Mis on vaarikaseemneõli ja kuidas see aitab?

Mis on vaarikaseemneõli

vaarikaseemneõli mia24.ee e-poestKosmeetikatoodetes kasutatakse järjest enam vaarikaseemneõli selle niisutava ja antioksüdantse omaduste tõttu. Vaarikaseemneõli lisatakse laiale spektrile näo- ja kehahooldustoodetele nagu näiteks seerumid, näoõlid ja kreemid - eriti just kreemid kuivale, dehüdreeritud, tundlikule ja küpsele ning vananevale nahatüüble. Vaarikaseemneõli on sageli ka huulepalsamite ja muude huuletoodete lisand, kuna see hoiab ära niiskuse kadu ja kaitseb kahjulike elementide eest. Samuti on väga soovitatud kasutada seda nahahoolduses ka täiesti puhtal kujul.

Vaarikaseemneõli on külmpressitud ja saadud vaarika seemnetest ning see võib olla rafineeritud või rafineerimata kujul. Pärast töötlemist on õli värvus helekollkas, rohelise varjundiga. Vaarikaseemneõli naturaalset lõhna kirjeldatakse sageli kui värsket, kerget ja natuke kurgitaolist. Vaarikaseemneõli imendub nahasse keskmise kiirusega. Selle tekstuur on kerge ja kuiv ning see jätab nahale kergelt õlise, siidise tunde.

Järgnevalt toome välja 6 põhjust, miks vaarikaseemneõli on kasulik:

1. Vaarikaseemneõli on põletikuvastane

Vaarikaseemneõli sisaldab suures koguses antioksüdante ja asendamatuid rasvhappeid nagu alfa-linoleenhape. Need võitlevad oksüdatiivse stressi vastu ja vähendavad põletikku. Vaarikaseemneõli sisaldab ka ellaghapet, looduslikku antioksüdanti, mida leidub erinevat tüüpi puuviljades ja marjades, sealhulgas maasikates, murakates ja kirssides. See hoiab naha tervena ning takistab põletikku ja kudede kahjustusi. Vaarikaseemneõli põletikuvastane toime rahustab ka selliste nahahaiguste sümptomeid nagu ekseem, rosaatsea ja psoriaas. Õli aitab nahka niisutada ja pehmendada, vähendades ärritust, sügelust, turset ja punetust.

2. Vaarikaseemneõli on A- ja E-vitamiini allikas

Vaarikaseemneõli on A- ja E-vitamiini allikas. A-vitamiin soodustab naharakkude uuenemist, mille tulemuseks on siledam, tugevam nahk. E-vitamiinil on sarnane toime. Antioksüdandina võitleb vitamiin põletikuga, vähendab arme ja suurendab kollageeni taset.

3. Vaarikaseemneõli on vananemisvastane

Oma suure antioksüdantide ning A- ja E-vitamiinide koguse tõttu, võib vaarikaseemneõli aeglustada vananemisprotsessi, stimuleerida kollageeni tootmist ja aidata teie nahal muutuda nooruslikumaks, elastsemaks ja erksamaks. Siin kirjeldatud uuring näitas, et ellaghape “vähendas kollageeni kadu ja põletikulist reaktsiooni, mis on mõlemad peamised kortsude põhjustajad.” Vaarikaseemneõlis sisalduv fütosterool aitab nahal säilitada niiskustaset ja elastsust, mis annab teie nahale tervislikuma välimuse.

Just selle niisutava omaduse poolest on vaarikaseemneõli soovitatud ka kuivale nahale. Olenemata sellest, kas teie nahk on ajutiselt või krooniliselt kuiv, võib mõne tilga vaarikaseemneõli lisamine aidata tõsta teie naha niiskustaset, pehmendades kuivasid kohti.

4. Vaarikaseemneõli aitab akne vastu

Korralik nahahooldus on esimene kaitseliin akne vastu. Apteegis müüdavad akneravimid, mis sisaldavad bensoüülperoksiidi või salitsüülhapet, võivad küll näiliselt toimida, kuid samas kuivatavad nahka. Vaarikaseemneõli toimib aga loodusliku akneravimina, kuna õlis sisalduv linoolhape aitab tasakaalustada naha rasueritust. Vähem rasu põhjustab ka vähem aknet. Samuti aitab akne vähenemisele kaasa asjaolu, et vaarikaseemneõli on mittekomodogeenne, see tähendab, et see ei ummista poore.

5. Vaarikaseemneõli igemepõletiku vastu

Vaarikaseemneõli pole ainult nahale kasulik, see võib olla kasulik ka suu tervisele. Igemepõletikku sümptomiks on põletikulised igemed, mis on põhjustatud bakterite kogunemisest suus. Õli võib vähendada suus leiduvaid baktereid ja leevendada igemekoe põletikku, alandades punetust, turset ja igemevalu. Suu loputusena võite kasutada vaarikaseemneõlist tehtud lahust või kasutada hambapastat, mis sisaldab seda koostisosana.

6. Vaarikaseemneõli ja päikesekaitse

Aastate jooksul on läbi viidud palju uuringuid, mis kinnitavad vaarikaseemneõli võimet absorbeerida ultraviolettkiiri. Erinevat tüüpi UV-kiirguse hulka kuuluvad UVB, UVC ja UVA. Nahavähi risk sõltub kiirguse tüübist:

  • UVC-kiired neelatakse atmosfääri ja need ei ulatu maapinnale. Seetõttu ei kujuta UVC kiirgus ohtu nahavähi tekkeks.

  • UVB-kiirgus võib kahjustada naha pealmist kihti ja muuta teie naha DNA-d ning on seotud nahavähi tekke riskiga.

  • UVA-kiirgus tungib sügavale naha sisse. Kaitsmata kokkupuude nende kiirtega võib põhjustada naha enneaegset vananemist ja suurendada nahavähi riski.

Teadusuuringute kohaselt suudab vaarikaseemneõli absorbeerida UVB ja UVC päikesekiiri. Kuid õli pakub piiratud kaitset UVA-kiirguse eest. See 2000 aastal läbiviidud uuring võttis kokku, et vaarikaseemneõli suudab pakkuda UV-kiirgusele sarnast kaitset nagu titaandioksiid, mida kasutatakse füüsilise filtrina päikesekaistetoodetes. Sealjuures pakub vaarikaseemneõli UVB kiirte eest kaitset hinnanguliselt SPF 28-50 ja UVA kiirte eest SPF 7.

Just seetõttu, et vaarikaseemneõli ei pruugi pakkuda piisavas koguses UVA-kaitset, ei soovitata enamasti kasutada (eriti väga õrna ja tundliku naha puhul) ainult vaarikaseemneõli päikesekaitsekreemina, vaid koos päikesekaitsekreemidega. Oma niiskust suurendava ja põletikke vähendavate omaduste poolest soovitatakse vaarikaseemneõli kanda päiksesekaitsekreemi alla.

Soovitame omalt poolt jälgida alati nõuandeid, et vältida päevitamist keskpäeval, mil UV-kiirgus on kõrgeim, ehk kell 11-15 ning olla sellel ajal päikese käes viibides kaetud. Muul aja päevitada mõõdukalt, et vältida nahapõletuse teket. Päikesekaitsekreemidest soovitame mineraalfiltritega päikesekaitsetooteid, mis ei sisalda loodust reostavaid keemilisi UV-filtreid, hoides ja säästes nii oma nahka kui ka loodust ja maailmamere ökosüsteemi.

Jaga seda infot ka teistega

Comments 1

  1. Pingback: Mis on mustköömne õli ja kuidas seda kasutada - Mia24.ee | Tervise- ja ilublogi

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga