Võrdleme erinevate tootjate probiootikume ja püüame selgitada, mis neil vahet on

Probiootikumid ehk piimhappebakterid on muutunud üha populaarsemaks tänu nende kasulikkusele inimese tervisele. Probiootikumid on elusad bakterid, mis on kasulikud eriti meie seedesüsteemile. Neid leidub teatavates toiduainetes ja toidulisandites ning need soodustavad meie soolestiku bakterite tervislikku tasakaalu. Erinevad tootjad pakuvad probiootikumide tooteid, mis võivad erineda näiteks oma koostise, tüvede, päevase annuse ja valmistamismeetodi poolest. Allpool võrdleme meie poes müüdavate ning klientide lemmikute Biolatte, NutriDreami, Dr. Ohhira ja Ecosh Life probiootikume, et aidata teil teha teadlikum valik.

Kui soovid rohkem probiootikumide kohta teada saada, siis loe kindlasti seda artiklit:

Probiootikumide erinevad liigid ja tüved

Laktobakterid ja bifidobakterid on kaks peamist piimhappebakterite perekonda, mis mängivad olulist rolli seedimises ja üldises tervises. Nende probiootiliste bakterite tüvedel on mitmeid kasulikke omadusi, mis aitavad tasakaalustada soolestiku mikrofloorat ja parandada seedimist.

Laktobakterid

Laktobakterid kuuluvad piimhappebakterite perekonda ja on olulised seedimise toetamiseks. See piimhappebakterite grupp vastutab laktaasi tootmise eest. Laktaas on ensüüm, mis lagundab süsivesikuid nt laktoosi (piimasuhkrut) ja teisi suhkruid piimhappeks. Piimhape pärsib patogeensete mikroorganismide kasvu. Samuti aitab piimhape suurendada mineraalide imendumist, näiteks kaltsiumi, vase, magneesiumi ja raua. Laktobakterid on leitud ka mitmetest hapupiimatoodetest, nagu hapupiim ja värske keefir. Nende bakterite tarbimine võib kaitsta allergiliste reaktsioonide eest, soodustada soolestiku õigeaegset tühjenemist ning aidata tugevdada immuunsüsteemi.

Laktobakterite perekonnas on mitmeid erinevaid tüvesid, millel on erinevad omadused ja kasulikud mõjud. Mõned tuntumad laktobakterite tüved on Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus rhamnosus ja Lactobacillus reuteri. Iga tüvi võib omada erinevat mõju seedetraktile ja üldisele tervisele.

  • Lactobacillus acidophilus

Lactobacillus acidophilus on üks olulisemaid laktobakterite tüvesid. See bakter koloniseerub kõige tihedamini just peensooles, kus ta aitab säilitada tervet sooleseina, et tagada vajalik toitainete imendumine ja töötav seedefunktsioon.  Acidophilus tüvi aitab leevendada  ka seedehäireid. Samuti näitavad uuringuandmed, et acidophilus aitab parandada immuunsüsteemi aktiivsust ja toetada naiste vaginaalse mikrofloora tervist.

  • Lactobacillus fermentum

Lactobacillus fermentum on veel üks oluline laktobakterite tüvi, millel on mitmeid kasulikke omadusi seedetraktile. Sellel tüvel on võime pidurdada patogeensete mikroorganismide kasvu soolestikus ning kaitsta organismi nakkuste eest. Lactobacillus fermentum aitab kaasa ka seedimisele, toetades soolestiku õigeaegset tühjendamist ning tasakaalustades soolestiku mikrofloorat.

  • Lactobacillus reuteri

L. reuteri bakterid asuvad nii sooles kui suuõõnes. Uuringud inimestel on näidanud, et L. reuteri bakter toetab seedetrakti, suu mikrofloora- ning immuunsüsteemi tervist.

Bifidobakterid

Bifidobakterid kuuluvad samuti piimhappebakterite perekonda ja on olulised seedetrakti tervisele. Need bakterid aitavad tasakaalustada soolestiku mikrofloorat, tootes piimhapet ja teisi kasulikke aineid. Bifidobakterid on leitud peamiselt jämesooles ning nende tarbimine võib aidata parandada seedimist ja tugevdada immuunsüsteemi.

Bifidobakterite perekonnas on mitmeid erinevaid tüvesid, millel on erinevad omadused ja kasulikud mõjud. Mõned tuntumad bifidobakterite tüved on Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium infantis ja Bifidobacterium lactis. Iga tüvi võib omada erinevat mõju seedetraktile ja üldisele tervisele.

  • Bifidobacterium bifidum

Bifidobacterium bifidum on üks olulisemaid bifidobakterite tüvesid. See probiootiline tüvi hõivab esimeste seas imikute sooleseinad ja jätkab nii kogu elu olles üks peamisi bakterite rühmi terve jämesoole mikroflooras. Neid tüvesid võib leiduda ka peensooles. Selle tüve roll on aidata ka liigendada seedimisel liitsüsivesikuid, rasvu ja valke. Sellel tüvel on mitmeid kasulikke omadusi, sealhulgas võime tasakaalustada soolestiku mikrofloorat ning pidurdada patogeensete mikroorganismide kasvu.

  • Bifidobacterium longum

Üks kõige tavalisemaid  bifidobaktereid, mis on leitud seedetraktist. Selle mõju seedimisele on võime lagundada süsivesikuid ja neutraliseerida soolestikus leiduvaid toksiine.  Esialgsed uuringud on näidanud, et B. longum bakteri tüvel on antioksüdantsed omadused nagu metalsete mineraalide, nt vase ja söövitavate vabade radikaalide eemaldamine kehast.  Sellel on ka immuunsüsteemi toetav toime.

  • Bifidobacterium Lactis

Bifidobacterium lactis on väga võimas ja üks enim uuritud bakteritüvesid. Teaduslikud uuringud on tõestanud, et B.lactis suurendab immuunsust, võitleb kasvajatega, parandab seedimist ja võib alandada kolesteroolitaset. Lactis baktereid elab soolestikus ja käärsooles suurel hulgal. Üldiselt on selle ülesanne lagundada keha jääkaineid ja abistada oganismil erinevate vitamiinide ja mineraalide imendumisel. Bifidobacteria lactis bakterikultuuri kasutatakse laialdaselt juustu, kohupiima ja või valmistamisel.

Probiootikumide tüvede kohta leiad infot ka siit Probiootikumide tüvede päritolu

Erinevused, mis võivad probiootikumidel olla

Esiteks, probiootikumides kasutatavad bakteritüved võivad tootjati erineda. On olemas sadu erinevaid bakteritüvesid ja igal tüvel võib olla erinev kasu tervisele. Mõned tüved võivad olla tõhusamad konkreetsete tervisemurede ravimisel, samas kui teistel võib olla laiem kasu tervisele. Seetõttu võib eri tootjate poolt kasutatavate bakteritüvede valik mõjutada suuresti probiootikumide tõhusust.

Teiseks võib probiootikumides sisalduvate elusbakterite kontsentratsioon tootjati erineda. Probiootikumide tõhusus määratakse kindlaks nende elusate bakterite arvu järgi, mida see sisaldab tarbimise ajal. Mõned tootjad võivad toota probiootikume suurema kontsentratsiooniga elusbakterite sisaldusega, teised aga väiksema kontsentratsiooniga. Kõrgemad kontsentratsioonid võivad olla tõhusamad terve soolestiku mikrobioomi hoidmisel, kuid on oluline märkida, et suurem kontsentratsioon ei ole alati parem. Elavate bakterite optimaalne kontsentratsioon võib erineda sõltuvalt inimese tervislikust seisundist ja vajadustest.

Lisaks sellele võivad ka probiootikumide koostis ja manustamise meetodid tootjati erineda. Probiootikumid võivad olla erinevates vormides, näiteks meie poes on probiootikume saada kapslite ja pulbritena. Koostis ja manustamisviis võivad mõjutada elusate bakterite ellujäämist ja tõhusust. Näiteks võib mõne probiootikumi puhul olla toode kapseldatud, et tagada nende ellujäämine mao happelises keskkonnas ja jõudmine soolestikku, kus nad saavad avaldada oma kasulikku mõju. Erinevad tootjad võivad kasutada erinevaid meetodeid ja tehnoloogiaid, et suurendada oma probiootiliste toodete elujõulisust.

Lisaks nendele teguritele võib tootjati erineda ka probiootikumide kvaliteet ja puhtus. Tootmisprotsessid, tooraine hankimine ja kvaliteedikontrolli meetmete järgimine võivad oluliselt mõjutada probiootiliste toodete üldist kvaliteeti ja puhtust. Mõned tootjad võivad rakendada rangemaid kvaliteedikontrolli meetmeid, mis tagavad, et nende tooted ei sisalda saasteaineid ja vastavad teatavatele tööstusstandarditele. Teisest küljest ei pruugi mõned tootjad kvaliteedikontrolli nii väga tähtsaks pidada, mille tulemuseks on tooted, mis võivad olla vähem tõhusad.

Lõpuks võib probiootikumide hinnaklass tootjati erineda. Sellised tegurid nagu kaubamärgi maine ja tootmiskulud võivad mõjutada probiootiliste toodete hinnakujundust. Kuigi kõrgema hinnaga tooted ei pruugi tagada paremat kvaliteeti või tõhusust, on oluline, et tarbijad kaaluksid probiootikumide valimisel hinna ja kvaliteedi suhet.

 

Mia24.ee poes müüdavate erinevate probiootikumide võrdlus

BIOLATTE ORIGINAL KAPSLID

Biolatte probiootikumid on järjepidevalt olnud tuntud ja populaarsed probiootikumi tooted. Biolatte probiootikumid sisaldavad inimspetsiifilisi piimhappebakterite tüvesid, mis on kohandatud vastupidavaks mao- ja sapphapetele ning kinnituvad paremini käärsoole limaskestale. Biolatte probiootikumid on saadud filtreerimismeetodil, mis tagab bakterite parema ellujäämise.

Hea teada! BIOLATTE Original piimhappebakterid sobivad ka lastele, kuid kuni 2-aastastele on kohasem toode Biolatte Original-L pulber.

Kapslite arv: 110

Bakteritüvede arv: 5

Ei sisalda: Kaseiini-, laktoosi-, pärmi- ja gluteenivaba.

Tootmise viis: Filtreerimismeetod

Kellele ja kuidas? Täiskasvanutele ja lastele. Täiskasvanutele kuni 3 kapslit päevas koos veega, ½ tundi enne või pärast söömist, mitte söögiga koos. Kapslit võib ka avada ja manustada toodet pulbrina. Alla 1a lastele soovitatakse toodet manustada segades kapslis oleva pulbri vähese vee, rinnapiima või toiduga.

Kas sobib rasedatele ja imetavatele naistele? Jah

Koostisosade kogused päevases annuses (3 kps) parim enne tähtaja saabudes: piimhappebakterid 4.5E9 cfu: Lactobacillus casei, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus acidophilus, Streptococcus thermophilus, Enterococcus faecium.

BIOLATTE ORIGINAL ANNUSEPAKENDID

Biolatte piimhappebaktereid on saadaval ka annusepakendites, mis on oluliselt tugevama toimega kui Original kapslid. Nimelt vastab 1 annusepakend 5 tavakapsli sisule.

Hea teada! Sobib ka veganitele.

Annusepakendite arv: 10 ja 26

Bakteritüvede arv: 5

Ei sisalda: Kaseiini-, laktoosi-, pärmi- ja gluteenivaba.

Tootmise viis: Filtreerimismeetod

Kellele ja kuidas? Täiskasvanutele ja lastele. Annusepakendite manustamine: 1 annusepakend päevas koos veega, ½ tundi enne või pärast söömist.

Kas sobib rasedatele ja imetavatele naistele? Jah

Koostisosade kogused päevases annuses (3 kps) parim enne tähtaja saabudes: piimhappebakterid 7.5E9 cfu: Lactobacillus casei, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus acidophilus, Streptococcus thermophilus, Enterococcus faecium.

NUTRIDREAM PROBIOOTIKUMID

NutriDream probiootikumid on toidulisand, mis sisaldab viit erinevat piimhappebakteri tüve. Nutridream probiootikumid sisaldavad aktiivseid elusaid piimhappebaktereid, sealhulgas Lactobacillus Acidophilus, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus salivarius, Bifidobacterium bifidum ja Lactobacillus rhamnosus. Ühes purgist jätkub kaheks kuuks.

Hea teada! Sobib vajadusel kasutamiseks ka pikemaajaliselt.

Kapslite arv: 60

Bakteritüvede arv: 5

Ei sisalda: Kunstlikke lõhna-, maitse- ja säilitusaineid, toiduvärve, magusaineid, suhkrut, gluteeni, kala, soja, muna, laktoosi, pähkleid, sulfiteid ega geneetiliselt muundatud koostisosi.

Kellele ja kuidas? Täiskasvanutele (alates 18. eluaastast): 1 kapsel päevas neelata koos jaheda veega.

Kas sobib rasedatele ja imetavatele naistele? Konsulteerida arstiga.

Koostisosade kogused päevases annuses: Kõigil viiel tüvel 0,01 x 10^9 CFU*

DR. OHHIRA® PROBIOOTIKUMID, 3-AASTANE RETSEPT 12 SORDI ELUSBAKTERITEGA

Auhinnatud Originaal retsept (3-aastane retsept) sisaldab köögiviljaekstrakte, seeni, valitud ürte, puuvilju ja vetikaid, mis on kõik looduslikult kolme aasta jooksul fermenteeritud, et välja tuua nende seedimist ja immuunsüsteemi tugevdavad omadused. Valmistatud käsitsi Jaapanis, austusega looduse vastu ja aukartusega teaduse ees. Sobib ka veganitele ja allergikutele.

Dr.OHHIRA® probiootikumid sisaldavad ka prebiootikume ja postbiootikume. Prebiootikumid on erinevad kiudained, nt Ohhira probiootikumides fermenteeritud puuviljad, köögiviljad, merevetikad ja seened, mis on toiduks kasulikele bakteritele, soodustades nende elutegevust ja paljunemist.  Postbiootikumid on bakterite elutegevuse tulemus ehk tervisele väärtuslikud ained, mis toetavad seedefunktsiooni ja üldist tervist.

Hea teada! Dr.OHHIRA® probiootikumidel on eriline kapsel, mis läbib mao ja lahustub peensooles. Need säilitavad oma tugevuse pärast allaneelamist ja kaitsevad elusaid baktereid agressiivse mao keskkonna eest.

Kapslite arv: 30 ja 60 taimset kapslit

Bakteritüvede arv: 12 hapendatud piimhappebakterit

Ei sisalda: allergeene, GMO tooraineid ega piimatooteid

Tootmise viis: Naturaalne kääritusmeetod

Kellele ja kuidas? Profülaktilisel eesmärgil täiskasvanutel ja lastel on soovitatav tarvitada 1 kapsel päevas, 40 minutit enne või 2h peale sööki. Kapsel neelata tervelt vähese veega. Toode on sobilik igas vanuses inimesele.

Noorematele kui kolme aastastele, vanuritele ja lemmikloomadele manustades on soovitatav lämbumisohu vältimiseks kapsli sisu välja pigistada

Kas sobib rasedatele ja imetavatele naistele? Jah.

Koostisosade kogused päevases annuses:  1 kapsel = 570 mg ja sisaldab: ~1×10⁹  KMÜ (kolooniat moodustavat ühikut) aktiivsete ja elusate soolebakteritega ning 54,2 mg PUUVILJAD (kreegiekstrakt, viigimarja, juunosidruni, punase porsa), 18,6 mg JUURVILJAD (spinati, sinep-lehtnaeri), 8,9 mg SEENED (shiitake, leht-kobartoriku, murill mütseeli), 7,9 mg MARJAD (hiina taralõnga, silm- ja kännasmustika), 6 mg MEREVETIKAID.

DR. OHHIRA® DELUXE PROBIOOTIKUMID, 5-AASTANE RETSEPT 12 SORDI ELUSBAKTERITEGA

Dr.OHHIRA® DELUXE 5-aastane retsept sisaldab ühtekokku enam kui 500 erinevat postbiootilist metaboliiti nagu vitamiinid, mineraalid, aminohapped ja orgaanilised happed, mis avaldavad organismile kasulikku mõju, on tugevad antioksüdandid ning toimivad looduslike antibiootikumidena. Tänu oma 5-aastasele kääritamisprotsessile, on Dr.OHHIRA® DELUXE’s äärmiselt kõrge postbiootiliste ühendite osakaal (vitamiinid, mineraalained, amino- ja orgaanilised happed), mis avaldavad organismile kasulikku mõju ja on tugevad antioksüdandid.

Hea teada! Kapslid sisaldavad ka rikkalikult ensüüme, mis pakuvad täiuslikku toetust seedeelundkonna tervise ja tasakaalu loomiseks ja säilitamiseks.

Kapslite arv: 30 ja 60 taimset kapslit

Bakteritüvede arv: 12 hapendatud piimhappebakterit

Ei sisalda: allergeene, GMO tooraineid ega piimatooteid

Tootmise viis: Naturaalne kääritusmeetod

Kellele ja kuidas? Profülaktilisel eesmärgil täiskasvanutel ja lastel on soovitatav tarvitada 1 kapsel päevas, 40 minutit enne või 2h peale sööki. Kapsel neelata tervelt vähese veega. Toode on sobilik igas vanuses inimesele.

Noorematele kui kolme aastastele, vanuritele ja lemmikloomadele manustades on soovitatav lämbumisohu vältimiseks kapsli sisu välja pigistada

Kas sobib rasedatele ja imetavatele naistele? Jah.

Koostisosade kogused päevases annuses: 1 kapsel  = ~36 miljonit KMÜ (kolooniat moodustavat ühikut) aktiivsete ja elusate soolebakteritega ning 56,3 mg PUUVILJAD (kreegiekstrakt, viigimarja, juunosidruni, punase porsa), 19,5 mg JUURVILJAD (spinati, sinep-lehtnaeri),  9,2 mg SEENED (shiitake, leht-kobartoriku, murill mütseeli), 8.2 mg MARJAD (hiina taralõnga, silm- ja kännasmustika) ja 6 mg MEREVETIKAID.

ECOSH LIFE ERINEVAD ECOBIOTIC PIIMHAPPEBAKTERID

Ecosh Life pakub mitmeid erinevaid probiootikumide tooteid. On üks põhitoode, mis tugevam kui teised Ecobiotic tooted ning ka kõige suurema tüvede arvuga – 12 erineva tüvega. Lisaks sellele pakutakse mitmeid tooteid lähtuvalt vanusegruppidest: Ecobiotic Baby 1-6 aastastele, Ecobiotic Junior 7-17 aastastele, Ecobiotic Adult 18-49 aastastele, Ecobiotic Senior 50+ aastastele. Lähtuvalt vanusegruppist sisaldab toode 3-4 konkreetset tüve, mis antud vanusegrupile kõige rohkem sobida võiks.

Põhitoode – kaheteistkümne erineva inimspetsiifilise piimhappebakteritüvega EcoBiotic probiootikumid on Ecobiotic toodetest kõige tugevama toimega, mille puhul keha omastab vaid neid tüvesid, mida hetkel kõige rohkem vaja läheb. Ecobiotic piimhappebakterid toetavad soolestiku mikrofloorat ning osalevad aktiivselt toitainete lõhustamises ja imendumises.

Hea teada! Ecoshi probiootikumid on laktoosivabad ja katavad kõikide vanusegruppide vajadused.

Kapslite arv: 90 vegetaarset kapslit

Bakteritüvede arv: 12 hapendatud piimhappebakterit

Ei sisalda: allergeene

Kellele ja kuidas?  Toodet on soovitav kasutada 2 kapslit päevas tühjale kõhule nt enne magama minekut. Tundliku mao korral 30 minutit enne või peale sööki. Kapsleid manustada veega.

Koostisosade kogused päevases annuses: EcoBioticu päevane annus 2 kapslit sisaldab kokku ligi 40 miljardit piimhappebakterit, mis on piisav kogus nn „kasulike“ bakterite konsentratsiooni tõstmiseks organismis.

VÕRDLUSE TULEMUS

Võrdluse tulemusena selgub, et Ecosh Life, Biolatte, NutriDream ja Dr. Ohhira probiootikumid sisaldavad paljuski sarnaseid, aga ka erinevaid piimhappebakteritüvesid (alates kolmest kuni 12 erineva tüveni) ning nende päevased annused võivad seetõttu ka erineda. Probiootikumid, mis sisaldavad erinevaid bakteritüvesid ja -liike, peetakse efektiivsemaks kui üht tüve sisaldavad tooted.

Koostisosadest näeb samuti mõningast erinevust, mõnele tootele on lisatud koostisosasid, mis hõlbustavad probiootikumide tööd veelgi, avaldavad organismile kasulikku mõju ning on tugevad antioksüdandid. Sellised probiootikumid on näiteks Dr. Ohhiral, näiteks sisaldavad need ka olulisi prebiootikume ja postbiootikume.

Samuti kasutavad mõned tootjad spetsiifilisi valmistamismeetodeid, näiteks kasutab Biolatte filtreerimismeetodit, mis tagab elujõulisemad ja kinnitusvõimelised bakterid. Ka kapseldamises on erinevusi, näiteks on Dr. Ohhira probiootikumid maohappekindlates kapslites, mis läbib efektiivselt mao ning lahustub alles peensooles.

Võrdlus erinevate probiootikumide vahel aitab teil teha teadlikuma valiku. Oluline on järgida tootja soovitatud annustamisjuhiseid ning konsulteerida vajadusel arstiga, eriti raseduse või imetamise korral, kui selle kohta ei ole tootja infot andnud. Oluline on valida endale sobiv probiootikum vastavalt individuaalsetele vajadustele ja eelistustele. Toidulisandite kasutamine ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku eluviisi. Hoidke probiootikume lastele kättesaamatus kohas ning järgige säilitamise juhiseid, mis tavaliselt kujutavad endas toatemperatuuril hoidmist, kaitstuna niiskuse ja otsese päikesevalguse eest.

Vaata kõiki meie e-poes pakutavaid probiootikume

 

Jaga seda infot ka teistega

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga