C-vitamiinide võrdlus

Vitamiin C

C-vitamiine toodetakse erinevate tootjate poolt üle maailma väga palju ning kõik peaksid olema justkui ühesugused – sisaldama C-vitamiini. C-vitamiini kõik kvaliteetsed C-vitamiinid sisaldavadki, kuid C-vitamiini toodetel võib olla ka mitmeid (kvaliteedi)erinevusi, millest võiksid teadlik olla. Toome selles artiklis välja mõningaid üldiseid erinevusi ning erinevusi ka meie poes müüdavate klientide lemmikute C-vitamiinide näitel. 

Miks on C-vitamiin tähtis?

C-vitamiin, tuntud ka kui askorbiinhape, on oluline vitamiin, millel on oluline roll üldise tervise ja heaolu säilitamisel. C-vitamiin osaleb mitmesugustes füsioloogilistes protsessides ja on vajalik kollageeni sünteesiks. Lisaks toimib see võimsa antioksüdandina, aidates kaitsta organismi oksüdatiivse stressi ja vabade radikaalide eest.

Üks C-vitamiini peamisi funktsioone on selle roll immuunsüsteemi toetamisel. See mängib olulist rolli valgete vereliblede tootmises ja toimimises, mis vastutavad infektsioonide ja haiguste vastu võitlemise eest. C-vitamiin suurendab nende immuunsüsteemi rakkude aktiivsust, muutes need haigustekitajate vastu tõhusamaks. Samuti aitab see stimuleerida antikehade tootmist, mis on olulised kehas võõraste sissetungijate äratundmiseks ja neutraliseerimiseks. Lisaks sellele võib aidata C-vitamiin vähendada tavaliste külmetus- ja viirushaiguste kestust ja raskusastet.

Teine oluline roll C-vitamiinil on selle osalemine kollageeni sünteesis. Kollageen on sidekoe, näiteks naha, kõõluste, sidemete ja veresoonte oluline komponent. See annab neile kudedele struktuuri ja elastsuse, tagades nende normaalse toimimise. C-vitamiin on kollageeni tootmiseks väga vajalik. Ilma piisava C-vitamiinita võib kollageeni süntees olla häiritud, mis põhjustab sidekoe nõrgenemist ja mitmesuguseid terviseprobleeme, nagu kerged verevalumid, halb haavade paranemine ja liigesevalu.

Lisaks toimib C-vitamiin organismis tugeva antioksüdandina. Antioksüdandid aitavad neutraliseerida kahjulikke vabu radikaale, mis on ebastabiilsed molekulid ning võivad kahjustada rakke ja DNA-d. Vabad radikaalid tekivad nii tavaliste ainevahetusprotsesside käigus kui ka keskkonnateguritega kokkupuutel. Näiteks võib vabade radikaalide tootmist organismis suurendada suitsetamine, alkohol, praetud ning rasvased toidud, UV–ja röntgenkiirgus. Vabad radikaalid võivad põhjustada kroonilist põletikku ja oksüdatiivset stressi, mis on seotud paljude haigustega, nagu südamehaigused, autoimmuunsed haigused ja vähk. C-vitamiin  kaitseb organismi vabade radikaalide kahjuliku toime eest ja toetab üldist tervist.

Mille poolest erinevad tavaline mitte liposoomne C-vitamiin ja liposoomne vitamiin?

Turul on saadaval kaks peamist C-vitamiini valikut: mitte liposoomne C-vitamiin ja liposoomne C-vitamiin. Need kaks valikut erinevad üksteisest suuresti, eriti kapseldamise meetodi ja imendumise kiiruse poolest.

Mitte-liposoomne ehk tavaline C-vitamiin on paljude inimeste jaoks esmane valik, kuna see on üldiselt soodsama hinnaga ja enamlevinud. See vitamiin on saadaval erinevates vormides, sealhulgas tablettide, kapslite ja pulbrite kujul. Mitte-liposoomse C-vitamiini põhiline imendumine toimub peensooles passiivse difusiooni teel. Tavalise mitte liposoomse C-vitamiini miinuseks on tema imendumise kiirus, see on piiratud madala stabiilsuse ja halvema biosaadavuse tõttu. See tähendab, et märkimisväärne osa C-vitamiinist ei pruugi organismis tõhusalt imenduda ja võib uriiniga erituda. Lisaks võib tavalisel mitte liposoomsel C-vitamiinil olla üks puudus – see võib seedeorganitele mõjuda ärritavalt ning tarvitamise ajal võib esineda ebamugavustunnet.

C-vitamiini tooteid arendatakse pidevalt, et need oleksid inimestele lihtsamad ja mugavamad tarvitada. Tänapäeval kiiresti arenev liposoomtehnoloogia võimaldab luua liposoomseid C-vitamiine, mis on kudedele ja rakustruktuuridele paremini omastatavad. Selliseid liposoomseid vitamiine on saadaval näiteks nii kapslitena kui ka vedelikena. Lühidalt öeldes on liposoomsed C-vitamiinid liposoomi (mis on väike rasvarakkude tasku) pakendatud. Selline pakendamise viis kaitseb C-vitamiini lagunemise ja hävinemise eest maomahlades ja seedesüsteemis. Lisaks võib liposoomne C-vitamiin parandada ka selle imendumist kehas, transportides toitained otse rakkudesse kus neid kõige rohkem vaja on. Liposoomne C-vitamiin jääb vereringesse pikemaks ajaks, saavutades aine püsivama vabanemise.

Hea teada!  Liposoomne C-vitamiin võib olla kallim kui näiteks tavalised mitteaktiivsed vormid, kuna selle tootmine nõuab lisatehnoloogiat. 

Mille poolest erinevad looduslik C-vitamiin, sünteetiline C-vitamiin ja bioaktiivne C-vitamiin?

Looduslik C-vitamiin viitab askorbiinhappele, mis on saadud looduslikest allikatest, näiteks puu- ja köögiviljadest. Seda saadakse protsessi abil, mis hõlmab C-vitamiini ekstraheerimist nendest allikatest, muutmata selle keemilist struktuuri. Looduslikku C-vitamiini peetakse selle toitaine kõige paremini biosaadavaks vormiks, kuna see sisaldab teisi looduslikult esinevaid ühendeid, mis parandavad selle imendumist ja kasutamist organismis. Seda C-vitamiini vormi eelistavad sageli inimesed, kes eelistavad looduslikke ja orgaanilisi tooteid.

Teisalt, sünteetilist C-vitamiini toodetakse spetsiaalsetes tingimustes, mis hõlmab askorbiinhappe sünteesimist erinevatest kemikaalidest. Sünteetiline C-vitamiin on keemiliselt identne loodusliku C-vitamiiniga, kuid sellel puuduvad looduslikes allikates leiduvad lisaühendid. Kuigi sünteetilisel C-vitamiinil on sama molekulaarstruktuur nagu looduslikul C-vitamiinil, väidavad mõned, et selle biosaadavus või kasulikkus tervisele ei pruugi olla sama. Siiski kasutatakse sünteetilist C-vitamiini tavaliselt toidulisandites ja rikastatud toiduainetes, kuna see on odavam ja säilivusaeg on pikem.

Bioaktiivne C-vitamiin tähendab askorbiinhappe vormi, mida on modifitseeritud, et suurendada selle imendumist ja tõhusust organismis. Selline modifitseerimine võib hõlmata teatavate ühendite lisamist või askorbiinhappe molekulaarstruktuuri muutmist, et parandada selle stabiilsust või biosaadavust. Bioaktiivset C-vitamiini peetakse sageli toitaine täiustatud vormiks, kuna see võimaldab suuremat imendumist ja kasutamist organismis. Seda C-vitamiini vormi kasutatakse tavaliselt farmaatsiatoodetes ja meditsiinilistes ravimeetodites, kus on vaja suuremaid annuseid või sihtotstarbelist manustamist.

C-vitamiini kapslid, pulber ja vedelik

C-vitamiini saab tarbida erinevates vormides, sealhulgas kapslite, vedelike ja pulbrite kujul. Mõlemad variandid on tõhusad, kuid neil võivad olla teatud erinevused, mis mõjutavad nende kasutamist. 

C-vitamiini kapslid on mugav viis vitamiini tarbimiseks. Need on eelnevalt doseeritud ja saadaval erinevates annustes. Kapslid on lihtsalt neelatavad ja neid saab võtta igal ajal, ilma et peaksite mõõtma pulbri kogust.

C-vitamiini pulber on teine võimalus, kus saate mõõta välja soovitud annuse ja segada selle veega või lisada toidule. Pulber võib olla kasulik neile, kes eelistavad täpsemat annustamist või kes eelistavad vitamiini lisada smuutidesse või muudesse jookidesse.

C-vitamiini vedelikud on enamikel juhtudel valmis koheseks tarvitamiseks, mõningate toodete puhul on soovituslik vedelik segada näiteks vee või mahlaga, või juua peale manustamist veidi vett.

C-vitamiini päevane annus

Mis puutub C-vitamiini annusesse, siis soovitatav päevane tarbimiskogus varieerub sõltuvalt vanusest, soost ja elustiilist. Tavaliselt soovitatakse täiskasvanutel tarbida vähemalt 75–90 mg C-vitamiini päevas. Suitsetajatel ja teatud haigustega inimestel võib olla vajalik suurem annus, kuni 100–200 mg päevas.

Kui olete huvitatud liposoomsest C-vitamiinist kapsli kujul, siis tavaliselt soovitatakse tarbida 1–2 kapslit päevas vastavalt toote juhistele, kuid mitte liposoomseid vitamiine soovitatakse mõne toote puhul võtta päevas lausa 2-4 kapslit. Liposoomne C-vitamiini peetakse tõhusamaks ja see vajab seetõttu enamikel juhtudel väiksemat annust.

Aeglase toimega C-vitamiin

Aeglase toimega C-vitamiin on veel üks võimalus C-vitamiini tarbimiseks. Seda tüüpi C-vitamiin vabastab vitamiini aeglaselt organismis, võimaldades kehal seda järk-järgult omastada ja kasutada. See võib olla kasulik neile, kes soovivad pikaajalist toimet või kellel on tundlik seedesüsteem. Aeglase toimega C-vitamiin on saadaval erinevates vormides, sealhulgas tablettide ja kapslitena. Soovitatav annus varieerub sõltuvalt tootest, seega lugege hoolikalt juhiseid ja järgige tootja soovitusi.

MILLE POOLEST VÕIVAD C-VITAMIINI TOOTED VEEL ERINEDA?

Nagu eelnevalt mainitud, siis C-vitamiinil võib olla erinevaid variante, sealhulgas tavaline C-vitamiin, liposoomne C-vitamiin ja aeglaselt vabanev C-vitamiin. Lisaks sellele võib erineda C-vitamiini päritolu ja tootmisprotsess – näiteks võib see olla looduslik, sünteetiline ja bioaktiivne. Need variandid erinevad oma imendumise kiiruse, kasuteguri ja annustamise poolest. Erinevate tootjate C-vitamiinid võivad erineda ka kvaliteedi, tugevuse ja tõhususe poolest. 

Üks tegur, mis võib põhjustada erinevusi eri tootjate C-vitamiinide puhul, on vitamiini allikas. C-vitamiini võib saada erinevatest allikatest, näiteks tsitrusviljadest, marjadest ja sünteetilisest tootmisest. Vitamiini allikas võib mõjutada selle kvaliteeti ja tõhusust. Näiteks looduslikest allikatest, sh puuviljadest saadud C-vitamiin võib sisaldada täiendavaid fütotoitaineid ja antioksüdante, mis võivad suurendada selle kasulikkust. Teisest küljest võivad sünteetilisel C-vitamiinil need lisaühendid puududa ning see ei pruugi olla nii biosaadav ja tõhus.

Teine tegur, mis võib mõjutada C-vitamiini kvaliteeti, on erinevate ettevõtete poolt kasutatav tootmisprotsess. Mõned tootjad võivad rakendada rangemaid kvaliteedikontrolli meetmeid ja kasutada täiustatud tehnoloogiaid, et tagada oma toodete puhtus ja tõhusus. Need ettevõtted võivad investeerida tipptasemel tehnoloogiasse ja viia läbi ulatuslikke teste, et kontrollida ja tagada oma C-vitamiini toidulisandite kvaliteet. Seevastu teised tootjad ei pruugi kvaliteedikontrolli nii tähtsaks pidada ja võivad kasutada odavamaid tootmisprotsesse.

Ka C-vitamiini vorm, mida toidulisandis kasutatakse, võib eri tootjate puhul erineda. C-vitamiini on saadaval erinevates vormides, sealhulgas askorbiinhape, kaltsiumaskorbaat ja naatriumaskorbaat. Igal vormil on oma ainulaadsed omadused ja biosaadavus. Näiteks on askorbiinhape kõige levinum ja paremini imenduv C-vitamiini vorm, samas kui kaltsiumaskorbaat on õrnem vorm, mida tundliku maoga inimesed võivad paremini taluda. Erinevad tootjad võivad oma eelistustest ja klientide nõudmistest lähtuvalt kasutada erinevaid C-vitamiini vorme.

Lisaks sellele võivad C-vitamiini toidulisandites kasutatavad lisa- ja täiteained tootjati erineda. Mõned ettevõtted võivad lisada oma toodetesse täiendavaid koostisosi, et parandada imendumist või stabiilsust. Need lisaained võivad mõjutada toidulisandi üldist kvaliteeti ja mõjutada selle tõhusust. Oluline on, et tarbijad loeksid hoolikalt koostisosade loetelu ja valiksid tooteid, mis ei sisalda tarbetuid lisa- ja täiteaineid.

C-vitamiinide võrdlus Uns ja Biaks C-vitamiini pulbrite näitel

Meie klientide lemmikumad pulbri kujul C-vitamiinid on Uns – C-vitamiin ja Biaks – C-vitamiin. Toome allpool välja nende kahe toote võrdluse. 

Toode Kogus Päevane annus sisaldab C-vitamiini Koostisosad Tarvitamine
Uns 200g 1000mg L-askorbiinhape 1 mõõtelusikatäis pulbrit päevas segada veega
Biaks 100g 500mg L-askorbiinhape 1 mõõtelusikatäis pulbrit päevas

Peamine erinevus seisneb pakendi suuruses ja päevase annuse sisalduses. Uns C-vitamiini pulber on koguseliselt 100g suurem ning ka päevane annus suurema C-vitamiini sisaldusega. Koostisosadelt sisaldavad mõlemad 100% puhast L- askorbiinhapet. Mõlema toote päevane tarvitamisannus piirdub ühe mõõtelusikaga.  Siiski kui on vajalik päevas omastada tugevam C-vitamiini annus, vali Uns C-vitamiini pulber, väiksema annuse puhul Biaks C-vitamiini pulber.

C-vitamiinide võrdlus Ekolife Natura liposoomsete C-vitamiinide näitel

Ekolife Natura pakub liposoomseid C-vitamiine vedeliku kujul, mida võib otse suhu manustada või lahjendada klaasi vee/mahlaga. Tooteid on kolm erinevat: Liposoomne C-vitamiin (500mg) 100ml, Liposoomne C-vitamiin (1000mg) 150ml ja Liposoomne C-vitamiin (750mg) 250ml. Kõigi nende puhul on määratud päevaseks annuseks 5ml, mida on lihtne otse suhu manustada või lahjendada seda näiteks veega. 

Ecolife Natura liposoomse C-vitamiini ainulaadne omadus on selle vedel vorm. Erinevalt traditsioonilistest tablettidest ja kapslitest imendub see vedel toidulisand kergesti organismis, tagades olulise toitaine maksimaalse omastamise. See muudab selle ideaalseks valikuks neile, kellel on raskusi tablettide neelamise või seedimisega.

Nende toodete peamine erinevus seisneb koguses ja C-vitamiini sisalduses. Näiteks sisaldavad kõik 3 toodet lisaks C-vitamiinile ka kaaliumi ja naatriumi, kuid ka mitmeid lisaaineid. Valides endale sobiva tugevusega C-vitamiini toodet, jälgi ja võrdle kindlasti ka erinevaid koostisosasid ning vali võimalikult puhas C-vitamiin. 

Mille poolest võivad erineda kapslites C-vitamiini tooted?

Üks peamisi erinevusi C-vitamiini kapsli toodete vahel on igas kapslis sisalduva C-vitamiini kogus. Erinevad kaubamärgid ja tootjad võivad pakkuda oma kapslites erinevaid C-vitamiini annuseid. Mõned tooted võivad sisaldada suuremat kontsentratsiooni C-vitamiini, teised aga väiksemat annust. Oluline on lugeda etiketti ja järgida tootja soovitatud annustamisjuhiseid või konsulteerida tervishoiutöötajaga, et määrata kindlaks individuaalsetele vajadustele sobiv annus. C-vitamiini kogus kapslites võib oluliselt erineda, seega on oluline valida toode, mis vastab konkreetsetele vajadustele.

Teine tegur, mis võib kapslites pakutavaid C-vitamiini tooteid eristada, on kasutatud C-vitamiini allikas. C-vitamiini võib saada erinevatest allikatest, sealhulgas sünteetilistest ja looduslikest allikatest. Sünteetiline C-vitamiin, mida nimetatakse ka askorbiinhappeks, toodetakse keemiliselt laboris. Seevastu looduslik C-vitamiin saadakse taimsetest allikatest, näiteks puu- ja köögiviljadest. Mõned C-vitamiini kapsli tooted võivad kasutada C-vitamiini allikana sünteetilist askorbiinhapet, samas kui teised võivad kasutada looduslikke ja bioaktiivseid allikaid, nagu acerola-kirss või kibuvits. Looduslikke C-vitamiini allikaid peetakse sageli paremini biosaadavaks ja need võivad pakkuda lisakasu, kuna nendes allikates leidub muid toitaineid ja antioksüdante.

Ka kapslites sisalduvate C-vitamiini toodete koostisainete kvaliteet ja puhtus võib erineda. Oluline on valida mainekas kaubamärk, mis kasutab kvaliteetseid koostisosi ja järgib häid tootmistavasid, et tagada toote ohutus ja tõhusus. Otsige tooteid, mida on sõltumatult testitud kolmanda osapoole laboratooriumides, et kontrollida nende tõhusust ja puhtust. Lisaks uurige, kas kapslites on kasutatud täiendavaid koostisosi või täiteaineid.

Lisaks sellele võib kapsli vorm ja koostis erineda erinevate toodete puhul. Mõned C-vitamiini tootjad võivad kasutada traditsioonilisi želatiinikapsleid, samas kui teised võivad pakkuda taimsetest materjalidest valmistatud taimset kapslit või vegan alternatiivi. Kapsli vormi valik võib sõltuda isiklikest eelistustest. 

C-vitamiinide võrdlus Ecosh Life ja NutriDream C-vitamiinide näitel

Koostisosade võrdlus:

Toode Koostisosad
Ecosh Life liposoomne C-vitamiin L-askorbiinhape, glaseeraine: pullulaan, maltodekstriin, niiskusesäilitaja: glütserool, emulgaator: päevalille letsitiin
Ecosh Life bioaktiivne C-vitamiin  acerolaga Acerola kirsi pulber (Malpighia emarginata), C – vitamiin (magneesium L-askorbaat), C-vitamiin (kaltsium L-askorbaat),  C-vitamiin (L-askorbüül-6-palmitaat), taimne kapsel (glaseeraine pullulaan
Ecosh Life C-vitamiin kibuvitsaga C-vitamiin (L-askorbiinhape),  kibuvitsamarja (Rosa canina) pulber, taimne kapsel (glaseeraine pullulaan).
NutriDream C-vitamiin bioflavonoidide ja kibuvitsaga L-askorbiinhape, mikrokristalliline tselluloos (mahuaine), naatriumkroskarmelloos (mahuaine), pomerantsi- ehk mõruapelsinipuu (Citrus Aurantium) bioflavonoidid, koer-kibuvitsa (Rosa canina) pulber, krospovidoon (paakumisvastane aine), magneesiumstearaat (paakumisvastane aine), ränidioksiid (tardaine), hüdroksüpropüülmetüültselluloos (glaseeraine), polüvinüülalkohol (glaseeraine

Erinevad vitamiin C kapslid sisaldavad erinevaid koostisosi, mis võivad pakkuda täiendavaid tervisele kasulikke omadusi. Näiteks kibuvits on hea antioksüdantide allikas, sest sisaldab looduslikult nii C-vitamiini kui ka polüfenoole, mis aitavad tugevdada keha kaitsevõimet. Bioflavonoidid ehk bioaktiivsed flavonoidid on taimes sisalduvad komponendid, mis soodustavad C-vitamiini imendumist. 

Ecoshi liposoomne C-vitamiin võimaldab paremat imendumist ja töötlemist rakkudes. Bioaktiivne C-vitamiin Acerolaga sisaldab ka teisi vitamiine ja mineraalaineid, mis toetavad C-vitamiini toimet. Kibuvitsa lisamine C-vitamiinile võib anda põletikuvastaseid ja seedimist soodustavaid omadusi. 

C-vitamiini sisalduse võrdlus

Toode C-vitamiini sisaldus ühes kapslis
Ecosh Life liposoomne C-vitamiin L-askorbiinhape  400 mg
Ecosh Life bioaktiivne C-vitamiin acerolaga 200mg acerola kirsi pulber, 100mg magneesium L-askorbaat, 100mg kaltsium L-askorbaat, 100mg L-askorbüül-6-palmitaat
Ecosh Life C-vitamiin kibuvitsaga 400mg askorbiinhapet ja 100mg kibuvitsa marjapulbrit
NutriDream C-vitamiin bioflavonoidide ja kibuvitsaga L-askorbiinhape 1000mg, Tsitruse bioflavonoidid 25mg, Kibuvitsa pulber

Tabelist on näha, et kõige suurem puhta C-vitamiini sisaldus ühes kapslis on NutriDreami C-vitamiini tootes. 500mg C-vitamiini ühes kapslis on Ecoshi C-vitamiinis acerola ja kibuvitsaga ning kõige väiksem C-vitamiini sisaldus 400mg Ecosh Life liposoomses C-vitamiinis. Väiksem C-vitamiini sisaldus ei tee toodet teistest kehvemaks, vaid väiksem on see sellepärast, et liposoomne C-vitamiin omab pikematoimelist mõju. Liposoomid võimaldavad C-vitamiini aeglast ja stabiilset liposoomsest vesiikulist vabanemist, siis pikeneb ka aeg (umbes 2,5 korda), kaua C-vitamiin sinu vereringes püsib. 

C-vitamiini päevase annuse võrdlus

Toode Päevane annus
Ecosh Life liposoomne C-vitamiin 1 kapsel päevas koos toidu ja klaasitäie veega
Ecosh Life bioaktiivne C-vitamiin acerolaga 2 kapslit päevas hommiku- ja lõunasöögi ajal
Ecosh Life C-vitamiin kibuvitsaga  2 -4 kapslit päevas koos tasakaalustatud toiduga
NutriDream C-vitamiin bioflavonoidide ja kibuvitsaga 1 tablett päevas koos toidu ja veega

Kõige väiksem päevane annus on Ecoshi liposoomsel C-vitamiinil ja NutriDreami tootel. Liposoomsel C-vitamiinil seetõttu, et liposoomsel kujul saab sinu keha sama hulga toimeainet kätte väiksema annusega ehk samaväärse terapeutilise toime saavutamiseks on C-vitamiini vaja tarbida väiksemas koguses. See on üks liposoomsete C-vitamiinide eelistest, et piisab väiksemast annusest. NutriDreami puhul on annuseks 1 tablett päevas, sest 1 tableti C-vitamiini sisaldus on 1000mg. Teiste ülaltoodud C-vitamiinide puhul on vaja tarvitada kaks kapslit, et omastada C-vitamiini sisaldusega 1000mg. C-vitamiini maksimaalseks ohutuks koguseks ehk UL (ingl Upper Limit) peetakse 2000 mg ehk 2 g päevas. 

C-vitamiinide erinevuste kokkuvõte

Võrdluse tulemusena selgub, et C-vitamiinid võivad mitmeti erineda. Esimesena märgatakse tõenäoliselt hinda ja toote kogust, kuid põhjalikul uurimisel võib selguda, et erineda võivad ka koostisosad, C-vitamiini tugevus, C-vitamiini päritolu ja vorm, päevane annus ning manustamise soovitus. Lisaks sellele leidub tänapäeval aina enam uue liposoomse tehnoloogiaga kapseldatud C-vitamiine, mis võivad olla paremini imenduvad ja rohkem kasutegureid pakkuvad kui mitte liposoomsed C-vitamiinid. C-vitamiine on saadaval nii vedeliku, pulbri kui ka kapslite ja tablettide kujul. Vajadusel konsulteeri tervishoiutöötaja, et välja selgitada C-vitamiini vajadus ning sobivaim toote.

Jaga seda infot ka teistega

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga