Mis on rosaatsea?
Rosaatsea on krooniline nahahaigus, mis väljendub näonaha punetuses, vistrikes, turses ja laienenud pindmistes veresoontes. Sageli esineb seda enim just näo keskosas – otsmikul, põskedel, ninal ja lõual. Rosaatsea tekkepõhjus on teadmata. Arvatakse, et see võib olla pärilik eelsoodumus, mis kandub põlvest põlve. Rosaatsead põhjustavaid ja süvendavaid tegureid on veel, näiteks liigne UV-kiirgus, stress, vürtsikad toidud, alkohol, kuumad joogid, kuum ja külm temperatuur ning menopaus. Kui rosaatsea tekib, on võimalik algusfaasis haiguse ägenemist iseseisvalt takistada. Kui haigus siiski ägeneb, saab sümptomeid spetsiaalsete ravimeetoditega vähendada. Selleks kasutatakse näiteks nii paikseid kui suukaudseid ravimeid, valgusravi, laserravi ja kirurgilist ravi. (1)
Rosaatsea näohooldus
- Alati enne päikese kätte minemist on rangelt soovituslik kanda näonahale päikesekreemi, minimaalselt SPF30 tugevusega. Lisaks on soovituslik kanda laia äärega mütsi, mis aitaks osaliselt katta näonahka.
- Näonahal kasuta ainult õrnu tooteid ning jälgi koostist. Vältida tuleks tooteid, mis sisaldavad alkoholi, sünteetilisi lõhnaaineid, mineraalõlisid, parabeene ning muid nahale karme koostisosi.
- Külma ilmaga kasuta näonahal niisutajat, näiteks niisutavat seerumit või näokreemi. Madal temperatuur ja tuul kuivatavad nahka ning võivad põhjustada rosaatsea ägenemist.
- Masseeri regulaarselt näonahka, kasutades näiteks mõnd niisutavat näoõli. Masseerige nägu õrnalt ringjate liigutustega, alustades näo keskelt ning liikudes väljapoole kõrvade poole.
- Rosaatsea võib ärritada ka silmi ning muuta need punaseks ja põletikuliseks. Sellisel juhul võib paar korda päevas teha silmadele sooja kompressi ning puhastada silmalauge igapäevaselt mõne õrna puhastustootega. (2)
Millised tooted sobivad rosaatsea korral?
Meile kirjutas klient seoses murega rosaatsea osas. Kirjutan sellega seoses siia kasulikku infot, mille sain meie partneritelt.
Inga Meos, Clineral by Ahava toodete esindaja vastus:
Rosaatsea tekkepõhjused on teadmata. Üks põhjustest võib olla UV kiirguse üledoos. See haigus sarnaneb seborroilise nahapõletikuga ja ka kontaktdermatiidiga.
Niisutavad kreemid on nendel juhtudel head. See, et need on veebaasil ei tähenda, et neid talvel ei tohiks kasutada. Kreemid imenduvad kiiresti ja “linnajutt” et veemullid külmuvad nahas ei vasta tõele. Vältida tuleks mehhaaniliselt koorivaid kreeme, liigselt kuuma vett (dušši all/vannis). Näopuhastamiseks kasutada leebeid seebivabasid geele.
Kui nahk
– ketendab soovitaksin SEBO tooteid
– õhetab, on põletikuline, siis SKINPRO tooteid, kus on saadaval ka SPF50 päevakreem.
Sirli Mangus, Turbliss esindaja vastus:
Agnes Laine, Ecosh Life esindaja vastus:
Rosaatsea kreem
Rosaatsea kreemina sobib kasutada punetusevastast kreemi, sobilikud on nii päeva- kui öökreemid. Punetusvastane rosaatsea kreem rahustab näonahka ning vähendab punetust. Mõningad punetusvastased päevakreemid kaitsevad ka ilmastiku eest, näiteks külma tuule ja tugeva päikesekiirguse puhul, mis on rosaatsea puhul samuti väga oluline. Lisaks punetusvastasele näokreemile on hea kasutada ka teisi punetusvastaseid ning ilmastiku eest kaitsvaid näotooteid. Ka sügavniisutavad tooted, näiteks sügavniisutav mask, näoõli või kreem on rosaatsea puhul hea valik. Sügavniisutavad tooted aitavad kapillaaride suurust ja punetust vähendada ning niisutada naha pealmisi kihte. Niisutus on eriti oluline külma ilma ning atoopilise näonaha leevendamiseks.
Niisutava kreemina võid kasutada näiteks:
Parim rosaatsea kreem
Rosaatsea puhul on oluline, et kasutatakse nahale sobilikke kreeme ja kosmeetikatooteid. Need tooted peaksid olema õrnad. Parima rosaatsea kreemi valimisel on oluline arvestada oma naha eripäradega. Rosaatseaga inimestel on soovitatav valida õrnatoimeline kreem, mis ei ärrita nahka ega ummista poore ehk laseb nahal hingata. Kes kasutavad meiki, siis mineraalmeik on heaks valikuks, kuna see ei sisalda koostisosi, mis võiksid rosaatsead süvendada. Samuti on oluline jälgida, et rosaatsea kreem sisaldaks põletiku- ja punetusevastaseid koostisosi. Konsulteeri dermatoloogiga, et hinnata teie naha seisundit ja soovitada parimat kreemi naha jaoks. Lisaks võite uurida ka teiste rosaatseaga inimeste kogemusi, et saada parem ülevaade erinevatest kreemidest ja nende tõhususest. Rosaatsea kreemi kasutades on oluline jälgida ka kreemi kasutamise juhiseid. Järgige kreemi kasutamiseks ettenähtud annust ja sagedust ning ärge kasutage seda rohkem kui soovitatud. Kui teil tekib kreemi kasutamise ajal ärritus või allergiline reaktsioon, lõpetage selle kasutamine ja konsulteerige arstiga.
Rosaatsea looduslik ravi
Rosaatsea kahtluse või esimeste sümptomite puhul on üks looduslik ravivõimalus aloe vera. Aaloe on tuntud ravimtaim, mille lehtede sisemuses olev vedelik on nahale pehmendav, niisutav ja põletikuvastane. Aaloe on tuntud ka põletushaavade puhul põletiku leevendajana, punetuse ja turse vähendajana. Sarnaselt aaloele on kummel põletikuvastane ning seda peetakse edukaks looduslikuks ravivahendiks. Kummelist saab kerge vaevaga teha näiteks silmalaugudele kummelikompressi – tee kummeliteed, oota kuni tee jahtub ning seejärel kanna näiteks kummelivees niiskeks tehtud vatipadjad silmalugudele ning lase mõjuda.
Ka kookosõli on niisutaja ning võib aidata põletikuliste nahahaiguste, sealhulgas rosaatsea puhul. Kookosõli on otse nahale määrimiseks ning heaks õliks ka näomassaaži puhul.
Roheline tee on rikas antioksüdantide poolest ning uuringud on näidanud, et roheline tee võib olla tõhus rosaatsea ravis. Rohelises tees sisalduvad antioksüdandid on kasulikud põletike, eriti nahaprobleemide korral. Sel põhjusel leidub rohelist teed ka paljude nahahooldustoodete koostisosades. Sarnaselt kummelile saab rohelise teega teha ka looduslikku kompressi näiteks silmalaugudele.
Kurkum – populaarne põletikuvastane aine. Enamasti on kurkum sissevõtmiseks, näiteks saab kurkumipulbrilt lihtsasti segada igapäevase toidu hulka või seda kapslitena tarvitada.
Lavendli eeterlik õli – Lavendli eeterlik õli teadaolevalt kõige enam uuritud eeterlik õli, mida kasutada rosaatsea korral. Oluline on meeles pidada, et puhtal kujul seda nahale kanda ei tohi, õli tuleb eelnevalt segada mõne baasõliga. Teine võimalus on paar tilka lavendli eeterlikku õli tilgutada mõne igapäevaseks kasutamiseks mõeldud näokreemi hulka. (3)
Rosaatsea ja toitumine
Meie usume, et kõik tervisehädad on seotud mingilgi määral toitumisega. Kreemid ja muud peale määritavad vahendid aitavad ka leevendada, kuid päriselt on vaja leida ka põhjus ja õige ravi. Kindlasti peaks pöörduma arsti poole, kui probleem on juba murettekitav.
Tervislik ja sobiv toitumine on kõige alus aga tavalise inimesena ei ole meil õrna aimugi, milliseid toiduaineid vältida ja milliseid tarbida, et mingi konkreetse probleemi puhul lahendus saada. Selle kohta saab lugeda Byrdie.co.uk koostatud artiklist järgnevat:
Toidud, mida vältida kui Sul on probleeme rosaatseaga:
- Vürtsikad või hapud köögiviljad (tomatid, paprika, porgand, peet, baklazaan, sibul, redis, spinat)
- Alkohol, kuum kohv ja tee (suurendavad veresooni ja aitavad kaasa näo punetamisele)
- Toiduained, mis vabastavad histamiini, (tsitrusviljad)
- Suhkrud ja tärklised (põhjustavad punetust)
- Soojendavad vürtsid (ingver, köömned, must pipar, nelk)
- Veiseliha
- Mereannid
Toidud, mida eelistada kui Sul on probleeme rosaatseaga:
- Õrnad köögiviljad (spargel, kurk, maguskartul e. bataat, lehtkapsas, brokkoli, lillkapsas, seller, okra, salat, rohelised oad ja tsukiini)
- Rahustavad ürdid (koriander, kardemon, safran ja fenkol)
- Lõhe (oomega-3-ed on suurepärased põletikuvastased ained, mis vähendavad punetust)
- Kitsejuust (hea proteiiniallikas, mis on kerge seedimisele ja on põletikuvastane)
- Linnuliha (kalkun, kana mõõdukas koguses)
- Kala
- Mitte-tsitruselised puuviljad (viinamarjad, melonid ja mango)
- Kurkum
- Puhastatud või e. ghee (Loe siit, kuidas teha)
- Prebiootikumid (Prebiootikumid on toitained kiudainerikkas toidus, mis toidavad soolestikus olevaid probiootikume ja mikroorganisme. Uuringud on näidanud, et terve soolestik ja prebiootikumirikas toit võib aidata rosaatsea ägenemise vastu.) (4)
https://en.wikipedia.org/wiki/Rosacea (1)
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/understanding-rosacea-basics (2)
https://www.healthline.com/health/rosacea-natural-treatments#home-remedies (3)
https://www.eatingwell.com/article/7906387/best-worst-foods-for-rosacea/ (4)