Mis on kuningakepiõli ja kuidas teda kasutada?

Mis on kuningakepiõli

MIS ON KUNINGAKEPIÕLI?

Kuningakepp on mitmeti sarnane nurmenukuga - neil on ühine kollane värv ja lõhn on samuti sarnane. Tegu on kuldkollase kaheaastane taimega, mis algselt saabus Euroopasse ilutaimena, kuid kui leiti tema tervendavad omadused, hakati seda kasutama ka toidulisandina.  Tänaseks on kuningakepi preparaate Euroopas kasutatud umbes sadakond aastat.

Taimest on võimalik teha lehetõmmist, millel on salendav efekt, välispidiselt on taime juuri kasutatud lihasvalu ja nahahädade vastu.  Inglise keeles on kuningakepp tuntud kui “Evening primrose”. Nagu nimigi viitab, siis taim avab oma õied õhtul (evening) ning lõhnab justkui nurmenukk (primrose). Veel üks levinud ingliskeelne nimi on taimel “King´s cure-all”, ehk eesti keeles tõlgituna “kuninga kõikeraviv”. Kuningakepp on taimena täielikult söödav: juuri on ammusest ajast keedetud; lehed, pungad ja varred on heaks salatimaterjaliks ning seemnetest pressitakse tuntud kuningakepiõli. (1) Kuningakepiõli on saadaval nii õlina kui ka kapslitena.

KUST KUNINGAKEPP PÄRIT ON JA KUS TA KASVAB?

Kuningakepp on pärit Põhja-Ameerikast, kuid levinud tänaseks kõikjale parasvõõtmesse ja subtroopikasse.

Kuningakepi taimeperekonda kuulub ligi 80 erinevat liiki, mis kasvavad looduslikult peamiselt ainult Põhja-Ameerikas. Eestis võime näha suvel ja sügisel ise kasvama hakanuna neid mitmetes kohtades, näiteks järve kallastel, lagendikel või tihnikutes. Taim eelistab kasvamiseks päikselist kasvukohta. Taime saab külvata ka seemnest, kuid siis tuleb arvestada, et seemned idanevad keskmiselt 2-3 nädalat. Kuningakeppi istutatakse ilutaimena ka lillepeenardesse. Kui kuningakepp on kuskil juba kasvama hakanud, siis külvab ta end ise edasi. (8,9)

KUNINGAKEPIÕLI JA GLA

Kuningakepiõli seemnetest pressitud õli on üks rikkamaid Omega-6 rasvhapete allikaid, mida nimetatakse gamma-linoleenhappeks (GLA). GLA on inimesele vajalik rasvhape, mida meie organism muundab hormoonide sarnasteks ühenditeks, millel on põletikuvastane toime. Lisaks sellele on GLA ka oluline komponent rakumembraanis. Kuningakepiõlis on 7-10% rasvhapetest GLA vormis, seetõttu on ka enamik GLA toimet uurivad uurigud põhinenud kuningakepiõlil. Kuigi keha suudab GLA´d toota ka teistsugustest rasvadest, ei leidu ühtegi toidu, kus oleks märkimisväärses kogused GLA´d. (2)

MIDA SISALDAB KUNINGAKEPIÕLI?

Kuningakepiõli sisaldab endas linoleenhappeid, gamma-linoleenhappeid ehk Omega-6 (GMA), õlihappeid (Omega-9), palmiithapet ja stearhapet.

Linoleenhapped niisutavad juukseid ning ergutavad nende kasvu, omavad põletikuvastaseid omadusi, rahustavad aknet ning võitlevad akne süvenemisega, säilitavad naha niiskustaset, aitavad aeglustada vananemist ning säilitavad naha elastsust.

Gamma-linoleenhapped on teada kui põletikuvastaste hapetena. Nad toidavad nahka asendamatute rasvhapetega, toetavad tugevamate naha, juuste ja küünte kasvu. Lisaks võivad gamma-linoleenhapped aidata peavalu  ja liigesvalu korral, liigeste puhul parandavad ka paindlikkust. Toetavad ajutegevust, aeglustavad vananemist, samal ajal säilitades naha elastuse ja pehmuse. Toetavad immuunsüsteemi ja närvisüsteemi. 

Õlihapped aitavad säilitada naha ja juuste pehmuse, soodustavad paksemate, pikemate ja tugevamate juuste kasvu ning aitavad kõõma vastu. Vähendavad vananemist, sealhulgas kortse ja peeneid joonekesi. Lisaks toetavad immuunsust ja liigeseid ning hoiavad ära liigesepõletikku.

Palmiithape on üks kõige tavalisem küllastumata rasvhape, omades pehmendavaid omadusi, näiteks pehmendab juukseid. Stearhappel on puhastavad omadused, eemaldades mustuse, higi ning liigse rasu juustest ja nahast. Stearhape on lisaks ideaalne emulgaator, mis seob vee ja õli. Pehmendab nahka ning kaitseb juukseid kahjustuste eest, ilma et juuksed kaotaks oma läike. (7)

MILLISTE TERVISEHÄDADE PUHUL KASUTATAKSE KUNINGAKEPIÕLI?

Kuningakepi taime kasulik mõju avastati juba kaua aega tagasi. Seetõttu on teda juba ammustest aegadest kasutatud mitmete haiguste ja tervisemurede korral.

Südamele - Kunigakepiõli igapäevane tarvitamine on hea südamele. Võib vähendada ka kolesterooli ja vererõhku. Diabeetilise neuropaatia raviks - Tegu on närvikahjustusega, mis on diabeedi tavaline komplikatsioon. Üheaastane ravi kuningakepiga võib vähendada kipitust ja tuimust, sansatsiooni kadu ja muid häirega seotud sümptomeid. (2) Traditsiooniliselt on kuningakepiõli kasutatud ka astma, diabeedi, sügeluse, rasvumise, köha ja seedehäirete korral. Lisaks menstruatsiooni valu leevendamiseks ja menopausi sümptomite kõrvaldamiseks. (7) Kuningakepi tarvitamisest saab leevendust ka alkoholiprobleemiga. Kuningakepiõlis sisalduv gamma-linoleelhape aitab ajul eritada prostaglandiin E´d, mis aitab toetada enesekontrolli ja enesekindlust, mis omakorda on vajalik selleks, et võõrutussündroomiga hakkama saada. Aju funktsioonidele - kuningakepiõli aitab vähendada ajuhäirete riski, näiteks nagu hüperaktiivsus, tähelepanuhäire, depressioon ja skisofreenia. Prostaglandiinid aitavad reguleerida närviimpulsse, mis arvatakse toetavat aju normaalset toimimist ja keskendumist. ATH patsientidega läbi viidud uuringus on leitud, et Omega 3 ja 6 võtmine nelja kuu jooksul vähendas oluliselt aktiivsus- ja tähelepanuhäire sümptomeid nii lastel kui täiskasvanutel. Premenstruatsiooni sümptomite leevendamiseks - paljud naised on leidnud, et kuningakepiõli tarvitamine leevendab menstruatsioonieelseid sümptomeid, milleks on tavaliselt meeleolumuutused, rindade valulikkus ning keskendumisraskused. Lisaks on leitud, et paljudel naistel kes kannatavad raskete premenstruatsiooni sümptomitete all, on GLA tase organismis madal. (8)

KUNINGAKEPIÕLI JUUSTELE JA NAHALE

On leitud, et juustele ja nahale mõjub kuningakepp hästi, aidates sagedate, tihti ka vanusest tingitud juuste- ja nahaprobleemide korral.

Hoiab ära juuste väljalangemise - Et juuksed oleksid terved ja elujõulised, vajavad nad asendamatuid rasvhappeid. Kuningakepp sisaldab rikkalikult antioksüdante, mis võitlevad oksüdatiivse stressiga ning aeglustavad juuste väljalangemist ja mõningal määral ka juuste halliks muutumist. Kuidas kasutada: masseeri õli peanahale või tarvita kuningakepiõli kapsleid. Noorendab väsinud nahka - Uuringus on leitud, et kuningakepiõli toidulisandite tarvitamine  võib parandada naha elastsust, niiskustaset ning tugevust.  Kuningakepi õliga naha määrimine soodustab paremat vereringet ja hapnikuvarustust, samal ajal nahka niisutades ja noorendades. Vähendab silmaümbruse põletikku - Tumedad silmaalused ja ringid silmade all ei ole kõige meeldivam, kuid selle vastu võib aidata kuningakepiõli. Kuningakepiõlil on pinguldavad ning ka tumedaid ringe vähendavad põletikuvastased omadused. Enne silmaümbruse naha õliga tupsutamise alustamist lahjenda kuningakepi õli mõne baasõliga või tarvita kapsleid. Lisaks sellele on soovituslik teha alati nahatest, kandes õli väikesele osale nahast (4). Kui kipitust/sügelust/nahalöövet ei esine, võib seda ettevaatlikult tundlikule nahapiirkonnale määrida Võib vähendada ja ära hoida päikesekahjustust - Kuningakepiõlil on nahka rahustavad ja niisutavad omadused, mis hoiavad ära naha kuivuse. Lisaks sellele võib kuningakepiõli kaitsta UV-kiirgusest tekkivate nahakahjustuste eest. Võib ära hoida aknet - Ameerika Dermatoloogia andmetel võivad meessuguhormoonid nii meestel kui naistel esile kutsuda aknet ja selle ägenemist. Näiteks võib paljudel naistel olla normaalne hormoonitase, kuid mõningatel esineb liigsete meessuguhormoonide sümptomeid, milleks on näiteks liigne karvakasv näol ja kehal. Peamise ravina tuleks kuningakepiõli segada mõne baasõliga, millel on kasulik mõju nahale. Mõnes uurigus on leitud, et kuningakepiõlis sisalduv gamma-linoolhape võib aidata hormonaalset tasakaalu tagasi paika saada. Võib aidata nahahaiguste puhul - nagu näiteks ekseemi ja psoriaasi puhul. Ekseemile on iseloomulik naha sügelus, punetus, ketendus, villikesed ja kuivus.  Kuningakeppi on peetud ekseemi puhul heaks raviks, sest õli aitab põletikke vähendada. (4)

VÕIMALUSI KUNINGAKEPI KASUTAMISEKS ÕLINA

  • Kui sinu nahk on punetav, põletikuline või sügelev, siis sega kokku üks osa kuningakepiõli ja teine osa sheavõid ning kanna segu enne magamaminekut nahale. Looduslik segu toimib niisutajana, toidab nahka oluliste rasvade abil. Lisaks rahustab nahka ning parandab jumet.
  • Kuiva ja tundliku naha korral toimi järgnevalt: sega omavahel kokku 5ml kuningakepiõli, 5ml jojobaõli, 20ml aprikoosiseemneõli, 2 tilka aprikoosiseemneõli, 5 tilka lavendli õli ja 4 tilka sandlipuu õli. Masseeri segu näpuotstega puhtale näole ja kaelale ning lase 20 minutit mõjuda, seejärel eemalda nahale jäänud liigne õli. Sellist niisutust soovitatakse kasutada 3 korda nädalas pärast näo ja kaela puhastamist.
  • Ärritunud nahale ja akne korral: sega kokku üks tilk kuningakepiõli, üks tilk patšuliõli ja üks tilk teepuu eeterlikku õli ning määri puhtale näole. Saadud segu parandab naha üldist tervist, tegeleb aknet põhjustavate bakteritega ning hoiab ära akne süvenemise.
  • Öine seerum näole: et oma nahka öösel toita, pehmendada ja siluda, sega omavahel tumedasse klaaspurki kokku kaks supilusikatäit avokaadoõli, kaks supilusikatäit kuningakepiõli, üks supilusikatäis granaatõuna õli ja 10 tilka õli, millel on vananemisvastane toime (näiteks Ylang-Ylang eeterlik õli). Enne näole kandmist puhasta nägu ning kanna 2-3 tilka saadud segu enne magama minemist näole ja kaelale.
  • Niisutavaks ja rahustavaks juuksemaskiks: masseeri supilusikatäis kuningakepi õli peanahale ja lase sellel 30 minutit mõjuda. Seejärel pese juuksed sulfaadivaba šampooniga ja lase juustel loomulikult õhu käes kuivada. Sellist maski võid kasutada 1-2 korda nädalas. Mask annab juustele lisaks niisutusele ka tugevust ja läiget. (7)

KUNINGAKEPIÕLI RASEDATELE

Laialdaselt ei ole kuningakepi mõju rasedatele uuritud, kuid mõned uuringud on tehtud ning tulemused ja arvamused jagunevad kaheks. Kõige turvalisem on enne tarvitamist konsulteerida oma arstiga, sest nagu öeldud - uuringud ja arvamused on vastastikused. On leitud järgmised kasulikud omadused kuningakepiõli kasutamisel: 1) Võib vaginaalselt kasutades kiirendada sünnituse esimest etappi. 2) Võib aidata emakakaela sünnituseks ettevalmistada. 3) Kolmandast trimestrist alates kuningakepiõli kehale määrides võib see vähendada rebestuste tekkimist sünnituse ajal.

Kui teil on enneaegse sünnituse oht või esinenud varasemalt tüsistusi, siis peaksite kasutamise osas nõu küsima oma arstilt. Samuti küsige nõu oma arstilt manustamise osas, et teha kindlaks, kas ja milline annus on teie jaoks ohutu. Ärge tarvitage kunigakepiõli, kui teil on oht krampide tekkeks, sest see võib vähendada krambivastaste ravimite mõju. (3)

RASEDATE KOGEMUSED KUNINGAKEPIÕLI KASUTAMISEL

Esimese rasedusega tarvitasin kuningakepiõli suukaudselt 2000mg - alustasin 35. rasedusnädalal ja jätkasin kuni sünnitegevuse alguseni. Ma sain 37. rasedusnädalal endale terve beebipoisi! See töötab! /../

Kuningakepiõli aitas esimese lapsega kaasa väga kiirele sünnitusele. Minu ämmaemand soovitas mul võtta seda alates 36-ndast rasedusnädalast ning juba 38-ndal nädalal algas loomulik sünnitegevus. Keskpäeval oli mul avatust 4.5cm ning kella 18:30ks oli poeg sündinud. Ma ei kahtle, et rohked jalutuskäigud kogu raseduse vältel ning kuningakepiõli aitasid kaasa loomulikule, ravimivabale sünnitusele.

Läksin sünnitusele päev enne tähtaega ja mul oli tõesti kiire sünnitus. Olin aktiivsel sünnitusel umbes kaks tundi ja pressisin umbes 40 minutit. /../ Mul oli küll veidi pisaraid, kui usun, et ilma kuningakepiõlita oleks olnud palju hullem. Võtsin 2000mg hommikul, 1000mg öösel ning igal õhtul 1000mg vaginaalselt. Kindlasti kasutan kuningakepiõli ka järgmiste rasedustega.

Minu õde hakkas kuningakepiõli kasutama 36-ndast rasedusnädalast. Ta võttis kapsleid suu kaudu ning igal õhtul kasutas ühte ka vaginaalselt. /../ See ei aidanud tal varakult sünnitusele minna, kuid tal ei tekkinud mitte ühtegi rebendit, see on minu jaoks parim kasu, mida kuningakepiõlilt saada.” (5)

KUIDAS KUNINGAKEPIÕLI TARVITADA?

Kõige sagedamini võetakse kuningakepiõli kapslitena, kuid nagu eelnevalt mainitud, on see saadaval ka õlina. Õli saab nahale määrida eelkõige erinevate nahaprobleemide raviks. Erinevate kapslite puhul tuleb lugeda tarvitamisjuhist: 500 mg kapsleid soovitatakse võtta tavaliselt 2 kapslit kolm korda päevas rohke vedelikuga, 1000 mg kapsleid soovitatakse võtta 1 kapsel päevas koos toidu ja veega.

Lisaks soovitatakse erinevate haiguste puhul kindlaid koguseid. Näiteks astma korral soovitatakse võtta kaks 500 mg kapslit 3 korda päevas vähemalt 3-4 kuud, seejärel jätkata ühe kapsli võtmisega 2 korda päevas. Menopausi puhul soovitatakse nelja nädala jooksul võtta 2000-4000 mg päevas ning siis jätkata 500-1000 mg tarvitamisega päevas. (8)

KUNINGAKEPIÕLI KÕRVALTOIMED

Kuningakepiõli tarvitamisel on ka mõned ohud, millest peaks enne tarvitamist teadlik olema. Nimelt on kuningakepiõli toodete suhtes võimalik olla allergiline. Tootjad on palju ja sobiva brändi valimisel tuleb hoolikalt jälgida toote puhtust ja kvaliteeti.

Üks kõrvaltoimetest on oht verejooksuks. Kuningakepiõlil on verd vedeldav toime, seega on inimestel, kes tarvitavad juba verd vedeldavaid ravimeid, suurem oht verejooksu tekkeks. Seetõttu ei tohiks nemad kuningakepiõli tarvitada. Üks kõrvaltoimetest on ka oht krampide tekkimisele. Inimesed, kellel on epilepsia või krambihäired, peaksid hoiduma kuningakepiõli tarvitamisest, sest tarvitamine suurendab krampide tekkimise võimalust. Ka skisofreeniahaiged, kes tarvitavaid mitmeid ravimeid, peaksid kuningakepiõlist loobuma või pöörduma arsti poole, et tarvitamise osas konsulteerida. Lisaks ei tohi kaks nädalat peale üldanesteetikumide saamist kuningakepiõli tarvitada, sest ka siis on krampide tekkimise oht. (6) Võimalike kõrvaltoimete hulka kuuluvad veel sügelus, iiveldus, peavalu, kõhuvalu, kõhulahtisus ja oksendamine. Arsti poole pöörduda enne tarvitamist soovitatakse ka siis, kui tarvitate retseptiravimeid või kui teil on risk insultide, südameattakide ja südamehaiguste tekkeks.

Jaga seda infot ka teistega

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga