Kurkum


Kurkum

Kurkum ehk kollajuur, (inglise keeles tuntud kui turmeric), on taim, mis kuulub ingveriliste sugukonda. Kultuuriliselt tuntakse taime ka kui harilik kollajuur, harilik kurkum ja harilik kurkuma. Kurkumiks nimetataksegi sageli just kollajuure taimeliikide risoomist saadavat pulbrit. Vajuta ROHKEM edasi lugemiseks.                 

Kurkumiin

Kurkumiin on kurkumi peamine toimeaine. Tegu on kollakasoranži värvusega keemilise ainega, mida leidub looduslikult erinevates taimedes, kuid eriti palju leidub teda hariliku kurkumi juurikas. Ta omab erinevate vähirakkude paljunemist pärssivat toimet, näiteks soole-, kõhunäärme-, pea- ja kaelavähi puhul. Lisaks kasutatakse kurkumiini näiteks maksahaiguste raviks, anoreksia puhul, haavade kiiremaks paranemiseks, põletikuvastaseks raviks ja hingamisteede haiguste korral. 

Kurkumi kasutamine

Kurkum ja kurkumiin on enamasti saadaval kapslitena, kuid esineb ka pulbrilist kurkumit. Kurkumiinil toidulisandina on tugevam toime, sest ta on kurkumist välja võetud.  Enne kurkumiini toidulisandina tarvitamist on soovituslik konsulteerida arstiga, eriti kui tarvitatakse igapäevaselt ravimeid. Soovituslik annus on 500mg - 1000mg päevas, kuid alati tasub tarvitamist alustada pigem väiksematest kogustest. 

Kurkum kasulikus

Kurkumis sisalduv kurkumiin on näidanud tugevaid põletikuvastaseid omadusi mitmete haiguste all kannatavatel inimestel, näiteks põletikulise soolehaiguse korral. Osad inimesed tarvitavad kurkumit ka põletikuvastaste ravimite asemel. Kurkum on võimas antioksüdant, mis tõkestab vabasid radikaale. Kui vabu radikaale kehas on liiga palju, hakkavad need meie keha rakke kahjustama, mis halvimal juhul võib tekitada südame-veresoonkonna haigusi. Seetõttu võib kurkumi tarbimine olla oluline südamehaiguste ennetamisel. Kurkumil on kasulikud omadused maole, nimelt kaitseb see magu ning mao siseseinu ning võib ennetada ka maohaavandite teket.  

Kui tahad rohkem infot Kurkumi ja kurkumiini kohta, siis loe kindlasti artiklit - Kurkum ja kurkumiin – kogu vajalik info

Kurkumiin piperiiniga - võimsa kombinatsiooni tervislikud omadused

Kurkumiin on iidne vürts, millel on olnud oluline roll traditsioonilises India meditsiinis tuhandeid aastaid. Seda saadakse kurkumi taime risoomist ning sellel on erksavärviline kollane värvus, mis annab karritoidule erilise ilme. Kurkumi kasulikkusest tervisele on palju räägitud ja uuringud kinnitavad selle positiivset mõju. Kuid kurkumi kombineerimine piperiiniga võib tugevdada selle toimet. 

Aktiivained kurkumis ja piperiinis

Kurkumi peamised bioaktiivsed ühendid on kurkumiinoidid. Kurkumiin on neist kõige aktiivsem ja tähtsaim aine. Kurkumiin on polüfenool, millel on mitu tervisele kasulikku omadust. See toimib tugeva antioksüdandina ning omab põletikuvastaseid, antibakteriaalseid ja seentevastaseid omadusi. Piperiinis on omakorda ühend nimega piperiin, mis aitab kurkumiini organismis paremini imenduda. Piperiin suurendab kurkumiini biosaadavust, mis tähendab, et organism suudab seda paremini omastada.

Kurkumiin piperaadiga ja põletikuvastane toime

Üks kurkumi tuntumaid omadusi on selle põletikuvastane toime. Kurkumiin aitab võidelda põletiku vastu ning võib olla isegi tõhusam kui tavapärased põletikuvastased ravimid nagu ibuprofeen ja aspiriin. Krooniline põletik on seotud mitmete krooniliste haigustega ning kurkumiin võib aidata leevendada tingimusi nagu põletikuline soolehaigus, pankreatiit ja artriit. Kuigi täpsemad mehhanismid vajavad veel uurimist, on selge, et kurkumiin piperiiniga võib olla kasulik põletikuliste seisundite ravimisel.

Kurkumiin piperiiniga ja antioksüdantne toime

Lisaks põletikuvastasele toimele on kurkumiinil ka võimas antioksüdantne toime. Antioksüdandid aitavad võidelda vabade radikaalidega, mis võivad organismis kahjustusi tekitada. Kurkumiin piperaadiga aitab neutraliseerida vabu radikaale ning kaitsta rakke ja kudesid oksüdatiivse stressi eest. See võib aidata vähendada vananemisega seotud haiguste riski ning kaitsta keha kahjulike mõjude eest.

Kurkumiin piperiiniga ja seedimine

Kurkumiin piperaadiga võib omada ka seedimist soodustavat toimet. Piperaadis sisalduv piperiin suurendab kurkumiini biosaadavust ning aitab seeläbi paremini seedimist toetada. Lisaks võib kurkumiin piperaadiga aidata vähendada seedetrakti põletikku ning leevendada seedehäireid nagu kõrvetised ja kõhupuhitus. See võib olla eriti kasulik inimestele, kellel esineb seedeprobleeme.

Kurkumiin piperiiniga ja aju tervis

Kurkumiin piperiiniga võib olla kasulik ka aju tervisele. Uuringud on näidanud, et kurkumiinil on neuroprotektiivsed omadused, mis võivad aidata kaitsta aju rakke ja vähendada neurodegeneratiivsete haiguste riski. Kurkumiin piperiiniga võib aidata ennetada Alzheimeri tõbe ning võib olla kasulik ka depressiooni vastu võitlemisel. Kuigi täpsemad mehhanismid vajavad veel selgitamist, pakub kurkumiin piperiiniga potentsiaalset abi aju tervise säilitamisel.

Kurkumiin piperiiniga ja südame tervis

Südamehaigused on maailmas üks peamisi surmapõhjuseid ning kurkumiin piperaadiga võib aidata südame tervist toetada. Uuringud on näidanud, et kurkumiinil on positiivne mõju südame-veresoonkonna süsteemile ning see võib aidata vähendada südamehaiguste riski. Kurkumiin piperaadiga võib aidata alandada kolesteroolitaset, vähendada põletikku veresoonkonnas ning parandada veresoonte tervist. Need omadused võivad olla kasulikud südamehaiguste ennetamisel ja ravimisel.

Kuidas kasutada kurkumiini piperiiniga

Kurkumiini piperaadiga võib kasutada erineval viisil, olenevalt eesmärgist ja isiklikest eelistustest. Üks võimalus on lisada kurkumat ja piperaadi kombinatsiooni toiduvalmistamisel erinevatesse roogadesse. Kurkumiin piperaadiga on levinud koostisosa India köögis, eriti karritoidude valmistamisel. Samuti on saadaval turule erinevad toidulisandid, mis sisaldavad kurkumiini ja piperaati. Toidulisandeid on lihtne kasutada ning need tagavad piisava annuse kurkumiini ja piperaadi saamiseks. Enne toidulisandi kasutamist on siiski soovitatav konsulteerida arsti või apteekriga, et saada nõu õige annuse ja kasutamise kohta.

Võimalikud kõrvaltoimed ja ettevaatusabinõud

Kurkumiin piperaadiga on üldiselt ohutu kasutada ning väheste kõrvaltoimetega. Mõned inimesed võivad siiski olla allergilised kurkumi või piperaadi suhtes ning võivad kogeda allergilisi reaktsioone, nagu lööve või sügelus. Lisaks võib kurkumiin piperaadiga suurtes annustes võtmine põhjustada seedehäireid, nagu kõhulahtisus või kõhuvalu. Kui teil on olemasolev terviseprobleem või võtate regulaarselt ravimeid, on soovitatav enne kurkumiin piperaadiga kasutamist konsulteerida arstiga.

Kokkuvõte

Kokkuvõtvalt võib öelda, et kurkumiin piperiiniga on võimas kombinatsioon, mis pakub mitmeid tervisele kasulikke omadusi. Kurkumiinil on tugev põletikuvastane ja antioksüdantne toime ning see võib aidata leevendada mitmeid terviseprobleeme. Piperaat suurendab kurkumiini biosaadavust, mis võimaldab organismil paremini kurkumiini omastada. Kurkumiin piperaadiga võib aidata toetada seedimist, parandada aju tervist, kaitsta südant ning ennetada mitmeid kroonilisi haigusi. Enne kurkumiin piperaadiga kasutamist on soovitatav konsulteerida arstiga, et saada nõu õige annuse ja kasutamise kohta. Oluline on meeles pidada, et toidulisandid ei asenda tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili.

Viited:

  1. Healthline. "Turmeric and Black Pepper: A Powerful Combination." (https://www.healthline.com/nutrition/turmeric-and-black-pepper)
  2. Everyday Health. "12 Scientific Health Benefits of Turmeric and Curcumin." (https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/diet/scientific-health-benefits-turmeric-curcumin//)
Filtrid

Bränd

Hind

0,00 € - 45,00 €

Kellele sobib?

Millisele keha piirkonnale?

Mida otsid?

Näita/peida veel valikuid

Sisaldab

Toote puhtus

Vegan:

Ei sisalda

Toode on võrdlusesse lisatud

Mia24.ee e-pood kasutab oma tööks küpsiseid. 
Täpsem info privaatsustingimuste all.