Juuste väljalangemise šokeerivad põhjused – kuidas saate oma juuksed tagasi kasvatada!

Juuste väljalangemine
Kas olete kunagi märganud oma juuste äkilist ja kiiret hõrenemist? Kui jah, siis tõenäoliselt kannatate juuste väljalangemise all. On normaalne, et inimestel langeb päevas 50-100 üksikut juuksekarva, see on loomulik ja normaalne protsess, mis tavaliselt pole märgatav, sest langenud juuste asemele kasvavad uued juuksed. Kui juukseid langeb igapäevaselt märgatavalt rohkem välja kui peaks, siis võib see olla stressirohke ja murettekitav kogemus. Liigset väljalangemist võivad põhjustada erinevad tegurid, sealhulgas geneetika, toitumine, elustiil, stress ning muud haigusseisundid. Selles blogipostituses vaatleme mõningaid šokeerivaid juuste väljalangemise põhjuseid ning seda, kuidas ja millega aidata juuksekasvule kaasa.

Mis on juuste väljalangemine?

Juuste väljalangemine on protsess, mille käigus juuksefolliikulid kahanevad ja lõpuks lõpetavad juuste tootmise. See võib juhtuda igaühega, olenemata vanusest, soost või rahvusest. Juuste väljalangemine võib tekkida geneetika, toitumise, elustiili, stressi ja muude haiguste tagajärjel. Seda võivad põhjustada ka teatavad ravimid, näiteks keemiaravimid.

Sõltuvalt põhjusest võib juuste väljalangemine olla ajutine või püsiv. Mõnel juhul on seda võimalik elustiili muutmisega, näiteks tervisliku toitumisega tagasi pöörata. Teistel juhtudel võib juuste väljalangemine olla püsiv ja nõuda meditsiinilist sekkumist.

Juuste väljalangemise põhjused

Juuste väljalangemist võivad põhjustada erinevad tegurid. Mõned kõige levinumad juuste väljalangemise põhjused on järgmised:

 • Geneetika: Geneetika võib juuste väljalangemisel mängida rolli. Kui teil on perekonnas esinenud juuste liigset väljalangemist, siis võib see suurema tõenäosusega esineda ka teil endal.
 • Toitumine: Ebatervislik toitumine võib põhjustada juuste väljalangemist. Oluliste vitamiinide ja mineraalide puudujääk põhjustab juuksefolliikulite kahanemist ja lõpuks juuste tootmise lõpetamist.
 • Elustiil: Stress, unepuudus ja suitsetamine võivad aidata kaasa juuste väljalangemisele.
 • Meditsiinilised seisundid: Teatud haigused, nagu kilpnäärmehaigused, aneemia ja luupus, võivad põhjustada juuste väljalangemist.
 • Ravimid: Mõned ravimid võivad kõrvaltoimena põhjustada juuste väljalangemist. Nende hulka kuuluvad keemiaravimid ja teatud ravimid, mida kasutatakse kõrge vererõhu ja depressiooni raviks.

Juuste väljalangemine naistel

Naistel tekib tavalisest suurem juuste väljalangemine enamasti vanuses 40+ ning menopausi ajal. Seda põhjusel, et naissuguhormoonid (kõige olulisem neist östrogeen) vähenevad ning ainevahetus aeglustub. Kui östrogeeni on naise kehas vähe, muutuvad juuksed hapramaks, murduvad ning langevad peast välja. Juuste väljalangemisel võib olla ka veel muid põhjuseid, näiteks vitamiinide/mineraalide puudus, geneetika (nt pärilik alopeetsia ehk kiilanemine), ravimid, stress, juuste liiga “karm” käsitlemine - näiteks tugevad ja pingul patsid ning kuumtöötlus.

Juuste väljalangemine meestel

Juuste väljalangemine mõjutab sageli ka mehi. Ka meestel võib juuste väljalangemine olla põhjustatud geneetiliselt ning meestel esineb sagedamini ka kiilaspäisust või peanahal kiilaspäiseid laike. 

Lisaks geneetikale võivad meestel juuste väljalangemist põhjustada ka vale toitumine, elustiil, stress ja teatavad haigused. Juuste väljalangemist võivad põhjustada ka mõned ravimid, näiteks need, mida kasutatakse kõrge vererõhu ja depressiooni raviks.

Juuste väljalangemine pärast sünnitust

Juuste väljalangemine pärast sünnitust on naistel tavaline. Seda tüüpi juuste väljalangemist nimetatakse sünnitusjärgseks alopeetsiaks ja selle põhjuseks on raseduse ajal ja pärast sünnitust toimuvad hormonaalsed muutused.

Juuste väljalangemine pärast sünnitust on tavaliselt ajutine ja taandub tavaliselt mõne kuu jooksul. Mõnedel naistel võib aga juuste väljalangemine kesta kuni aasta pärast sünnitust.

Vitamiinide seos juuste väljalangemisega

Juuste väljalagemine võib märku anda, et kehal on teatud vitamiinidest ja mineraalidest puudu. Näiteks võivad juuste väljalangemise puhul abiks olla järgmised vitamiinid ja mineraalained: biotiin, raud, C-vitamiin, D-vitamiin ning tsink. Ei tasu kõike korraga juuste väljalangemise puhul tarvitama hakata, pigem kindlaks teha millisest ainest kehal puudu on ning üle vaadata oma menüü, et ka toiduga vastavad mineraalid ja vitamiinid kätte saaks. Olemas on ka juustele ja nahale mõeldud kompleks toidulisandid, üheks neist näiteks MSM toidulisandid, mis lisaks juustele head ka veel näiteks nahale ja küüntele.

Juuste väljalangemine rinnaga toitmise ajal

Juuste väljalangemine rinnaga toitmise ajal esineb pea igal rinnaga toitval naisel. Seda tüüpi juuste väljalangemist põhjustavad imetamise ajal toimuvad hormonaalsed muutused.

Juuste väljalangemine imetamise ajal on tavaliselt ajutine ja taandub mõne kuu jooksul. Mõnedel naistel võib aga juuste väljalangemine kesta kuni aasta.

Kuidas vältida juuste väljalangemist

On mõned võimalused, mida proovida, et vältida liigset juuste väljalangemist, näiteks:

 • Tervislik ja tasakaalustatud toitumine: Toitumine, mis on rikas oluliste vitamiinide ja mineraalide poolest, võib aidata hoida juukseid tervena.
 • Stressi vähendamine: Stress võib aidata kaasa juuste väljalangemisele. Võtke aega lõõgastumiseks. 
 • Vältige juuste karmi käsitlemist: Näiteks juuste liigne kuumtöötlemine, liiga tugev harjamine või liiga tugevad patsid võivad kahjustada juuksefolliikuleid ning põhjustada juuste väljalangemist. Olge juustega õrnad ning vältige liigset kuumtöötlust.

Looduslikud abinõud juuste väljalangemise vastu

On olemas mõned looduslikud abinõud, mis võivad vähendada juuste väljalangemist ja soodustada juuste kasvu. Nende hulka kuuluvad:

 • Eeterlikud õlid: Eeterlikud õlid, näiteks lavendel ja rosmariin, võivad aidata stimuleerida juuste kasvu.
 • Taimsed abinõud: Taimsed abinõud, näiteks rohelise tee ekstrakt, võib aidata vähendada juuste väljalangemist.
 • Peanaha massaaž: Peanaha masseerimine võib aidata stimuleerida peanaha verevoolu ja soodustada juuste kasvu.
 • Toitumine: Oluliste vitamiinide ja mineraalide mitmekesisest toidust saamine võib aidata juuksefolliikulite toitmist ja seeläbi soodustada juuste kasvu.

Kodused abinõud juuste väljalangemise vastu

Lisaks eespool nimetatud looduslikele abinõudele on olemas mõned kodused abinõud, mis võivad aidata vältida juuste väljalangemist ja soodustada juuste kasvu. Nende hulka kuuluvad:

 • Peanaha koorimine: Peanaha koorimine võib aidata eemaldada surnud naharakud ja soodustada juuste kasvu.
 • Peanaha õlitamine: Õlitamine võib aidata peanahka toita ja juuste kasvu soodustada.
 • Aloe vera: Aloe vera võib aidata vähendada põletikku ja kiirendada juuste kasvu.
 • Kookosõli: Kookosõli aitab toita peanahka ja vähendab juuste väljalangemist.

Juuste väljalangemise vastased šampoonid

Turul on saadaval ka erinevaid juuste väljalangemise vastaseid šampoone. Need šampoonid sisaldavad koostisosi, mis aitavad peanahka toota ja juuste kasvu soodustada.

Kokkuvõte

Juuste väljalangemine võib olla stressirohke ja murettekitav kogemus. Seda võivad põhjustada erinevad tegurid, sealhulgas geneetika, toitumine, elustiil, stress ja muud haigusseisundid. Juuste väljalangemise vältimiseks on võimalik ka ise midagi teha, näiteks tervislikult toituda, vähendada stressi ja vältida juuste liiga karmi käsitlemist. Lisaks on olemas mõned looduslikud ja kodused abinõud, mis võivad aidata kiirendada juuste kasvu, samuti mitmesugused juuste väljalangemise vastased šampoonid. Kui teil on juuste väljalangemine, proovige kindlaks teha selle põhjus ning seejärel leidke sobivaimad võimalused, et juukseid tugevamaks muuta ning juuksekasvu soodustada. 

Jaga seda infot ka teistega

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga