India nonipuu vili – tõhus abivahend terve ja noorusliku jume saavutamiseks

India nonipuu vili – Tõhus abivahend terve ja noorusliku jume saavutamiseks

Mis on Nonipuu ja selle viljad?

Noni_reif_unreif

Noni viljad (vasakul toores, paremal küps vili). Allikas: nonique.de

India nonipuu (Morinda citrifolia) on madaraliste sugukonda kuuluv troopiline puu. Samast perekonnast leiab ka näiteks kohvipuu ja gardeenia, kodumaistest taimedest aga madarad. Nonipuid ja –põõsaid on üldse umbkaudu 80 erinevat liiki. Ladinakeelne nimetus Morinda on tuletatud sõnast morus, mis tähendab mooruspuud ja viitab sellele, et nonipuude viljad on kujult mooruspuu marjade sarnased.

Tavapäraselt Kagu-Aasias, Indias ja Vaikse ookeani saartel kasvav India nonipuu on kuni 5-7 meetri kõrgune igihaljas väike puu, millel on suured läikivad sügavate roodudega lehed. Ideaalsetes ilmastikuoludes, kus paistab rohkelt päikest ja puudub külm tuul, on nonipuud vastupidavad taimehaigustele ja –kahjuritele ning võivad elada väga vanaks.

India nonipuu. Allikas: nonique.de

Nonipuu kasvab aastaringselt, seetõttu võib puul olla korraga nii toored, poolküpsed kui küpsed viljad. Küps nonivili on kollakasvalge seemneterohke koguvili, mis on vajutades veidi vetruv – just nagu küps avokaado. Valminud noniviljad on umbes suure kartuli mõõtu. Küpsedes lõhnavad need kaunis ebameeldivalt ning maitsegi pole eriti kiita. Seetõttu kutsub rahvasuu nonivilju ka juustu- või oksemarjaks.

Milleks kasutatakse?

Ebameeldivast lõhnast hoolimata on nonipuu vilju ja lehti tarvitatud aastasadu nii toiduks kui rahvameditsiinis mitmesuguste haiguste raviks. Ka kaasaegne läänemaailm on noni kasulikud omadused avastanud – hulk ettevõtteid pakub noniviljadest valmistatud jooke ja ekstrakte ning järjepanu avaldatakse artikleid noni suurepärastest omadustest.

Mida sisaldavad noniviljad?

Noniviljades on avastatud enam kui 150 toitainet. Näiteks ananassiga võrreldes leidub noniviljas 800 korda rohkem ensüüme ja vitamiine. Eriti rikkalikult leidub noniviljades prokseroniini, aga ka vitamiine, ensüüme ja mikroelemente. Kseroniin on alkaloid, mis mõjutab organismis valkude funktsioneerimist ja osaleb rakuainevahetuses ning kseroniinipuudust peetakse paljude nahaprobleemide põhjuseks. Noniviljad sisaldavad rohkesti kseroniini eelühendit prokseroniini (pisut ka kseroniini), mille organism muudab ensüümide abil kseroniiniks. Noniviljadele omistatakse bakterite arengut pärsivaid ja immuunsüsteemi tugevdavaid omadusi. Seetõttu on noni tõhus abivahend ka terve ja noorusliku jume saavutamiseks.

Nonivili kosmeetikas

Noniviljad puul. Allikas: nonique.de

Saksa looduskosmeetikabränd Nonique kasutab kõikides oma toodetes nonipuu vilju ja/või lehti. Brändi nimi Nonique on tuletatud sõnadest noni ja que (lad k „ja“), mis tähendab, et Nonique’i tooted sisaldavad noni ja teisi taimseid koostisosi. Nt noni ja granaatõuna või noni ja aaloet jne.

Nonique’i nonipuud kasvavad Panamal, Costa Rica piiri lähistel asuvas mahetalus, kus 1500 nonipuud kannavad aastaringselt saaki. Nonique’i looduslik kosmeetika on toodetud nii, et kõik noni suurepärased omadused oleksid esindatud, tagatud oleks tooraine puhtus ja bioloogiline aktiivsus.

Nonique’i nahahooldussari sisaldab mahekasvatatud tõhusaid nahka hooldavaid toimeaineid, mis muudavad naha terveks ja jume säravaks. Toodete veganisõbralik koostis ei sisalda loomse päritoluga koostisosi, sünteetilisi koostisosi, kunstlikke värvaineid ega naftasaadusi. Nonique’i tootesari on välja töötatud arvestades BDIH standardile ning vastab rangetele kvaliteedinõuetele. Nonique’i kosmeetikatoodetes on kasutatud ainult sertifitseeritud mahepõllumajandusest pärinevaid looduslikke koostisosi.

 

Kogu Nonique’i tootevalik >>>

Nonique Anti-Aging sari. Sisaldab nonivilja, aaloet, assaimarju ja granaatõna.

 

Nonique Extreme Energy sari. Sisaldab nonivilju, aaloet, guaraanat ja greipi.

 

Nonique Intensive sari. Sisaldab nonivilju, aaloet, avokaado- ja oliiviõli.

 

 


Allikad:

Nonique: http://www.nonique.de/qualitat/noni.html

Wikipeedia: http://et.wikipedia.org/wiki/India_nonipuu, http://en.wikipedia.org/wiki/Morinda_citrifolia

http://healthyeating.sfgate.com/noni-berry-4641.html

http://www.akealife.com/inside-essentials-noni-fruit/

http://www.cancer.org/treatment/treatmentsandsideeffects/complementaryandalternativemedicine/dietandnutrition/noni-plant

http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-758-noni.aspx?activeingredientid=758&activeingredientname=noni

Jaga seda infot ka teistega