NatVita - Sidrunheina tee ÖKO, 70g
Tootekood : 5902096509328
Sidrunhein on maitsetaim, mis asendab suurepäraselt sidrunit. Seda kasutatakse magustoitudes, kastmetes, suppides, teetõmmistes jms. Sidrunheinast valmistatud tõmmis on väga maitsev jook.
Loe rohkem sidrunheina kohta
Omadused
Sisaldab | : Sidrunhein |
Millisele keha piirkonnale? | : Immuunsus |
Mille puhul sobib? | : Külmetus |
Mille puhul sobib? | : Nohu |
Mille puhul sobib? | : Hingamisteede toetus |
Mille puhul sobib? | : Immuunsüsteemi tugevdamine |
Toote puhtus | : Mahe toode |
Rohkem infot -
NatVita - Sidrunheina tee ÖKO, 70g
Sidrunhein on maitsetaim, mis asendab suurepäraselt sidrunit. Seda kasutatakse magustoitudes, kastmetes, suppides, teetõmmistes jms. Sidrunheinast valmistatud tõmmis on väga maitsev jook.
Koostisosad: 100% tükeldatud mahe-sidrunhein.
Tarvitamissoovitus: 1 teelusikatäis kuivpuru lisada 250 ml keevasse vette ja keeta 10 minutit, seejärel kurnata. Võib kasutada ka tee lisandina.
ÖKO– sertifitseeritud mahetoode.
Sidrunheina tee: mitmeotstarbeline tervistav tee
Sidrunheina kirjeldus ja päritolu
Sidrunhein on umbes 55 liigiga aromaatsete rohttaimede perekond, mis kuulub kõrreliste (Poaceae) sugukonda. Sidrunhein kasvavab looduslikult peamiselt Aafrika ja Aasia troopilistes ning subtroopilistes piirkondades. Sidrunhein on külmaõrn taim, mida Eestis saab kasvatada üheaastasena, kuid toas või kasvuhoones see püsib mitmeaastasena.
Sidrunheinal on tugevalt lõhnavad ja sidrunimaitselised lineaalsed kuni süstjad lehed, mida kasutatakse toiduvalmistamisel salatite ja jookide maitsestamiseks. Ideaalseks kasvuks vajab sidrunhein viljakamat mulda ja päikeselist kasvukohta. Kasvuperioodil on oluline rohke kastmine ja pidev väetamine, talvel aga minimaalne kastmine. Potitaimed tuleks igal aastal ümber istutada.
Sidrunheina saab paljundada kevadel seemnetega või puhma jagamisega. Seemned idanevad temperatuuril 20-25°C umbes nädala kuni kahe jooksul. Õues kasvatades tuleks taimed istutada 15x30 cm vahedega.
Sidrunheina tee valmistamine
Sidrunheina tee valmistamiseks on mitu erinevat võimalust. Kõige lihtsam on leotada värskeid või kuivatatud sidrunheina varretükke kuumas vees. Soovituslik kogus on 1-2 varretükki ühe tassi kohta, mida leotada vähemalt 5 minutit. Seejärel võib tee koos varretükkidega serveerida.
Samuti on võimalik teha külma sidrunheina teed, lisades jääkuubikuid. Lisaks neile traditsioonilisematele viisidele, on sidrunheina teed võimalik osta ka enamikest toidupoodidest ja tervisepoodidest nii teekottides kui lahtiselt.
Peale tee valmistamise on sidrunheinal ka muid kasulikke rakendusi. Värskeid lehti saab kasutada maitsestajana toitudes nagu salatites ja ühepajaroogades. Jämedad varred sobivad tükelditult kastmete ja suppide maitsestamiseks. Sidrunhein on kasulik ka looduslik putukate tõrjevahend.
Sidrunheina tee kasulikkus
Sidrunheina tee pakub mitmeid tervistkasustavaid omadusi, millest paljud on teaduslikult tõestatud. Siinkohal toome välja olulisemad neist:
Põletikuvastane toime
Sidrunhein sisaldab mitmeid põletikuvastaseid ühendeid nagu klorogeenhape, isoorientin ja swertiajaponin. Need ühendid aitavad pärssida teatud põletikku tekitavate markerite vabanemist kehas, vähendades nii üldist põletikutaset.
Immuunsüsteemi tugevdamine
Sidrunhein sisaldab tervislikke antioksüdante, mis aitavad võidelda vabade radikaalidega ja tugevdada immuunsüsteemi. See omadus võib olla eriti kasulik nõrgema immuunsüsteemiga inimestele, nagu HIV-positiivsed isikud.
Kolesteroolitaset langetav toime
Uuringud on näidanud, et sidrunheina ekstrakt suudab langetada kolesteroolitaset loomkatsetes. Toime tundub olevat annusest sõltuv, seega suuremad kogused sidrunheina teed võivad olla veelgi efektiivsemad.
Suuõõne tervise parandamine
Sidrunhein omab antimikroobseid omadusi, mis aitavad pärssida bakterite kasvu suuõõnes. Teaduslikud uuringud on kinnitanud, et sidrunheinaekstrakt on üks tõhusamaid vahendeid hambakaariese tekitavate bakterite nagu Streptococcus sanguinis vastu.
Valuvaigistav toime
Sidrunhein sisaldab mitmeid põletikuvastaseid ühendeid, mille on leitud aitavat leevendada valu. Seetõttu võib sidrunheina tee olla kasulik näiteks lihas- ja liigesvalude korral.
Vereloome stimuleerimine
Uuringud on näidanud, et sidrunheina tee joomine aitab suurendada hemoglobiini, hematokriti ja punaste vereliblede hulka. Selle täpne mehhanism pole veel selge, kuid arvatakse, et see tuleneb sidrunheina antioksüdantsetest omadustest.
Diureetiline toime
Sidrunhein on tuntud oma diureetiliste ehk kuseeritamist soodustavate omaduste poolest. See aitab organismist eemaldada liigset vedelikku ja naatriumi, olles seetõttu kasulik näiteks südame- või maksapuudulikkuse korral.
Vererõhu langetamine
Uuringud on näidanud, et sidrunheina tee joomine aitab langetada süstoolset vererõhku ja vähendada pulsisagedust. Siiski tuleb seda kasutada ettevaatlikult, eriti südameprobleemidega inimestel, et vältida liigset diastoolse vererõhu tõusu.
Kolesteroolitaset alandav toime
Uuringud nii loomadel kui inimestel on näidanud, et sidrunhein aitab langetada üldkolesterooli ja LDL-kolesterooli taset. See omadus võib olla kasulik südame-veresoonkonna tervise parandamisel.
Kaalu langetamine
Sidrunhein on tuntud oma diureetiliste omaduste poolest, mis aitavad kaasa kehakaalu langusele. Samuti võib sidrunheina tee juues asendada magusaid ja karastusjookme, aidates nii kaalu langetada tervisliku elustiili kaudu.
Menstruaalvaevuste leevendamine
Kuigi otsesed uuringud selle kohta puuduvad, võib sidrunheina põletikuvastane ja seedimist soodustav toime aidata leevendada menstruaalvaevusi nagu krambid ja turse.
Sidrunheina tee kõrvaltoimed ja ohud
Üldiselt peetakse sidrunheina teed ohutuks ja tervislikuks joogiks. Siiski võib mõnel inimesel esineda kõrvaltoimeid nagu pearinglus, suurem näljatunne, suukuivus, väsimus või sage urineerimine. Samuti võivad tekkida allergilised reaktsioonid nagu lööve, sügelus või hingamisraskused.
Teatud rühmadele võib sidrunheina tee olla ohtlik. Seda ei soovitata tarvitada rasedatel, südameprobleemidega või madala vererõhu ja kaaliumitasemega inimestel. Samuti tuleks seda kasutada ettevaatlikult koos teiste diureetikumidega. Üldiselt on siiski soovitatav alustada väikeste kogustega ja jälgida oma reaktsiooni.