Maailmas, kus sinu elu arvustatakse sinu Facebooki ja Instagrami piltide välimuse järgi, on vaja näha välja kaunis kogu aeg. Igal hetkel peaks olema “Selfie”-valmis. Sellel aga on oma hind… Meigitööstus on aastaid rääkinud kuidas väike kogus jumestuskreemi ja ripsmetušši paneb su näo hetkega särama. See võib küll tõsi olla, kuid selle on ka oma pahupool kui seda igapäevaselt teha. Rohke meigi kasutamisel võib olla mitmeid kahjulikke kõrvalmõjusid nahale ja kehale.
1. Peavalu
Kemikaalid nagu Diazolidinyl urea ja DMDM Hydantoin, mis mõlemad vabastavad formaldehüüde, on laialt kasutatavad koostisosad paljudes kosmeetikatoodetes. Neid kasutatakse kui antimikroobseid säilitusaineid. Need kemikaalid on tuntud kui peavalutekitajad, ärritajad ja võivad kahjustada silmi. Kui kannatad peavalude käes ja ei tea miks, siis loobu mõneks päevaks oma meigitoodetest ja kui märkad erinevust, siis tead milles on probleem.
2. Juukseprobleemid
Nii nagu mujalgi on ka juuksetrendid pidevas muutuses. Tooted juustele nagu geelid, seerumid, šampoonid, palsamid ja juukselakid sisaldavad mitmeid kahjulikke kemikaale, mis hoiavad su juukseid nii nagu soovid, kuid lõpuks siiski kahjustavad neid pikas perspektiivis. Liigne kasutamine tekitab peanaha punetust, juuste hõrenemist või isegi välja langemist ja takjaid juukseid. Samuti saab kahjustada ka juukse loomulik värv.
3. Akne
See onüks enimlevinud kõrvalmõjusid meigi kasutamisel. Enamus naisi on seda juba kogenud. Nahk on sama palju osa sinu kehast kui ükskõik, mis organ. Ka nahk vajab õhku ja kasvuruumi. Kui katad naha meigiga võib see lõppeda pooride ummistamisega. Nii tekivad mustpead ja halb puhastamine võib viia akneni. Püüa meeles pidada, et õhtul enne magama minekut puhastad näo naturaalse näopuhastusvahendiga.
4. Allergiad
Kemikaalid nagu parabeenid, mille hulgas on ethyl-paraben, butyl-paraben ja isopropyl-paraben on kasutusel säilitusainena, et takistada bakterite paljunemist kosmeetikatoodetes. Parabeenid võivad põhjustada erinevaid allergilisi reaktsioone nagu nahaärritused, laigud jne. Veel üks levinud allergeen kosmeetikas on Salicylate, mis võib õrna naha korral tekitada valuliku ärrituse nahale. Paljudel juhtudel ei avaldu allergia enne kui sümptomid on juba raskekujulised. Loe toodete koostisosade nimekirja ja jälgi, et sisalduses poleks neid.
Parabeenivabad tooted Mia24.ee e-poes!
5. Silmaärritused
Meigitooted silmadele on kõige laialdamalt kasutuses, ka nende poolt, kes eriti palju meiki ei kasuta. On oluline meeles pidada, et silmad ja nende ümbrus on näo kõige tundlikum osa. Silmameik võib olla ohtlik silmadele, sest osakesed sellest võivad sattuda ka silma. Liigne kogus ripsmetušši või silmalainerit võib ripsmete kasvu pärssida ja see saab ühtlasi ka heaks kohaks bakteritele, mis omakorda viib ärrituste ja infektsioonideni.
6. Viljakus
Nahahooldustooted ja deodorandid imenduvad nahka seega on väga tõenäoline, et selles sisalduvad kemikaalid jõuavad ka ülejäänud kehasse. Testid on näidanud, et butyl paraben avaldab mõju testosteroonile. Olgugi, et enamus selliste toodete kasutajaid on naised, on siiski oluline teada, kuidas see mõjuda võib. Parabeene kasutatakse laialdaselt ja isegi tooted, millele on peale kirjutatud “naturaalne”, võivad sisaldada parabeene.
7. Enneaegne vananemine
Kui kasutad oma nahapinnal tooteid pikema ajaliselt, hakkavad kemikaalid jäädavaid kahjustusi tekitama nahale. Aja jooksul võid märgata vananemismärke nagu kortsud või laigud oma näol või kehal. Kuigi meik aitab peita iluvigu, siis pikemas perspektiivis toodab ta neid ise juurde. Arvestades kui suur osa kosmeetikast on “anti-age” tooted, siis ei soovigi kosmeetikatootjad teha meiki, mis ei kiirenda vananemist. Kui kasutad meiki palju, siis oleks väga vajalik jälgida, et koostis oleks nii naturaalne kui võimalik.
8. Hormonaalsed häired
9. Vähkkasvajad
- Formaldehüüdid ja formaldehüüde vabastavad ained quaternium-15, diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, DMDM hydantoin ja 2-bromo-2-nitropropane-1,3 diol.
- Phenacetin
- Coal tar
- Benzene
- Mineraalõlid
- Ethylene oxide
- Chromium
- Cadmium ja selle ühendid
- Arseen
- Crystalline silica (or quartz)
10. Muutused nahavärvis
Päikesekreemid, niisutavad kreemid, toonikud ja muud nahahooldustooted sisaldavad nahka helendavaid või tumendavaid aineid. Kosmeetikatooted, milles on kasutatud halva kvaliteediga, võivad viia soovimatu nahavärvi muutuseni. Tekivad pigmendi- või muud laigud nahale, ebaühtlane jume, punasus ja isegi tedretäpid. Kuigi nahka vajavad inimesed enese kaitsmiseks, peaks ka meie oma nahka kaitsema. Väldi võimalikult palju tooteid, milles on kemikaale.