SIPELGAPUU KOORE VÕRDLUS

Sipelgapuu koorSipelgapuu koor, mida tuntakse ka Pau d’Arco nime all, on tuntud ka kui taheebo ja lapacho puu. See puu on saanud oma nime sellest, et kõik selle õõnsused on asustatud sipelgatega, mis omakorda muudab sipelgapuu vastupidavaks erinevatele kahjuritele ja seentele. Puult saadud sipelgapuu koor on rikas erinevate mineraalide, vitamiinide ja ühendite poolest, mis annavad sellele mitmeid kasulikke omadusi. Juba sadu aastaid on sipelgapuu koort ja selle sisemist osa kasutatud tervise toetamiseks ning viimastel aastatel on see muutunud äärmiselt populaarseks tooteks. Seda peamiselt seetõttu, et otsitakse alternatiivseid ravimeid sügis-talviseks haigusperioodiks, mis suudaksid tõhusalt võidelda viiruste ja bakterite vastu, kuid ei omaks antibiootikumide kõrvaltoimeid. Pau d’Arco, mida tuntakse ka kui looduslik antibiootikum, näib täitvat seda rolli väga hästi. Seetõttu on meil hea meel tuua sinuni mõningate sipelgapuu koort sisaldavate toodete võrdluse ehk vastuse küsimusele – “Millised võivad olla erinevate tootjate sipelgapuu koore toodete erinevused?”.

SIPELGAPUU KOOR EHK PAU D´ARCO – MILLE PUHUL TÄISKASVANUID JA LAPSI AIDATA VÕIB?

Vastupanuvõime suurendamine ja immuunsüsteemi tugevdamine

Üks sipelgapuu koore olulisemaid omadusi on organismi füsioloogilise vastupanuvõime suurendamine. Uuringud on näidanud, et sipelgapuu koor suudab pärssida viiruste paljunemist kehas. See võib olla kasulik erinevate viirushaiguste,  näiteks gripi või nohu-köha ennetamisel ja leevendamisel. Sipelgapuu koor võib aidata tugevdada immuunsüsteemi ja suurendada organismi vastupanuvõimet erinevate haiguste suhtes. Seetõttu võib see tõhusalt aidata ennetada haigestumist ning kiirendada taastumist, ka lastel.

Bakterite ja seenhaiguste vastane toime

Sipelgapuu koore antibakteriaalne ja seenevastane toime on tingitud selle sisalduvatest ühenditest nagu lapahool ja ksülodiin. Need ühendid võivad aidata võidelda erinevate bakterite ja seentega kehas ning vältida nakkushaiguste teket.

Oksüdatiivse stressi kaitse

Sipelgapuu koor võib aidata kaitsta rakke ja kudesid oksüdatiivsete kahjustuste eest. Oksüdatiivne stress on tingitud vabade radikaalide liigsest esinemisest organismis ning võib olla seotud mitmete haiguste, sealhulgas vananemise ja vähi arenguga. Sipelgapuu koore tarbimine võib aidata vähendada oksüdatiivset stressi ning seeläbi parandada üldist tervist.

 Põletikuvastane toime

Sipelgapuu koor sisaldab ühendeid, mis aitavad vähendada põletikulisi reaktsioone kehas. See võib olla kasulik erinevate põletikuliste seisundite, nagu näiteks gastriit või bronhiit, leevendamisel.

Lõõgastumine ja heaolu

Sipelgapuu koor aitab kaasa lõõgastumisele ning parandab vaimset ja füüsilist heaolu. Sipelgapuu koore toidulisandite tarbimine võib aidata leevendada stressi, ärevust ja depressiooni ning parandada üldist meeleolu. Lisaks sellele aitab lõõgastumine kaasa paremale une kvaliteedile.

Vereringe ja vererõhk

Sipelgapuu koor on traditsiooniliselt tuntud vereringe soodustajana. Sipelgapuu koore tarbimine võib parandada vereringet ning aidata säilitada normaalset vererõhku. Lisaks sellele aitab sipelgapuu koor säilitada terveid veresoonte seinu ning toetada neerude eritusfunktsiooni. See aitab füsioloogiliselt eemaldada liigset vedelikku organismist.

MILLIST SIPELGAPUU KOORE TOODET TARBIDA?

Kui soovid sipelgapuu koort tarbida, on oluline pöörata tähelepanu toote koostisele ja päritolule. Kasutatav tooraine peab pärinema õigete puuliikide sisekoorest ja see peab olema korralikult töödeldud. Kõige kvaliteetsem tooraine on pärit Brasiiliast. Kindlasti vaata toote koostist enne ostmist. Kui toode sisaldab ainult “Inner Bark” või Bark Powder-it, siis selline valik ei ole parim. Toote koostises peaks olema ka ekstrakti, et toimeaine lapahool suudaks organismis kogu potentsiaaliga toimida. Üks hea näide on Ecosh’i sipelgapuu koore toidulisandid, mis sisaldavad nii puhast koort kui ka 10:1 ekstrakti.

Kui kapsleid neelata ei meeldi, siis on olemas ka tilga kujul tooted. Tilga kujul tooteid on erinevaid, selliseid mida võib otse keelele või lusikale tilgutada ning selliseid, mis tuleb näiteks veega enne ära segada. Ilma millegiga segamata võib tarvitada näiteks Ecoshi sipelgapuu koore tilkasid, samas kui veega või teega tuleb segada NOW Foodsi sipelgapuu koore ekstrakti. 

Sipelgapuu koore manustamine

Kui soovid sipelgapuu koort tarbida, on oluline järgida õiget manustamisviisi ja annustamist. Manustamise kestus sõltub eesmärgist ja soovitud tulemustest. Üldiselt soovitatakse sipelgapuu koort tarbida kuuridena, maksimaalselt 2 kuud korraga.

Erijuhtudel, nagu näiteks rasedus või ravimite võtmine, on oluline konsulteerida arsti või terapeudiga enne sipelgapuu koore tarbimist. Samuti tuleb olla ettevaatlik, kui tarvitad vere vedeldajaid või esineb vere hüübimatust.

Kuna sipelgapuu koort peetakse ka looduslikuks antibiootikumiks, on soovitatav lisaks tarbida probiootikume, mis aitavad hoida soolestiku kasulikud bakterid tasakaalus ning tugevdavad immuunsüsteemi.

MILLE POOLEST VÕIVAD SIPELGAPUU KOORE TOOTED ERINEDA?

Kuigi turul on saadaval erinevaid Pau d’Arco toidulisandeid, on neil kõigil teatud sarnasused. Siiski on ka mõned olulised erinevused, mis eristavad neid üksteisest, näiteks märgatakse tavaliselt hinda, kogust ja koostisainete sisaldust.

Üks peamisi erinevusi Pau d’Arco toidulisandite vahel seisneb nende valmistamise meetodis. Mõned tootjad kasutavad külma ekstraheerimise protsessi, mis hõlmab koore leotamist vees või alkoholis pikema aja jooksul, et eraldada aktiivsed ühendid. Arvatakse, et see meetod säilitab rohkem koore kasulikke komponente. Teisalt võivad teised tootjad kasutada kuuma ekstraheerimise meetodit, mille puhul koort keedetakse soovitud ühendite eraldamiseks. Kuigi mõlemad meetodid võivad aidata saavutada tõhusaid toidulisandeid, peetakse külma ekstraheerimise protsessi sageli õrnemaks ja see võib säilitada rohkem taime looduslikke omadusi.

Teine tegur, mis eristab Pau d’Arco toidulisandeid, on nende aktiivsete ühendite kontsentratsioon. Pau d’Arco aktiivsetele ühenditele, näiteks lapahoolile, omistatakse mitmesuguseid tervisele kasulikke omadusi. Nende ühendite kontsentratsioon võib erineda Pau d’Arco toidulisandite eri kaubamärkide ja vormide vahel. Mõningates toidulisandites võib olla aktiivsete ühendite kontsentratsioon suurem, teistes aga väiksem. Oluline on lugeda toote etikette ja võrrelda neid alternatiivsete toodetega. 

Pau d’Arco toidulisandite vorm on samuti erinev. Neid võib leida erinevates vormides, näiteks kapslid, vedelikuna tinktuurid ja ekstraktid (võivad sisaldada alkoholi) ning pulbrina teed. Kapslid pakuvad mugavust ja lihtsat tarbimist, samas kui tinktuurid ja teed võivad pakkuda traditsioonilisemat Pau d’Arco võtmise viisi. Vormi valik sõltub vanusest, isiklikust eelistusest ja mugavusest.

Samuti tasub märkida, et Pau d’Arco toidulisandite kvaliteet ja puhtus võib erineda. Mõned tootjad võivad kasutada orgaanilist ja looduslikult kasvatatud Tabebuia koort, samas kui teised võivad kasutada töödeldud koort. Lisaks võivad mõned kaubamärgid viia läbi teste, et tagada oma toodete puhtus ja tugevus, teised aga mitte. Oluline on valida tuntud kaubamärk, mis seab prioriteediks kvaliteedikontrolli ja läbipaistvuse oma tootmisprotsessis.

Sipelgapuu koore erinevad vormid

Sipelgapuu koore kapslid

Sipelgapuu koor kapslite kujul on mugav ja kõige levinum võimalus nautida sipelgapuu koore kasulikke omadusi. Kapslid sisaldavad tavaliselt kuivatatud sipelgapuu koore ekstrakti, mis on kontsentreeritud ja lihtne kasutada. Kapslite eelis on see, et neid on lihtne võtta ja saab hõlpsasti doseerida vastavalt vajadusele. 

Kapslite kujul on meie klientide seas väga populaarsed:

Ecosh Life sipelgapuu koore kapslid – Ecosh Life on tuntud toidulisandite valmistaja, kes pakub kvaliteetseid sipelgapuu koore kapsleid. Nende toode sisaldab nii puhast koort kui ka ekstrakti, mis tagab parema toimeaine imendumise organismis.

NOW Foods sipelgapuu koore ehk Pau D´Arco kapslid – Now Foods on tuntud toidulisandite tootja, kes pakub tõhusaid sipelgapuu koore kapsleid. Nende toode sisaldab puhtast koorest valmistatud kapsleid, mis tagavad maksimaalse toime. 

Be More sipelgapuukoore kapslid seleeni ja C-vitamiiniga – Be More pakub kvaliteetseid sipelgapuu koore kapsleid. Lisaks sipelgapuukoorele sisaldub tootes ka seleen ja C-vitamiin. Seleen hoiab nii juuksed kui ka küüned tervetena ning C-vitamiin soodustab kollageeni moodustumist naha, igemete, veresoonte, hammaste, luude ja kõrhrkoe normaalseks talitluseks. Seleeni ja C-vitamiini sisalduse tõttu ei tohi ületada  päevaseks tarbimiseks soovitatud kogust.

Sipelgapuu koore ekstrakt/tinktuur/tilgad

Sipelgapuu koore ekstrakt, tinktuur ja tilgad on vedelal kujul olevad toidulisandid, mis sisaldavad sipelgapuu koore ekstrakti. Tinktuurid on tavaliselt kontsentreeritumad kui kapslid ja neid saab kasutada sõltuvalt tootest otse suhu tilgutades või segades näiteks veega. Tinktuurid võivad olla kasulikud nende kiire imendumise ja mugava kasutamise tõttu. Mõningate toodete koostis sisaldab ka alkoholi, kuid tinktuurid mis ei sisalda alkoholi, on üldiselt sobilikud ja mugavad ka lastele manustamiseks. 

Tilga kujul on meie klientide lemmikud tooted:

NOW Foods sipelgapuu koore tinktuuri ekstrakt 

Salvia Paradise sipelgapuu koore tinktuur

Ecosh Life sipelgapuu koore tilgad

Tee

Sipelgapuu koore teed saab valmistada kuivatatud sipelgapuu koore pulbrist ja sellele kuuma vee lisamisest. Tee valmistamine on aeganõudvam protsess, kuid teesõbra jaoks võib see olla hea võimalus nautida sipelgapuu koore looduslikku maitset ja kasulikke omadusi joogina.

Kui sind huvitav sipelgapuu koor teena, siis meie poes on hetkel saada NatVita – Lapacho koor jahvatatud ehk sipelgapuu koore tee, mida kliendid kiidavad. 

Sipelgapuu koore erinevad kontsentratsioonid

Sipelgapuu koore tooted võivad erineda ka kontsentratsiooni poolest. Mõned tooted võivad sisaldada kõrgemat kontsentratsiooni sipelgapuu koore ekstrakti, samas kui teised võivad olla lahjemad. Kontsentratsioon võib mõjutada toote tõhusust ja annustamist.

Kontsentratsioonide võrdlus tootjati: Ecosh Life, Now Foods ja Be More sipelgapuu koore kapslite näitel

Ecosh Life sipelgapuu koore kapslid sisaldavad nii puhast koort kui ka ekstrakti, mis tagab parema toimeaine imendumise organismis. Puhast koort sisaldab nende toode päevases annuses 800mg, ekstrakti 200mg ehk ühes kapslis vastavalt 400mg ja 100mg.  NOW Foods sipelgapuu koore kapslid sisaldavad puhast, teisisõnu sisemist koort kahes kapslis 1000mg ehk ühes kapslis 500mg. Be More sipelgapuu koore üks kapsel sisaldab 500 mg sipelgapuukoort, 50 μg seleeni ja 40 mg C-vitamiini. Võrdluse tulemusena on kõigi kolme tootja sipelgapuu kapslid sarnase kontsentratsiooniga.

Võrdlus Ecosh Life, Now Food ja Salvia Paradise vedelike näitel

Ecosh Life sipelgapuu koore tilkade päevane annus 2ml sisaldab 731mg ekstrakti ehk 1ml sisaldab 365.5mg ekstrakti. NOW Foods sipelgapuu koore toode sisaldab päevase annusena 1.6ml ekstrakti ning Salvia Paradise tinktuuri soovituslik päevane annus vastab 2511mg ehk ühekordse annusena 837mg värsket droogi ehk sisemist osa. Selle tulemusena on kõige suurema sipelgapuu koore sisaldusega toode neist Salvia Paradise tinktuur.

Toote kogus purgis ja pudelis

Sipelgapuu koore kapslid purgis – Kui soovid võimalikult kaua ühe tootega hakkama saada, vali NOW Foods, sest nemad pakuvad sipelgapuu koore kapsleid nii 100tk kui ka lausa 250tk purgis. Ecosh life sipelgapuu koore toode sisaldab 90 kapslit ning Be More toode 100 kapslit. 

Sipelgapuu koore kapslid pudelis tilgana – Ecosh Life ja Salvia Paradise pakuvad 50ml toodet ning NOW Foods 59ml sipelgapuu koore ektrakti. 

Päevane soovituslik annus

Kogused ja doosid sõltuvad sellest, mis on eesmärk, kas ennetus või mõne külmetushaiguse leevendamine. Doosid sõltuvad ka vanusest, kehakaalust jms.

Ecosh Life kapslid – 1 kuni 2 kapslit päevas. Üldiseks tavaks on saanud, et gripihooaja ennetuse puhul võtavad täiskasvanud 2 kapslit hommikul ja 2 kapslit õhtul (koos veega). Lastel vastavalt 1 kapsel hommikul ja 1 õhtul. Kui aga on tegemist juba külmetuse või viirusega, siis tuleb doose võtta intensiivsemalt nn löökdoosidena. Täiskasvanud 2-3 kapslit iga 2-3 tunni tagant. Laste puhul pool sellest kogusest, aga taas oleneb jälle lapse vanusest, kasvust, kehakaalust, haiguse tugevusastmest jne.

NOW Foods kapslid – 2 kapslit 1 kuni 2 korda päevas, tarvitamiseks ainult täiskasvanutele.

Be More kapslid – 1 kuni 2 kapslit päevas, tarvitamiseks ainult täiskasvanutele

Ecosh Life tilgad – 2 ml (52 tilka) päevas. Imikutele ja väikelastele on kergem anda vedelat Pau d`Arcot. Lapsed alates 9. elukuust 1 tilk iga kehakaalu kg kohta. Vedela ekstrakti võib tilgutada otse suhu.

NOW Foods vedel ekstrakt – 2 kapslit 1 kuni 2 korda päevas. Sisaldab alkoholi, seetõttu lastele tarvitamiseks ei sobi.

Salvia Paradise tinktuur  1 kuni 2 pipetitäit 1-3 korda päevas. Ei sisalda alkoholi.

Manustamise viis

Ecosh Life ja NOW Foods kapslite puhul ei ole täpsustatud, kas tarvitada enne sööki, koos söögiga või peale sööki, sama kehtib ka vedela sipelgapuu koore kohta.

Be More sipelgapuu koore kapsleid tuleks võtta söögi ajal. 

Salvia Paradise tinktuuri puhul soovitatakse tinktuuri otse suhu tilgutada ja seejärel lasta sellel suu limaskesta kaudu imenduda. Seejärel võite pisut vett juua. 

Koostisosad

Kuigi sipelgapuu koor on enamiku Pau D’arco toidulisandite peamine koostisosa, võivad nende koostisosad erineda. Mõned tootjad võivad kasutada oma toidulisandites sipelgapuu koore suuremat kontsentratsiooni, teised aga väiksemat kontsentratsiooni. Oluline on lugeda toote etiketti või konsulteerida tervishoiutöötajaga, et määrata kindlaks sipelgapuu koore annus ja kvaliteet konkreetses toidulisandis.

Pau D’arco toidulisandid võivad lisaks sipelgapuu koorele sisaldada ka muid koostisosi, mis arvatakse, et suurendavad selle kasulikkust tervisele. Näiteks võivad mõned toidulisandid sisaldada muid taimseid ekstrakte või taimseid ühendeid, millel on immuunsüsteemi tugevdavad või põletikuvastased omadused. Üheks selliseks näiteks on BeMore Sipelgapuu koore kapslid, mis sisaldavad ka C-vitamiini ja seleeni. Täiendavad koostisosad valitakse sageli nende võimaliku sünergilise toime tõttu koos sipelgapuu koorega ja võivad kombineerituna pakkuda täiendavat kasu tervisele.

Tootja Koostisosad
Ecosh Life kapslid Sipelgapuu koor droogina, sipelgapuu koor 10:1 ekstrakt, taimne kapsel (glaseeraine pullulaan)
Ecosh Life tilgad Vesi; Pau d’Arco ehk sipelgapuu (Tabebuia avellanedae) koore 4:1 ekstrakt; stabilisaator: glütserool; antioksüdandid: sidrunhape, D-α-tokoferool (E-vitamiin)
NOW Foods kapslid Sipelgapuu sisemine koor, hüpromelloos (tselluloosist kapsel), taimne steariinhape
NOW Foods tilgad Sipelgapuu sisemine koor, vesi, taimne glütseriin ja teravilja baasil valmistatud alkohol (20%)
Salvia Paradise Tabebuia impetiginosa, vesi, glütserool
NatVita tee pulber 100% lapacho ehk Tabebuia impetiginosa jahvatatud koor
BeMore kapslid Sipelgapuu koor ehk Pau D’Arco (Tabebuia impetiginosa) koor, riisijahu (mahuaine), hüdroksüpropüülmetüültselluloos (glaseeraine), L-askorbiinhape, L-selenometioniin (kandjaaine: dikaltsiumfosfaat)

Kuigi kõik viis erinevat tootjat kasutavad sipelgapuu koort oma toodetes, erineb koorte valmistamise meetod (droogi või ekstrakti kasutamine) ja ekstrakti kontsentratsioon. Näiteks kasutab Ecosh Life oma toodetes sipelgapuu koort nii droogina kui ka ekstraktina, samas kui NOW Foods kasutab ainult sipelgapuu sisemist koort. Samuti võib märgata erinevusi kapslite koostises – näiteks Ecosh Life kasutab taimset pullulaani, NOW Foods kasutab tselluloosist kapslit. BeMore kapslites on lisaks sipelgapuu koorele ka riisijahu, hüdroksüpropüülmetüültselluloos ja teisi aineid.

Tinktuuride puhul on erinevused veelgi märgatavamad. Ecosh Life tinktuur sisaldab Pau d’Arco ehk sipelgapuu koore ekstrakti, samas kui Salvia Paradise tinktuur sisaldab Tabebuia impetiginosa koort. Mõlemad tooted sisaldavad ka glütserooli ja vett. NOW Foods ekstrakt sisaldab ka alkoholi. NatVita pakub aga sipelgapuu teed, mis koosneb  ainult 100% jahvatatud sipelgapuu koorest.

Erinevad tootjad võivad kasutada erinevaid ekstrakte ja muid lisaaineid, mis võivad mõjutada toote efektiivsust ja omadusi. Seetõttu on oluline lugeda toote etiketti ja järgida tootja soovitusi.

Kokkuvõteks

Sipelgapuu koore tarbimine võib omada mitmeid kasulikke toimeid. Sipelgapuu koor võib olla suureks abiks tervise hoidmisel ja üldise heaolu parandamisel. Sipelgapuu koore tarbimine võib suurendada vastupanuvõimet, kaitsta rakke oksüdatiivse stressi eest, soodustada lõõgastumist ning parandada vereringet ja vererõhku ning palju muud.

Kuigi enamik Pau d’Arco toidulisandid on saadud Tabebuia puu sisemisest koorest, on mitmeid tegureid, mis neid üksteisest eristavad. Nende hulka kuuluvad valmistamismeetod, aktiivsete ühendite kontsentratsioon, toidulisandi vorm ja kvaliteedikontrolli meetmed, mida erinevad tootjad kasutavad. Pau d’Arco toidulisandi valimisel on oluline neid tegureid hoolikalt kaaluda, et tagada selle tõhusus ja ohutus. Konsulteerimine tervishoiutöötajaga võib samuti anda suuniseid individuaalsetele vajadustele kõige sobivama toidulisandi valimiseks.

Oluline on valida kvaliteetne toode ning järgida õiget manustamisviisi ja annustamist. Erijuhtudel, nagu rasedus või ravimite võtmine, tuleb enne sipelgapuu koore tarbimist konsulteerida arstiga. Lisaks sipelgapuu koorele võib olla kasulik tarbida ka probiootikume, et hoida soolestiku kasulikud bakterid tasakaalus ning tugevdada immuunsüsteemi.

Loe lisaks ka neid artikleid:

 

Jaga seda infot ka teistega

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga