Magneesiumtsitraat, selle kasulikud omadused ning magneesiumipuudus

Magneesium on üks olulisemaid mineraalaineid meie kehas, mille puudus võib põhjustada mitmeid terviseprobleeme. Üheks tuntumaks magneesiumi vormiks on magneesiumtsitraat, mida sageli tarvitatakse toidulisandina. Magneesiumtsitraadil on mitmeid kasulikke omadusi ning see võib aidata ennetada magneesiumipuudust. Allpool kirjutame lähemalt magneesiumtsitraadist, selle kasulikest omadustest ning magneesiumipuuduse sümptomitest ja leevendamisest.

Mis on magneesiumtsitraat?

Magneesiumtsitraat on magneesiumi vorm, mis on kombineeritud sidrunhappega. See hape esineb looduslikult tsitrusviljades ning annab neile hapuka maitse. Magneesiumtsitraat on üks enim kasutatavaid magneesiumipreparaate maailmas. Mõned uuringud on näidanud, et see magneesiumi vorm on üks kõige biosaadavam (biosaadavus = imenduvus), mis tähendab, et see imendub seedekulglas kergemini kui teised vormid. Seda võetakse tavaliselt suu kaudu madala magneesiumi puuduse raviks. Samuti kasutatakse seda mõnikord suuremates annustes kroonilise kõhukinnisuse raviks selle loomuliku lahtistava toime tõttu. 

Magneesiumtsitraadi kasulikkus

  • Magneesiumtsitraadi kasulikkus kõhukinnisuse leevendamiseks

Magneesiumtsitraat on tuntud efektiivse soolalahusena, mis aitab leevendada kõhukinnisust. See toimib laksatiivina, tõmmates vett soolestikku ja aidates kehal ainevahetust kiiremaks muuta, toimib kui kergelt kõhtulahtistav. Magneesiumtsitraat on ohutu valik ajutise kõhukinnisuse leevendamiseks.

Magneesiumtsitraat kõhukinnisuse korral
    • Magneesiumtsitraadi kasulikkus vererõhu langetamiseks
    Magneesium aitab lõdvestada veresooni ja parandada vereringet, mis võib omakorda vähendada vererõhku. Uuringud on näidanud, et magneesiumi tarvitamine võib oluliselt vähendada nii süstoolset kui diastoolset vererõhku nii hüpertensiooniga kui normaalse vererõhuga täiskasvanutel. Lisaks tõi USA Toidu- ja Ravimiamet (FDA) 2022. aasta jaanuaris välja, et on piisavalt teaduslikke tõendeid, et toetada seost magneesiumi tarbimise ja kõrge vererõhu riski vähendamise vahel.
    • Magneesiumtsitraadi kasulikkus II tüüpi diabeedi riski vähendamiseks
    Magneesium mängib olulist rolli glükoosi ainevahetuses ja insuliinitundlikkuses ning võib aidata vähendada II tüüpi diabeedi riski. Uuringud on näidanud, et magneesiumi suurem tarbimine on seotud väiksema II tüüpi diabeedi riskiga ning magneesiumi tarvitamine parandab veresuhkru kontrolli diabeediga inimestel ja suurendab insuliinitundlikkust riskirühma kuuluvatel inimestel.
    • Magneesiumtsitraat unekvaliteedi parandamiseks

    Magneesiumi tase organismis on seotud une kvaliteediga - madal magneesiumitase on seotud halvema une kvaliteediga. Magneesium mängib rolli närviülekande reguleerimisel, sealhulgas melatoniini ja gamma-aminovõihappe (GABA) tootmisel, mis aitavad kaasa lõõgastumisele ja unele. Uuringud on näidanud, et magneesiumi lisandina tarvitamine võib parandada une kvaliteeti vanematel inimestel, kes kannatavad unetuse all. 

    Unekvaliteet magneesiumiga
    Üks 2021. aastal läbi viidud metaanalüüs uuris magneesiumi lisandite mõju une kvaliteedile vanemate täiskasvanute seas, kellel oli unetus. Uuringust selgus, et need, kes võtsid magneesiumi, uinusid umbes 16 minutit kiiremini kui need, kes seda ei võtnud. Magneesium pikendas ka une kestust, kuid see erinevus ei olnud statistiliselt oluline.
    • Magneesiumtsitraat ärevuse vähendamiseks
    Magneesium usutakse omavat rahustavat toimet ajule ja see võib leevendada ärevuse sümptomeid. Üks uuring magneesiumi toidulisandina tarvitamise mõjust ärevusele leidis, et magneesiumi tarvitamine võib aidata leevendada kergeid ärevuse sümptomeid, sealhulgas premenstruaalse sündroomiga seotud ärevust. Siiski on vaja rohkem uuringuid, et täpselt kindlaks teha magneesiumi mõju ärevusele.
    • Magneesiumtsitraat migreeni ennetamisel
    Migreenihood on seotud magneesiumi puudusega ning magneesiumi tarvitamine võib vähendada migreeni sagedust ja intensiivsust. Ülevaade kontrollitud uuringutest leidis, et magneesiumi toidulisandina tarvitamine vähendas oluliselt migreenihoogude sagedust ja intensiivsust. Kuigi uuringud viitavad üldiselt sellele, et magneesium võib vähendada migreenihoogude sagedust ja intensiivsust, puudub üksmeel selle kohta, millist annust tuleks migreeni ennetamiseks kasutada. 
    • Magneesiumtsitraat luustiku tervise parandamiseks
    Magneesium on oluline luustiku tervise ja kaltsiumi tasakaalu reguleerimiseks kehas. Umbes 60% kehas leiduvast magneesiumist paikneb luudes. Uuringud on näidanud, et magneesiumi toidulisandina tarvitamine aitab parandada luutihedust ja vähendada luumurdude riski. Üks 2021. aastal tehtud ülevaade kinnitab, et madalama magneesiumi tarbimisega inimestel on tavaliselt madalam luustiku tihedus ja suurem luumurdude risk. Uuringutes leiti järjekindlalt, et magneesiumtsitraadi ja teiste magneesiumi vormide lisamine aitas parandada luustiku tihedust ja vähendada luumurdude riski.

    Erinevad magneesiumi vormid

    Magneesiumtsitraat on üks magneesiumi vorme, mida võib leida toidulisanditena. Lisaks magneesiumtsitraadile on olemas ka palju teisi magneesiumi vorme, mis võivad omada erinevaid omadusi ja eeliseid. Mõned teised magneesiumi vormid on näiteks magneesiumoksiid, magneesiumtauraat ja magneesiumglütsinaat.


    Magneesiumi puudus - põhjused ja sümptomid


    Mis on magneesiumipuudus?
    Magneesiumipuudus on seisund, kus veres oleva magneesiumi tase on normist madalam. See mineraal on vajalik paljudele keha organitele, eriti südamele, lihastele ja neerudele. Lisaks sellele on magneesium oluline hammaste ja luustiku moodustamisel. Keha vajab magneesiumi mitmete funktsioonide, sealhulgas ainevahetuse toetamiseks.
    Magneesiumipuuduse põhjused võivad olla mitmed. Mõned levinumad põhjused:
    • Alkoholi liigtarvitamine - Krooniline alkoholi tarbimine võib põhjustada magneesiumipuudust. Alkohol mõjutab neerude funktsiooni, suurendades uriinieritust ja seeläbi magneesiumi kadu organismist.
    • Krooniline kõhulahtisus
    • Imendumishäired, nagu tsöliaakia ja põletikuline soolehaigus - Seedetrakti haigused nagu tsöliaakia ja põletikuline soolehaigus võivad häirida magneesiumi imendumist toidust. See võib viia magneesiumipuuduseni.
    • Alatoitumus
    • Mõned ravimid - Mõned ravimid võivad mõjutada magneesiumi taset organismis. Näiteks mõned diureetikumid, valuvaigistid ja antibiootikumid võivad suurendada magneesiumi eritumist uriiniga.
    • Liigne higistamine
    • Diabeet - Diabeediga inimestel võib magneesiumipuudus olla üsna levinud. Diabeet võib mõjutada neerude funktsiooni ning suurendada uriinieritust, mis võib omakorda kaasa tuua magneesiumi kadu organismist.
    Magneesiumipuuduse sümptomid võivad olla mitmekesised. Mõned levinumad sümptomid:
    • Krambid
    • Väsimus
    • Lihaspinged ja lihasnõrkus

    Kes vajavad rohkem magneesiumi?

    Mõned inimesed vajavad rohkem magneesiumi kui teised. Näiteks sportlased, rasedad ja imetavad naised, eakad, diabeetikud ja need, kes tarvitavad teatud ravimeid, võivad vajada suuremat magneesiumi annust. Samuti võivad kõrge stressitaseme ja ebatervisliku toitumise korral magneesiumivajadus suureneda.

    Kuidas ennetada magneesiumipuudust?

    Magneesiumipuuduse ennetamiseks on olemas mitmeid meetmeid, mida saate järgida. Mõned soovitused hõlmavad:
    • Jälgige oma toitumist: Tarbige magneesiumirikkaid toite, nagu pähklid, seemned, täisteratooted, rohelised köögiviljad ja oad. Need toidud on suurepärased magneesiumiallikad.
    • Vähendage alkoholi tarbimist: Kui tarbite alkoholi, tehke seda mõõdukalt. Liigne alkoholitarbimine võib suurendada magneesiumi kadu organismist.
    • Konsulteerige arstiga: Kui teil on mõni krooniline haigus või võtate ravimeid, mis võivad mõjutada magneesiumi taset, rääkige oma arstiga. Arst saab teile anda soovitusi ja jälgida teie magneesiumi taset vajadusel.
    Magneesiumipuuduse ennetamine on oluline, et hoida keha tervena ja toetada selle normaalset funktsioneerimist. Kui teil on kahtlus magneesiumipuuduse suhtes või kui teil on selle magneesiumipuuduse sümptomeid, pöörduge arsti poole. Arst saab teha vereanalüüsi ja vajadusel määrata sobiva ravi.

    Kokkuvõte

    Magneesiumtsitraat on tuntud oma kasulike omaduste poolest, sealhulgas kõhukinnisuse leevendamine, vererõhu alandamine, diabeedi riski vähendamine, une kvaliteedi parandamine, ärevuse vähendamine, migreeni ennetamine ja luude tervise toetamine. Magneesiumipuudus on üsna levinud ning seda võivad põhjustada mitmed tegurid. Mõned inimesed vajavad rohkem magneesiumi kui teised, seetõttu võib magneesiumtsitraadi tarvitamine toidulisandina olla kasulik. Kui kahtlustate magneesiumipuudust või kui teil on terviseprobleeme, konsulteerige arstiga enne uue toidulisandi kasutamist.
    Toode on võrdlusesse lisatud

    Mia24.ee e-pood kasutab oma tööks küpsiseid. 
    Täpsem info privaatsustingimuste all.