kuni 100 korda suurem. Lisaks on klorella kerajas mikroorganism, kuid spirulina spiraalikujuline mikrovetikas. Klorella sisaldab ka rohkem rauda kui spirulina. Spirulina on suurem GLA allikas - GLA on inimesele kasulik rasv. (3,4)

SPIRULINA KÕRVALMÕJUD

Spirulina on turvaline ning ka nõrgema organismi puhul ei ole sellel leitud toksilisi kõrvalmõjusid. Küll aga tasub kasutamisest hoiduda inimestel, kellel on vetikate vastu allergia või kilpnäärme ületalitlus (2).

Spirulina toote valimisel tasub olla tähelepanelik ning lugeda märgiseid, sh tootja riiki ning uurida veidi selle kohta. Vahel võib spirulina olla saastunud teise vetikaliigiga, mis omakorda võib tekitada seedehäireid. Hiinas toodetud spirulinast on leitud ka raskmetallide jääke, nt pliid. (1)

KUST SAAB SPIRULINAT OSTA?

Nutrisslim spirulina tabletid

NUTRISSLIM - SPIRULINA TABLETID 125G

Vaid 2spl spirulinat katab päevase valguvajaduse, samuti sisaldab see rohkem beetakaroteeni kui porgandid. Spirulina sisaldab kõiki üheksat asendamatut aminohapet, mida inimkeha ise ei tooda ja mida vajame seetõttu toidust.

Vaata lähemalt
Medicura Spirulina tabletid

MEDICURA - SPIRULINA TABLETID ÖKO 150TK 60G

Spirulina sisaldab A, B1, B2, B3, B6 , B12, E, vitamiine ja omega-6 ja-3 rasvhappeid, beetakaroteeni, klorofülli, naatriumi, magneesiumi, kaltsiumi, tsinki, kaaliumi ja rauda.

Vaata lähemalt
Tervisetoode spirulina pulber

TERVISETOODE - SPIRULINA PULBER 200G

See pulber on väga toitaineterikas ja teda kasutatakse keha varustamiseks toitainetega, immuunsüsteemi tugevdamiseks, kaalu langetamise toetamiseks.

Vaata lähemalt

Kui said siit tekstist head infot, siis jaga seda kindlasti ka teistega. Vaata kindlasti ka meie teisi artikleid, mille info leiad allpool. Kliki pildil ja jõuadki kohale!

t põhjust, mil peaksid võtma probiootikume ja kuidas seda õigesti teha

7 põhjust, mil peaksid võtma probiootikume ja kuidas seda õigesti teha

Artikkel, mis seletab täpsemalt, millistel juhtudel võivad probiootikumid sind aidata, kuidas neid arukalt valida ja kõige efektiivsemalt manustada.

https://mia24.ee/infonurk/7-pohjust-mil-peaksid-votma-probiootikume-ja-kuidas-seda-oigesti-teha/

Parimad probiootikumid Mia24.ee e-poest

Parimad probiootikumid Mia24.ee e-poes - mida kliendid kõige enam ostavad

Siit leiad nimekirja meie e-poe kõige populaarsematest probiootikumidest. Mida kõige rohkem ostetakse ja ühtlasi ka klientide poolt kiidetakse.

https://mia24.ee/soovitus/parimad-probiootikumid

Jaga seda infot ka teistega

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.