Parim kõõmavastane šampoon
Kõõmavastased šampoonid: kuidas valida ja võidelda kõõma vastu?
Kõõm on ebameeldiv ja tüütu probleem, mis kimbutab igas vanuses inimesi. Sellest vabanemiseks on oluline teada, miks see tekib ning milliseid meetmeid selle vastu võtta. Selles artiklis anname nõu, kuidas valida sobivat kõõmavastast šampooni ja kuidas kõõma vastu võidelda.
1. Mis on kõõm?
Kõõm võib esineda ja tekkida kõigil, nii noorematel kui vanematel, naistel kui meestel. Sageli tekib kõõm, kui peanahk muutub põletikuliseks, kui epidermise naharakud uuenevad liiga kiiresti ehk pärmseened vohavad liigselt. Kiiresti arenevad naharakud moodustavad peanahale tükid, mida nimetataksegi kõõmaks, need on silmaga nähtavad ning kukuvad peast ära. Kõõmaga kaasneb ärritunud ja sügelev peanahk, mis vajab kiiresti kõõmavastast hooldust.
2. Kõõma tekkimise võimalikud põhjused
Enne kõõmavastaste toodete valimist on oluline mõista, miks kõõm üldse tekib. Nagu eelnevalt mainitud, siis kõõm tekib peanahal, kui surnud naharakud eralduvad peanahast ja muutuvad juustes märgatavaks. Kõõma põhjustajaid võib olla mitu:
- Pärmseened - Üks levinumaid põhjuseid on peanahal vohama hakkav mikrofloora normaalseks osaks olev pärmseen Malassezia furfur. Seene ägenemist võivad esile kutsuda erinevad tegurid nagu stress, immuunsuse langus, suurenenud rasueritus ja pärilikkus.
- Kuiv peanahk - Kuiv nahk võib samuti põhjustada kõõma teket, mille korral eraldub kõõmana kuiv helbeline ketendus, mis on silmaga nähtav.
- Rasune peanahk - Kõõm võib tekkida ka rasuse peanaha tõttu, mille korral tekib rohkem rasueritust ja pärmseente vohamine.
- Väline ärritus - Kokkupuude ärritajatega, nagu sobimatud šampoonid või juuksevärvid, võib omakorda võib põhjustada kõõma.
3. Kuidas valida sobivat kõõmavastast šampooni?
Kõõmavastase šampooni valimisel on oluline arvestada oma peanaha tüübi ja võimalike kõõma tekkepõhjustega. Siin on mõned näpunäited sobiva toote valimiseks sõltuvalt peanaha tüübist:
- Kuiva kõõma korral - Valige kõõmavastane toode niisutavate šampoonide hulgast, mis sisaldavad nii kõõma tekitava seene vastaseid koostisosasid kui ka kuiva peanahka niisutavaid komponente.
- Rasuse kõõma korral - Leidke spetsiaalselt rasustele juustele mõeldud kõõmavastaseid šampoone, mis aitavad reguleerida peanaha rasueritust ja pärmseente vohamist.
- Meeste peanaha kõõma korral - Lisaks eelnimetatule võib leida ka spetsiaalselt meestele mõeldud kõõmavastaseid šampoone, mis on välja töötatud arvestades meeste eripära peanaha ja juuste hoolduses.
- Tundlik peanahk - Kui teil on tundlik peanahk, valige kõõmašampoon tundlikule peanahale, mis ei sisalda peanahka kuivatavaid ja ärritavaid sulfaate ning parabeene.
4. Kuidas võidelda kõõma vastu?
Kõõma vastu võitlemiseks on oluline järgida mõningaid lihtsaid nõuandeid:
- Pese pead piisavalt tihti - Hoidke peanahk puhas ja vähendage sügelust ning ebamugavustunnet, pestes pead regulaarselt. Kuiva peanaha puhul on pesemise vajadus harvem kui rasuse peanaha puhul.
- Kasuta sobivat šampooni - Kasutage sobivat kõõmavastast šampooni, mis vastab teie peanaha tüübile ja vajadustele. Ravišampooni tuleks hoida peanahal vähemalt 3–5 minutit enne loputamist. Jälgige täpseid juhiseid konkreetselt tootelt.
- Vahetage šampoone - Pese pead vaheldumisi kõõmavastase ravišampooni ja tavalise šampooniga, et peanahk ei harjuks liialt ravišampooniga ning kõõm ei tuleks tagasi
- Hoolitsege peanaha eest - Tehke regulaarselt peanahale massaaži, mis aitab eemaldada surnud naharakke ja aktiveerib vereringet.
4.1 Kõõmavastased juuksehooldustooted
Neil inimestel, kellel on kõõmane peanahk, peaksid kasutama kõõmavastaseid juuksehooldustooteid. Kõõmavastase šampooni kasutamine oluline. Siit kategooriast leiad laias valikus parimad ja puhtama koostisega kõõmavastased šampoonid. Lisaks ka kõõmavastased palsamid ning teised kõõmavastased juuksehooldustooted.
Kui ükski kõõmavastane toode ega soovitus ei toimi või kui peanahk ketendab ja punetab intensiivselt, tasub konsulteerida dermatoloogiga. Samuti tasub arsti poole pöörduda tugeva sügeluse, punetuse ja peanaha paistetuse korral.
Kokkuvõte
Kõõm on tüütu ja ebamugav probleem, mille vastu võitlemiseks on oluline teada selle tekkimise põhjuseid ja valida sobiv kõõmavastane šampoon. Järgides ka ülaltoodud nõuandeid, saate kaasa aidata oma peanaha tervena hoimisele ning vähendada kõõma teket. Kui kõõm püsib hoolimata kõõmavastaste toodete kasutamisest, on soovitatav konsulteerida dermatoloogiga, kes oskab soovitada edasisi ravivõimalusi.