Probiotikumid – kellele ja millal? Miks ja millal peaks probiootikume täiendavalt tarbima?

Probiootikumid on elusad mikroorganismid, mis on piisavas koguses manustatuna tervisele kasulikud. Need head bakterid aitavad seedida toitu, omastada toitaineid ja vitamiine, parandada meeleolu, ravida teatud soolestikuprobleeme, hoida kontrolli all patogeenseid baktereid ning toetada immuunsusteemi. Kuid kellele ja millal on probiootikumid eriti vajalikud? Selles artiklis uurime, millistel juhtudel on soovitatav probiootikume tarbida ning kuidas valida kvaliteetseid probiootikume.

Parimad probiootikumid leiad Mia24.ee lehelt

Probiootikumide kasulikkus erinevates olukordades

Probiootikume võib kasulikuks osutuda mitmesugustel juhtudel, olgu selleks seedeprobleemide leevendamine, antibiootikumide kuuri järgne mikrofloora taastamine või immuunsüsteemi tugevdamine. Toome välja mõned olukorrad, kus probiootikumidest võib olla eriti abi:

1. Antibiootikumide kuur

Antibiootikumide kasutamine tapab nii head kui ka halvad bakterid organismis, mistõttu häirub organismi normaalne mikrofloora tasakaal. Probiootikumide tarbimine antibiootikumide kuuri ajal aitab ennetada antibakteriaalsest ravist põhjustatud kõhulahtisust ning kiirendada normaalse mikrofloora taastumist pärast antibiootikumikuuri. Probiootikume tuleks võtta 2-3 tunnise vahega antibiootikumide manustamisest, et antibiootikumid ei takistaks kasulike mikroobide elutegevust.

2. Toidumürgitus

Toidumürgituse korral võib probiootikumide tarbimine aidata leevendada seedetrakti häireid ja kiirendada organismi taastumist, kuna head bakterid aitavad võidelda toidumürgitust põhjustavate kahjulike ainete, halbade bakterite ja viirustega.

3. Seedeprobleemid

Seedeprobleemide, nagu kõhukinnisus, kõhulahtisus või gaasid, korral võib probiootikumide tarbimine aidata taastada soolestiku mikrofloora tasakaalu ja leevendada seedeprobleeme. Tervislik ja tasakaalustatud mikrofloora on oluline seedeprotsesside ning toitainete ja vitamiinide omastamise toetamiseks.

4. Nahaprobleemid

Nahaprobleemide, nagu akne, ekseem või rosaatsea, korral võib probiootikumide tarbimine aidata parandada organismi kõhu heaolu ning seeläbi toetada tervema naha saavutamist. Nahk ja kõhu mikrofloora on omavahel tihedalt seotud, mistõttu tasakaalustatud kõhu mikrofloora peegeldub ka saravpuhtal nahal.

5. Meeleoluhäired

Meeleoluhäirete, nagu stress ja depressioon, puhul võivad probiootikumid aidata taastada kõhu mikrofloora tasakaalu, mis omakorda võib aidata tõsta serotoniini ehk õnnehormooni taset. Hea soolestiku mikrofloora aitab parandada meeleolu ja vähendada stressi.

6. Immuunsusprobleemid

Kuna suur osa immuunrakkudest asub soolestikus, on head bakterid nagu probiootikumid olulised immuunsüsteemi kaitsmiseks ja tugevdamiseks. Probiootikumid aitavad tõrjuda haigustekitajaid ja tugevdavad soolestiku kaitsebarjääri.

7. Pärmseeneinfektsioonid

Pärmseeneinfektsioonide, nagu suu-, naha- või tupeseene puhul, võivad probiootikumid aidata organismil saavutada uuesti mikrofloora tasakaalu ja kontrolli pärmseene üle. Probiootikumid aitavad hoida kontrolli all patogeenseid baktereid ning toetada immuunsusteemi.

Kuidas valida kvaliteetseid probiootikume?

Probiootikumide ostmisel tuleks jälgida, et toode sisaldaks piisavalt ja erinevaid kasulikke baktereid ning oleks allergeenivaba, mitmekülgne ja valmistatud vastavalt Euroopa Liidu toiduhügieeni määrusele, rahvusvahelisele toiduohutuse standardile ISO ning HACCP põhimõtetele. Kvaliteetsete probiootikumide puhul peaksid olema märgitud konkreetne tüvi, liik, alamliik ja tüvekood toote sildil. Siin on mõned näpunäited, mida otsida probiootikume valides:

  1. Kontrollige probiootikumi sisaldust: Veenduge, et probiootikum sisaldab piisavalt erinevaid kasulikke baktereid ja erinevaid tüvesid.
  2. Valige inimspetsiifilised probiootikumid: Parimad probiootikumid on inimeselt saadud bakteritüved, mille efektiivsus on teadusuuringutega tõestatud.
  3. Otsige allergiavabu ja laktoosivabu probiootikume: Kvaliteetsed probiootikumid peaksid olema allergiavabad, piimatootedeta ja laktoosivabad, et sobida ka tundliku seedimisega inimestele.
  4. Kontrollige tootja kvaliteedistandardeid: Valige probiootikumid, mille tootja järgib Euroopa Liidu toiduhügieeni määruse, rahvusvahelise toiduohutuse standardi ISO ja HACCP põhimõtteid.

Kuidas probiootikume tarbida?

Probiootikumide manustamine

Probiootikume tuleks manustada järgmiselt:

  • Võtke probiootikume tühja kõhuga, 30 minutit enne sööki, kuna söömise ajal tekitatakse maos hapet, mis võib mikroorganisme kahjustada.
  • Manustage probiootikume koos suure klaasi veega, et lahjendada maohapet ja kaitsta kasulikke baktereid.
  • Ärge võtke probiootikume koos kuumade jookide, söökide või kohviga, kuna need võivad hävitada kasulikke baktereid. Samuti ärge manustage probiootikume happeliste ega gaasiliste jookidega.

Probiootikumide hoiustamine

Hoidke probiootikume eemal otsesest päikesevalgusest, mõõduka õhuniiskuse juures ning toatemperatuuril. Ärge hoidke probiootikume külmikus ega kuumuse käes. Kontrollige alati probiootikumide säilivusaega ning konsulteerige vajadusel toitumisspetsialisti või apteekriga.

Kokkuvõte

Probiootikumid on kasulikud erinevates olukordades, nagu seedeprobleemid, antibiootikumide kuur, toidumürgitus, nahaprobleemid, meeleoluhäired, immuunsusprobleemid ja pärmseeneinfektsioonid. Kvaliteetseid probiootikume valides tuleks jälgida bakteritüvede sisaldust, inimspetsiifilisust, allergiavabadust ja tootja kvaliteedistandardeid. Probiootikume tuleks manustada tühja kõhuga, koos veega ja eemal kuumadest jookidest ning söökidest. Hoidke probiootikume õiges tingimustes, et tagada nende efektiivsus ja säilivus.

Parimad probiootikumid leiad Mia24.ee lehelt

Loe rohkem probiootikumide kohta:

Probiootikumide tüvede päritolu

Mis erinevus on Dr.OHHIRA 3-aasta probiootikumidel ja 5-aasta prebiootilisel pastal?

Probiootikumide kasulikkus

Mis on probiootikumid ja kas neist on ka kasu?

Jaga seda infot ka teistega

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga