D-vitamiinide võrdlus

Vitamiin D

D-vitamiin on üks olulisemaid vitamiine, mida meie keha vajab tervislikuks toimimiseks. See mängib olulist rolli näiteks ainevahetuse toetamisel, luude tugevdamisel, kaltsiumi ja fosfori omastamisel, immuunsüsteemi toetamisel, terve südame ja tugeva närvisüsteemi hoidmisel. Vitamiin D on tuntud ka kui päikesepaiste vitamiin, kuna meie keha toodab seda looduslikult päikesevalguse mõjul. Kahjuks on enamikel inimestel raske omastada piisavas koguses D-vitamiini ainult päikesekiirgusest, eriti talvekuudel või kui veedame suurema osa ajast siseruumides. Seetõttu on võimalik tarbida D-vitamiini toidulisandeid, mis tagavad meile vajaliku annuse D-vitamiini, et meie keha saaks muretult toimida ning tunneksime end hästi. Oluline on tagada piisav D-vitamiini tase kehas, olgu see kas päikesekiirguse, toidu või toidulisandite kaudu. D-vitamiini toidulisandid võivad üksteisest mõneti ka erineda, toome allpool välja mõningad erinevused.

Hea teada! Parimateks D-vitamiini toiduallikateks on (rasvane) kala, munad, maks ja D-vitamiiniga rikastatud piimatooted.

Milline on D-vitamiini norm tase veres?

Viimaste uuringute järgi on D-vitamiini tase veres Eestis elavatel inimestel alla normi. Analüüsid on näidanud, et ka peale päikeserohket suve, sügise saabudes, on paljudel testitutel D-vitamiini tase olenemata vanusest ikkagi alla normi. Kui sa ei tea oma D-vitamiini taset veres, siis seda on võimalik lasta mõõta veeniverest.

Optimaalne D-vitamiini tase veres on oluline, et tagada selle piisav imendumine ja kasutamine kehas – et säilitada tervet luustikku, tugevdada immuunsüsteemi ja parandada üldist tervist. Normaalne D-vitamiini tase veres mõõdetakse tavaliselt nanomoolides liitri kohta (nmol / L). Üldiselt peetakse optimaalseks D-vitamiini tasemeks vahemikku 75-125 nmol / L. Siiski on oluline märkida, et see optimaalne tase võib varieeruda sõltuvalt vanusest, tervislikust seisundist ja muudest individuaalsetest teguritest. Kui D-vitamiini tase on allpool normi, siis on vajalik suurendada D-vitamiini tarbimist näiteks toidulisandite kaudu.

Hea teada!  Et hoida veres piisavat D-vitamiini taset, vajavad Eestis elavad inimesed minimaalselt septembrist maini D-vitamiini juurde toidulisandina. 

D-vitamiin päikesest ehk D-vitamiin kui päikesevitamiin

Päikesekiirgus on peamine allikas, mis aitab meie kehal toota D-vitamiini, seetõttu suurim kogus D-vitamiinist sünteesitakse nahas päikese UVB-kiirguse toimel. Nimelt aktiveerivad päikese ultraviolettkiired nahas eksisteeriva kolesterooli vormi, muutes selle D-vitamiiniks. Sellepärast nimetatakse D-vitamiini sageli ka päikesepaiste vitamiiniks. Ideaalis peaksime saama seda piisavalt päikesevalgust, et toota vajalikku kogust D-vitamiini. Siiski on see keeruline, eriti kui elame põhjapoolkeral või veedame suurema osa ajast siseruumides. Septembrist maini on Eestis siinsed UVB kiirguse intensiivsused nahas vitamiini sünteesi käivitamiseks kajuks liiga madalad, sellepärast on oluline talve ja kevadkuudel leida endale D-vitamiini lisaallikas.

D-vitamiinide erinevus – D2 vitamiin ja D3 vitamiin

D-vitamiin on saadaval kahte sorti – D2 ehk ergokaltsiferool ja D3 ehk kolekaltsiferool. D2-vitamiin, tuntud ka kui ergokaltsiferool, on D-vitamiini sünteetiline vorm, mida saadakse sünteetilistest toidulisanditest, ravimitest ning vähesel määral taimsetest toiduainetest, näiteks mõningatest seentest ja taimedest. D3-vitamiin ehk kolekaltsiferool on D-vitamiini vorm, mida keha toodab, kui nahk on päikesevalguse käes. Seda võib saada ka loomse päritoluga toiduainete, näiteks rasvase kala (forell, lõhe, tuunikala ja makrell), munakollaste ja maksa tarbimisel. 

Mõlemad D-vitamiinid on meie keha jaoks olulised, kuid imendumise poolest on D3 vitamiin kasulikum, sest keha omastab seda palju paremini kui D2-vitamiini. D2-vitamiin imendub aeglasemalt ning seda seostatakse madalama bioloogilise aktiivsusega võrreldes D3-vitamiini bioloogilise aktiivsusega. 

Nii D2- kui ka D3-vitamiin võivad aidata tõsta D-vitamiini taset organismis. Nende kahe vahel valimisel tuleb siiski arvestada mõningaid tegureid.

  1. Veganlus ja toimetoitlus – Inimesele, kes väldib loomseid tooteid, võib D2-vitamiin olla parem valik. D2-vitamiin on saadud taimsetest allikatest, täpsemalt pärmis sisalduvast ühendist, mis on kokku puutunud UV-kiirgusega. Seda lisatakse sageli taimsetele toodetele.
  2. Biosaadavus – Kuigi mõlemad D-vitamiini vormid imenduvad soolestikus ja tõstavad D-vitamiini taset veres, on leitud, et D3-vitamiin on biosaadavam. See tähendab, et see on D2-vitamiiniga võrreldes kergemini omastatav ja kasutatav kehas. Seetõttu peetakse D3-vitamiini üldiselt paremaks allikaks kui D2-vitamiin.

Mille poolest erinevad tavaline mitte liposoomne D-vitamiin ja liposoomne D-vitamiin?

Turul on saadaval kaks peamist D-vitamiini valikut: mitte liposoomne D-vitamiin ja liposoomne D-vitamiin. Need kaks valikut erinevad üksteisest suuresti, eriti kapseldamise meetodi ja imendumise kiiruse poolest.

Mitte-liposoomne ehk tavaline D-vitamiin on paljude inimeste jaoks hea valik, kuna see on üldiselt soodsama hinnaga ja enamlevinud. See vitamiin on saadaval erinevates vormides, sealhulgas tablettide, kapslite ja tilkade kujul. Tavalise mitte liposoomse D-vitamiini miinusteks võivad olla näiteks imendumise kiirus, ebamugavustunde tekkimine maos, lisaainete sisaldus ja suuremad annused. Tavalise D-vitamiini puhul ei pruugi märkimisväärne osa D-vitamiinist organismis tõhusalt imenduda. 

D-vitamiini tooteid arendatakse pidevalt, et need oleksid inimestele lihtsamad ja mugavamad tarvitada. Tänapäeval kiiresti arenev liposoomtehnoloogia võimaldab luua liposoomseid D-vitamiine, mis on kudedele ja rakustruktuuridele paremini omastatavad, sellepärast peetakse liposoome ka parimateks abilisteks vitamiinide organismi viimiseks. Selliseid liposoomseid D-vitamiine on hetkel meie poes saadaval kapslite ja tilkadena. Lühidalt öeldes on liposoomsed D-vitamiinid liposoomi (mis on väike rasvarakkude tasku) pakendatud. Selline pakendamise viis kaitseb D-vitamiini lagunemise ja hävinemise eest maomahlades ja seedesüsteemis. Lisaks võib liposoomne D-vitamiin parandada ka selle imendumist kehas, transportides toitained otse rakkudesse kus neid kõige rohkem vaja on. Liposoomne D-vitamiin jääb vereringesse pikemaks ajaks, saavutades aine püsivama vabanemise.

Hea teada! Liposoomne D-vitamiin võib olla kallim kui näiteks tavalised mitteaktiivsed vormid, kuna selle tootmine nõuab lisatehnoloogiat. 

Liposoomsetest vitamiinidest on meie klientide lemmikuteks:

Ecosh Life – Liposoomne D3-vitamiin 4000IU, 90 kapslit

Ecosh Life – Liposoomne vegan D3-vitamiin 3000IU, 90 vegan kapslit

Ekolife Natura – Liposoomne D3 vitamiin 2000IU, 60ml

D-vitamiinide hindade erinevus

D-vitamiini toidulisandite ostmisel on oluline võrrelda hindu, et tagada parima hinna ja kvaliteedi suhe. D-vitamiini hind võib oluliselt erineda sõltuvalt erinevatest teguritest, näiteks kaubamärk ja vorm. Hindu võrreldes saate teha teadliku otsuse ja valida oma vajadustele kõige kuluefektiivsema variandi.

Üks viis D-vitamiini hindade võrdlemiseks on kontrollida erinevaid kaubamärke ja nende vastavaid hindu. Erinevad ettevõtted toodavad D-vitamiini toidulisandeid, millest igaüks pakub erinevaid tooteid erineva hinnaga. Võrreldes erinevate kaubamärkide hindu, saate tuvastada kõik olulised hinnaerinevused ja määrata, milline kaubamärk pakub teie eelarve jaoks parimat hinda. Oluline on märkida, et kuigi mõned kaubamärgid võivad olla kallimad, võivad nad pakkuda ka kõrgemat kvaliteeti või lisakasu, mis õigustab kõrgemat hinda.

Teine tegur, mida D-vitamiini hindade võrdlemisel arvesse võtta, on toidulisandi annus ja vorm. D-vitamiini toidulisandeid on saadaval erinevates tugevustes ja vormides, näiteks tablettide, kapslite või vedelate tilkadena. Toidulisandi hind võib erineda sõltuvalt selle tugevusest ja vormist. Kõrgemad annused või spetsiaalsed preparaadid võivad olla kallimad. Väga oluline on määrata kindlaks teie konkreetsete vajaduste jaoks soovitatav sobiv annus ja võrrelda selle annuse alusel hindu. Lisaks kaaluge, millises vormis toidulisandit on teile kõige mugavam regulaarselt võtta.

D-vitamiini toidulisandite parima pakkumise otsimisel on oluline ka erinevate jaemüüjate hindade võrdlemine. Veebipoodide, apteekide ja tervisekaupluste hinnad võivad erineda. Enne ostu sooritamist tasub võtta aega, et uurida ja võrrelda  hindu.

Lõpuks on hindade võrdlemisel oluline kaaluda D-vitamiini toidulisandi üldist väärtust. Vaadake lisaks hinnale ka selliseid tegureid nagu brändi maine, klientide hinnangud ja toote pakutavad lisaomadused. Mõnevõrra kallim toidulisand, mis pärineb mainekalt kaubamärgilt ja mille klientide arvustused on positiivsed, võib pakkuda tõhususe ja kvaliteedi poolest paremat väärtust kui odavam alternatiiv.

D-vitamiinide vormide erinevus

D-vitamiini toidulisandeid on saadaval erinevates vormides, sealhulgas kapslitena, tablettidena ja tilkadena. Igal vormil on omad eelised, mistõttu on oluline valida õige vorm vastavalt individuaalsetele vajadustele ja eelistustele.

D-vitamiini kapslid on populaarsed inimeste seas, kes eelistavad mugavat ja kergesti neelatavat varianti. Need kapslid sisaldavad tavaliselt D-vitamiini pulbrilist vormi, mis on pakendatud želatiinist või taimsesse kapslisse. Kapsleid saab hõlpsasti võtta koos veega ja neid on üldiselt saadaval eri tugevusega, et kohandada neid erinevatele annustamise vajadustele. Lisaks sisaldavad mitmete tootjate D-vitamiini kapslid sageli muid kasulikke koostisosi, nagu kaltsium või magneesium, mis suurendavad nende kasulikkust tervisele. 

D-vitamiini tabletid on teine levinud toidulisandi vorm. Tabletid sisaldavad kokkusurtud pulbrit, mis on mõeldud sõltuvalt tootest närimiseks või tervelt alla neelamiseks. Sarnaselt kapslitele on need saadaval eri tugevustega ja võivad sisaldada ka lisatoitaineid. 

Viimastel aastatel on D-vitamiini tilgad kogunud populaarsust tänu nende lihtsale manustamisele. D-vitamiini tilgad on tavaliselt õlipõhised preparaadid, mis võimaldavad täpset doseerimist ja imendumist. Neid saab hõlpsasti manustada, tilgutades mõned tilgad otse keelele või segades neid toidu või joogi sisse. See muudab tilgad ideaalseks valikuks inimestele, kellel on raskusi kapslite ja tablettide neelamisega. Lisaks sellele võivad tilgad olla eriti kasulikud imikutele ja väikelastele.

D-vitamiinide IU ühikute erinevus

Mõiste IU ehk rahvusvaheline ühik (international unit) on mõõtühik, mida kasutatakse vitamiinide ja muude ainete puhul. See tähistab konkreetse toitaine bioloogilist aktiivsust või tugevust. D-vitamiini puhul näitab IU vitamiini kogust toidulisandis või toiduallikas. Siiski on oluline märkida, et IU ei ole kaalu või massi mõõtmine, vaid pigem bioloogilise aktiivsuse mõõtmine. D-vitamiini IU on unikaalne – 1000 IU-d vastab 25 mikrogrammile. Lastel ja täiskasvanutel on soovituslik D3-toidulisandi kogus 10 µg (400 IU), vanemaealistel 20 µg (800 IU) päevas. Päevane maksimaalne lubatud D-vitamiini kogus on 100 µg (4000 IU).

D-vitamiinide IU ühikute võrdlus Ecosh Life, NutriDream ja Biaks  ja Sanct Bernhard D-vitamiini toodete näitel: 

Toode IU / μg 
Ecosh Life – D3 Vitamiin lastele tilgad 400IU / 10μg
NutriDream – D3-vitamiin kapslid                                       2000 IU / 50 µg
Biaks – D3 Vitamiin kapslid 4000 IU / 100µg
Sanct Bernhard – Vitamiin D3 tilgad 1000IU / 25μg

Võrdluse tulemusena on näha, et kõikide toodete IU on erinev, ehk igaüks lähtuvalt vanusest ja D-vitamiini vajadusest saab valida endale sobivaima toote. 400IU on kõige nõrgem D-vitamiin, mis ideaalne väikestele lastele manustamiseks ning 4000IU on kõige tugevam, mis on päevane maksimaalne lubatud D-vitamiini kogus. Eestis on 4000IU enamlevinud valik inimeste seas, sest ollakse pidevas D-vitamiini vaeguses. 

D-vitamiinide koostisosade erinevus

D-vitamiini toidulisandid võivad sisaldada erinevaid koostisosi, mis aitavad kaasa D-vitamiini imendumisele ja efektiivsusele. Näiteks võivad mõned toidulisandid sisaldada näiteks päevalilleseemneõli või kookosõli. Neid õlisid lisatakse D-vitamiini imendumise parandamiseks organismis, kuna tegemist on rasvlahustuva vitamiiniga. Lisaks võivad toidulisandid sisaldada täiendavaid koostisosasid, nagu K2-vitamiini, mis on olulised luude tervise säilitamiseks ja mida sageli võetakse koos D-vitamiiniga. K2 vitamiin aitab kaasa vere normaalsele hüübimisele ja D3 vitamiin aitab hoida luid normaalsena.

Meie kliendid soovitavad:

Ekolife Natura – Liposoomne K2+D3 vitamiin 60ml

Ecosh Life – Vitamiin K2+D3 10ml

D-vitamiini toidulisandite koostisained võivad ka sõltuvalt vormist erineda. D-vitamiini toidulisandid on saadaval erinevates vormides, sealhulgas kapslitena, tablettidena, vedelikena ja isegi kummikommidena. Igal vormil võib olla erinev koostisosade list, mis tagab vitamiini stabiilsuse ja õige kohaletoimetamise. Näiteks võivad D-vitamiini tooted sisaldada erinevaid  mahuaineid, stabilisaatoreid ja niiskusesäilitajaid.

Lisaks võivad erinevad kaubamärgid eelistada looduslikke ja orgaaniliste koostisosade kasutamist, samas kui teised võivad keskenduda sünteetiliste alternatiivide kasutamisele. Tarbija jaoks on oluline D-vitamiini toidulisandite etikett ja koostisosade loetelu hoolikalt läbi lugeda, et tagada soovitud koostis ja kvaliteet. 

D-vitamiinide koostisosade võrdlus Ecosh Life, NutriDream ja Biaks D-vitamiini kapslite toodete näitel: 

Toode Koostisosad 
Ecosh Life – D3 vitamiin kanepipulbriga  Kanepiseemnejahu (mahuaine), D-vitamiin (kolekaltsiferool), taimne kapsel (glaseeraine pullulaan)
NutriDream – D3-vitamiin kapslid      Värvisafloori (Carthamus tinctorius) seemnetest pressitud õli; kapslimaterjal: želatiin, glütserool, puhastatud vesi; kolekaltsiferool
Biaks – D3 Vitamiin kapslid Päevalilleseemneõli (külmpressitud), želatiin, MCT õli, glütserool (niiskusesäilitaja), puhastatud vesi, vitamiin E (DL-alfa-tokoferüül-atsetaat), vitamiin D3 (kolekaltsiferool)

Tabelist selgub, et kuigi kõik kolm toodet sisaldavad D3-vitamiini kolekaltsiferoolist, on neil siiski koostisosades erinevusi. Näiteks sisaldavad NutriDream ja Biaks tooted erinevat õli – värvisafloori seemnetest pressitud õli ja külmpressitud päevalilleseemneõli. Teisalt on NutriDreami ja Biaks toodete kapslid mõlemad valmistatud zelatiinist, kuid Ecosh Life D-vitamiini toode glaseerainest pullulaan ehk tegu on taimse kapsliga. NutriDream ja Biaks eeltoodud D-vitamiini tooted sisaldavad niiskusesäilitajat glütserooli, kuid Ecosh Life toode mitte. Sobiva toote valimisel võta arvesse isiklikke eelistusi ning tee enda jaoks parim valik.

Kokkuvõte D-vitamiinide võimalikest erinevustest

D-vitamiin on oluline vitamiin, millel on tähtis roll üldise tervise ja heaolu säilitamisel. See on eelkõige tuntud oma rolli poolest luustiku toetamiseks ja kaltsiumi taseme reguleerimisel organismis. Siiski on oluline märkida, et D-vitamiini koostisosad võivad sõltuvalt allikast ja toidulisandi vormist erineda.

Üks peamisi D-vitamiini allikaid on päikesevalgus. Kui meie nahk puutub kokku päikesevalgusega, toodab see 7-dehüdrokolesterooliks nimetatavat eellasmolekuli, mis seejärel muundub organismis toimuvate keemiliste reaktsioonide kaudu D-vitamiiniks. See looduslik D-vitamiini vorm, mida tuntakse ka D3-vitamiini või kolekaltsiferooli nime all, on bioloogiliselt kõige aktiivsem vorm ning paljud inimesed ja tervishoiutöötajad eelistavad seda.

D-vitamiini on võimalik vähesel määral ka toiduga omastada. Teatavad toiduained, nagu rasvane kala, munakollane ja rikastatud piimatooted, sisaldavad looduslikult esinevat D-vitamiini või on rikastatud selle toitaine sünteetilise vormiga. Need sünteetilised vormid, mida nimetatakse D2-vitamiiniks või ergokaltsiferooliks, on saadud taimsetest allikatest ja nende keemiline protsess erineb D3-vitamiinist. Kuigi mõlemat vormi peetakse tõhusaks D-vitamiini taseme tõstmisel veres, näitavad mõned uuringud, et D3-vitamiinil võib olla D2-vitamiiniga võrreldes suurem tõhusus ja kauem kestev toime.

Lisaks D-vitamiini erinevatele vormidele võivad toidulisandid erineda ka oma täiendavate koostisosade poolest. Paljud D-vitamiini toidulisandid on kapslite või tablettide kujul, mis sisaldavad sageli täiteaineid, sideaineid ja muid mitteaktiivseid koostisosi, et parandada stabiilsust ja tarbimise lihtsust.

D-vitamiini toidulisandi valimisel on oluline, et inimesed loeksid hoolikalt etikette või  konsulteeriksid tervishoiutöötajatega. Kuigi nii D2- kui ka D3-vitamiin võivad tõhusalt tõsta selle toitaine taset veres, viitavad mõned uuringud sellele, et D3-vitamiin võib olla tugevam ja kauem kestev. Lisaks peaksid eriliste toitumispiirangute või allergiatega inimesed kontrollima koostisosade loetelu võimalike allergeenide või loomset päritolu koostisosade suhtes..

D-vitamiini valimisel on oluline jälgida ka toote kvaliteeti ja koostist. Veenduge, et valite usaldusväärse tootja, kes kasutab kvaliteetseid koostisosi ja järgib head tootmistava. Samuti võib uurida ka selliseid D-vitamiini toidulisandeid, mis sisaldavad ka teisi olulisi toitaineid, mis aitavad kaasa D-vitamiini imendumisele ja kasutamisele kehas.

Kõige olulisem on järgida soovitatud D-vitamiini annuseid ja konsulteerida vajadusel oma arstiga. D-vitamiini päevane annus võib varieeruda sõltuvalt vanusest, tervislikust seisundist ja individuaalsetest vajadustest. Arst saab anda kõige täpsema nõuande ja soovitused D-vitamiini  tarbimiseks.

Jaga seda infot ka teistega

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga